Styl alpejski: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Anulowanie wersji nr 6769394 autora 83.9.214.39
napisałem hasło od nowa - proszę o korektę interpunkcji i stylu
Linia 1: Linia 1:
'''Styl alpejski''' nazywany tez slangowo stylem "na lekko" - taktyka stosowana przy zdobywaniu wysokich gór (generalnie tych powyżej 4 tysięcy metrów, na które nie da się wejść i zejść w ciągu jednego dnia od punktu startu). Nazwa pochodzi od sposobu wchodzenia na szczyty alpejskie, gdzie zazwyczaj atak szczytowy odbywa się w ciągu jednej doby, co umożliwia ograniczenie ilości dźwiganego sprzętu (brak cieżkiego sprzętu biwakowego) zwiększając w ten sposób szybkość zespołu. W stylu alpejskim w odróżnieniu od [[styl wyprawowy|stylu wyprawowego]] nazywanego też [[styl oblężniczy|stylem oblężniczym]] mały zespół [[wspinacz|wspinaczy]] (najczęściej 2-4) wspina się od punktu wyjścia aż do szczytu, dźwigając cały potrzebny do zdobycia sprzęt wspinaczkowy i biwakowy na własnych plecach. Wiąże się to z codziennym przenoszeniem biwaku w inne miejsce. W przypadku gór najwyższych przyjęcie takiego stylu zwiększa szybkość jak i wartość sportową przejścia, niemniej jednak ze względu na konieczność ograniczania wagi i tak cieżkich plecaków sprawia, że [[wspinacz|wspinacze]] są bardziej narażeni na skutki złej pogody a olbrzymi wysiłek związany z noszeniem ciężkich plecaków zwiększa ryzyko [[deterioracja|deterioracji]] organizmu. Stosowanie stylu alpejskiego wyklucza zakładanie [[poręczowanie|poręczówek]].
'''Styl alpejski''' - to [[styl wspinaczki]] wysokogórskiej, w którym nieliczna grupa [[wspinacz|wspinaczy]] (3-4) ogranicza liczbę [[sprzęt wspinaczkowy|sprzętu]] do minimum, tak aby być w stanie samemu dostarczyć go pod [[Szczyt (geografia)|szczyt]]. Szczyt jest atakowany bezpośrednio z bazy przez cały zespół na raz, bez zakładania stałych obozów pośrednich i [[poręczowanie|poręczowania]]. W razie niepowodzenia cały zespół schodzi na dół likwidując tymczasowe obozy pośrednie i ponownie atakuje szczyt od samego dołu.


{{sport stub}}
{{sport stub}}

Wersja z 13:27, 14 sty 2008

Styl alpejski nazywany tez slangowo stylem "na lekko" - taktyka stosowana przy zdobywaniu wysokich gór (generalnie tych powyżej 4 tysięcy metrów, na które nie da się wejść i zejść w ciągu jednego dnia od punktu startu). Nazwa pochodzi od sposobu wchodzenia na szczyty alpejskie, gdzie zazwyczaj atak szczytowy odbywa się w ciągu jednej doby, co umożliwia ograniczenie ilości dźwiganego sprzętu (brak cieżkiego sprzętu biwakowego) zwiększając w ten sposób szybkość zespołu. W stylu alpejskim w odróżnieniu od stylu wyprawowego nazywanego też stylem oblężniczym mały zespół wspinaczy (najczęściej 2-4) wspina się od punktu wyjścia aż do szczytu, dźwigając cały potrzebny do zdobycia sprzęt wspinaczkowy i biwakowy na własnych plecach. Wiąże się to z codziennym przenoszeniem biwaku w inne miejsce. W przypadku gór najwyższych przyjęcie takiego stylu zwiększa szybkość jak i wartość sportową przejścia, niemniej jednak ze względu na konieczność ograniczania wagi i tak cieżkich plecaków sprawia, że wspinacze są bardziej narażeni na skutki złej pogody a olbrzymi wysiłek związany z noszeniem ciężkich plecaków zwiększa ryzyko deterioracji organizmu. Stosowanie stylu alpejskiego wyklucza zakładanie poręczówek.

Szablon:Sport stub