Kostka (wspinaczka): Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m literówki, numeracja
Roo72 (dyskusja | edycje)
m Popups zmienił link z Jebadełko (wspinaczka) na Jebadełko
Linia 11: Linia 11:
# '''[[Tricam | Tricamy]]''' - kostka ze specyficznym "dzióbkem" i taśmą zaczepioną w sposób umożliwiający jej mimośrodowe działanie. Dzięki temu tricamy można stosować zarówno w szczelinach pionowych jak i poziomych. Ze względu na małą powierzchnię klinowania świetnie spisują się w szczelinach nierównych.
# '''[[Tricam | Tricamy]]''' - kostka ze specyficznym "dzióbkem" i taśmą zaczepioną w sposób umożliwiający jej mimośrodowe działanie. Dzięki temu tricamy można stosować zarówno w szczelinach pionowych jak i poziomych. Ze względu na małą powierzchnię klinowania świetnie spisują się w szczelinach nierównych.


Kości które zostały silnie obciążone mają tendencję do "zacierania się" w skale (ze względu na miękki metal z którego są wykonane) i często do ich wyjęcia niezbędny jest specjalny przyrząd - [[Jebadełko (wspinaczka)|jebadełko]].
Kości które zostały silnie obciążone mają tendencję do "zacierania się" w skale (ze względu na miękki metal z którego są wykonane) i często do ich wyjęcia niezbędny jest specjalny przyrząd - [[Jebadełko|jebadełko]].


[[Kategoria:Sprzęt wspinaczkowy|Kostka]]
[[Kategoria:Sprzęt wspinaczkowy|Kostka]]

Wersja z 21:59, 11 lis 2007

Kostka – element sprzętu wspinaczkowego, używany do zakładania punktów asekuracyjnych. Mocowanie kostki do ściany wspinaczkowej odbywa się przez klinowanie w rysach lub szczelinach.

Zakładanie kostek jest uznawane za jedną z najelegantszych metod asekuracji gdyż jest nieinwazyjne - nie niszcząc skały pozwala zachować jej naturalny charakter dla kolejnych wspinaczy i turystów. Jednocześnie asekuracja kośćmi należy do bezpiecznych, jeśli tylko poświęcimy jej dostatecznie dużo uwagi (niezbędne jest też pewne doświadczenie).

Współcześnie używane kości dzieli się na kilka typów:

Zestaw rocksów o różnych rozmiarach
Dwa rocksy oraz heks (na dole)
  1. Rocksy - najpopularniejsze z kości. Składają się z metalowego (najczęściej aluminiowego, stalowego lub miedzianego) prostopadłościanu lekko zwężającego się ku jednej z podstaw do którego przyczepione jest metalowe cięgło, służące do wpięcia karabinka lub ekspresu (do których z kolei przymocowana zostaje lina). Kształty kości różnią się w zależności od producenta i modelu - mogą być one lekko wygięte by lepiej układać się w szczelinach, nierzadko mają wypukłe fragmenty przy krawędziach. Rocksy zakłada się głównie w szczelinach pionowych. Kość można włożyć do szczeliny w dwie strony, co zwiększa jej uniwersalność. W przypadku braku dużych kości można w jednej szczelinie zablokować obok siebie dwa rocksy. Zawsze trzeba jednak zwacać uwagę, by jak największą powierzchnią dotykały one ściany.
  2. Heksy - są to puste w środku kości, których przekrojem jest nieregularny sześciokąt. Dzięki temu można je zakładać w szczelinach o różnej szerokości. Bezpośrednio do heksa nie zakłada się nigdy metalowego cięgła tylko linkę. Dzięki temu gdy na heksy działa siła, mają one tendencję do przekręcania się i mocniejszego blokowania o skałę.
  3. Friendy - zwane "kośćmi automatycznymi".
  4. Tricamy - kostka ze specyficznym "dzióbkem" i taśmą zaczepioną w sposób umożliwiający jej mimośrodowe działanie. Dzięki temu tricamy można stosować zarówno w szczelinach pionowych jak i poziomych. Ze względu na małą powierzchnię klinowania świetnie spisują się w szczelinach nierównych.

Kości które zostały silnie obciążone mają tendencję do "zacierania się" w skale (ze względu na miękki metal z którego są wykonane) i często do ich wyjęcia niezbędny jest specjalny przyrząd - jebadełko.

Linki zewnętrzne