Amnon: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Spike-pl (dyskusja | edycje)
+ infobox
Spike-pl (dyskusja | edycje)
m drobne techniczne
Linia 1: Linia 1:
{{Postać z Biblii infobox
{{Postać z Biblii infobox
|status = historyczna (?)<!-- WYMAGANE: historyczna, legendarna, niezweryfikowana -->
|imię = Amnon
|imię = Amnon
|obrazek =
|obrazek =

Wersja z 04:54, 7 lis 2007

Szablon:Postać z Biblii infobox Amnon (hebr. אַמְנוֹן), (ur. po 1010 p.n.e. w Hebronie, zm. przed 970 p.n.e. w Baal-Chasor) - królewicz izraelski, najstarszy syn króla Dawida. Zgwałcił swoją przyrodnią siostrę Tamar. Został zamordowany przez jej rodzonego brata Absaloma.

Wywód przodków

4. Jesse
     
    2. Dawid
5. NN
       
      1. Amnon
6. NN    
    3. Achinoam z Jizreel
   
7. NN      
 

Biogram

Amnon był najstarszym synem Dawida. Jego matką była Achinoam z Jizreel.

Urodził się w czasie, gdy jego ojciec panował w Hebronie, czyli przypuszczalnie między 1010 p.n.e. a 1003 p.n.e.. Jednak datacja rządów Dawida, a co za tym idzie data narodzin Amnona, pozostaje dyskusyjna.

Jak podaje Druga Księga Samuela Amnon zakochał się w swojej przyrodniej siostrze Tamar, córce Dawida i Maaki. Tamar przebywała jednak w domu przeznaczonym tylko dla kobiet. Za radą swojego brata stryjecznego - Jonadaba syna Szimei - Amnon zaczął udawać chorego. Poprosił, aby siostra przygotowała i podała mu jedzenie. Jak relacjonuje Druga Księga Samuela

Tamar wzięła placki, które przygotowała i zaniosła bratu swojemu, Amnonowi, do sypialni. Gdy je przed nim położyła, aby jadł, schwycił ją i rzekł: "Chodź, połóż się ze mną, siostro moja". Odpowiedziała mu: "Nie, mój bracie. Nie gwałć mię, bo tak się w Izraelu nie postępuje. Zaniechaj tego bezeceństwa. Dokąd się udam z moją zniewagą? A ty, ty stałbyś się jednym z przestępców w Izraelu! Porozmawiaj raczej z królem, on ci mnie nie odmówi". On jednak nie posłuchał jej głosu, lecz zadał jej gwałt, zbezcześcił i obcował z nią. Potem Amnon poczuł do niej bardzo wielką nienawiść. Nienawiść ta była większa niż miłość, którą ku niej odczuwał. Rzekł do niej Amnon: "Wstań i odejdź stąd". Odpowiedziała mu: "Nie czyń mi, wypędzając od siebie, jeszcze większej krzywdy od tej, jaką mi wyrządziłeś". On jednak nie chciał jej posłuchać. Zawołał swego pachołka, który mu usługiwał i rzekł: "Wypędź tę ode mnie na ulicę i zamknij za nią drzwi". (Była odziana w szatę z rękawami, gdyż tak ubierały się córki królewskie, dziewice). Sługa wyprowadził ją na ulicę i zamknął za nią drzwi. Wtedy Tamar posypała sobie głowę prochem, rozdarła szatę z rękawami, którą miała na sobie, położyła rękę na głowę i odeszła głośno się żaląc"[1].

Tamar schroniła się w domu swojego rodzonego brata Absaloma. Tymczasem król Dawid nie ukarał Amnona zgodnie z prawem, gdyż był jego najstarszym synem.

Dwa lata później Absalom urządził strzyżenie owiec w Baal-Chasor i urządził z tej okazji ucztę, na którą zaprosił m.in. Amnona. W trakcie uczty Absalom kazał swoim sługom zamordować Amnona.

Po zabójstwie starszego brata Absalom schronił się na dworze swojego dziadka Talmaja, króla Geszur.

Pod wpływem historii Tamar i Amnona, żydowscy rabini wprowadzili nakaz, aby niezamężna dziewczyna nie przebywała w jednym pomieszczeniu sam na sam z mężczyzną.

W tradycji żydowskiej krytycznie oceniano egoizm Amnona. Wygłaszanie w synagogach historii o postępku najstarszego syna króla Dawida jest zabronione.

Amnon w filmie

W ekranizacjach losów króla Dawida pojawia się też postać jego najstarszego syna. W Amnona wcielali się:

  • David Nielson w filmie The Story of David w reżyserii Davida Lowella Richa i Alexa Segala (1976),
  • James Coombes w filmie Król Dawid w reżyserii Bruce'a Beresforda (1985),
  • Edward Hall w filmie Dawid w reżyserii Roberta Markowitza (1997).
  1. Druga Księa Samuela 13,10-19, tłum. ks. Jan Łach (Biblia Tysiąclecia).

Bibliografia

  • Bocian M., Leksykon postaci biblijnych, Kraków 1995, s. 60-61.

Szablon:Postać biblijna