Portal:Protestantyzm: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m zmieniłem trochę układ
grafika
Linia 5: Linia 5:
<div style="background:#f9f9f9; font-size: 9pt; color: gray; letter-spacing: 4px; word-spacing: 3px;">&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;'''w polskiej Wikipedii'''</div><br/>
<div style="background:#f9f9f9; font-size: 9pt; color: gray; letter-spacing: 4px; word-spacing: 3px;">&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;'''w polskiej Wikipedii'''</div><br/>


[[Grafika:Lutherrose.svg|right|120px]]<div style="text-align: left; font-size: 85%">

<div style="text-align: left; font-size: 85%">
Ta strona to [[Wikipedia:Portale|portal dla wikipedystów]] zainteresowanych protestantyzmem, umożliwiający łatwiejszy dostęp oraz pomoc w rozwoju artykułów związanych z tym wyznaniem. Będziemy wdzięczni za Twoją pomoc w rozwijaniu portalu. Jeżeli chcesz edytować tę stronę przejdź [[Portal:Protestantyzm/Szablony|tutaj]].</div><br/>
Ta strona to [[Wikipedia:Portale|portal dla wikipedystów]] zainteresowanych protestantyzmem, umożliwiający łatwiejszy dostęp oraz pomoc w rozwoju artykułów związanych z tym wyznaniem. Będziemy wdzięczni za Twoją pomoc w rozwijaniu portalu. Jeżeli chcesz edytować tę stronę przejdź [[Portal:Protestantyzm/Szablony|tutaj]].</div><br/>



Wersja z 10:24, 24 mar 2008

Protestantyzm
    w polskiej Wikipedii

Ta strona to portal dla wikipedystów zainteresowanych protestantyzmem, umożliwiający łatwiejszy dostęp oraz pomoc w rozwoju artykułów związanych z tym wyznaniem. Będziemy wdzięczni za Twoją pomoc w rozwijaniu portalu. Jeżeli chcesz edytować tę stronę przejdź tutaj.

Protestantyzm – jeden z głównych kierunków chrześcijaństwa, składający się z wyznań religijnych powstałych głównie na skutek ruchów reformatorskich wewnątrz Kościoła rzymskokatolickiego rozpoczętych w XVI wieku przez wystąpienie Marcina Lutra. Termin "protestantyzm" pochodzi od protestu złożonego przez luteranów 6 księstw i 14 miast w 1529 roku podczas sejmu w Spirze przeciw uchwale zabraniającej przechodzenia na luteranizm.


W najbliższym czasie

  • 14 listopada 2012 r. w Warszawie odbędzie się sympozjum poświęcone pamięci ks. bp. prof. Jana Szerudy (1889-1962).

Artykuł miesiąca

Wyznanie augsburskie (Konfesja Augsburska, łac. Confessio Augustana) – podstawowa księga wyznaniowa luteranizmu, napisana przez Filipa Melanchtona i ogłoszona na sejmie Rzeszy w Augsburgu 25 czerwca 1530 roku. Od tytułu wyznania biorą swoją nazwę Kościoły ewangelicko-augsburskie. Wraz z pozostałymi księgami wyznaniowymi wchodzi w skład Księgi zgody, opublikowanej w 50. rocznicę ogłoszenia Wyznania augsburskiego.

W reakcji na Wyznanie augsburskie strona katolicka przygotowała jego Konfutację (Obalenie), na którą Melanchton odpowiedział Obroną Wyznania augsburskiego.

Proces powstawania Wyznania augsburskiego wywarł znaczący wpływ na jej ton i treść. Był to dokument jednocześnie teologiczny, jak i polityczny. Z politycznego punktu widzenia Wyznanie stanowiło potwierdzenie wierności stanów ewangelickich prawu Rzeszy i służyć miało utrzymaniu pokoju międzywyznaniowego. Z teologicznego punktu widzenia miało być ono zarówno wyznaniem wiary, jak i obroną stanowiska obozu ewangelickiego przed zarzutami o sekciarstwo.

Wyznanie augsburskie stara się wykazać zgodność nauczania ewangelickiego nie tylko z Pismem Świętym, ale i z Kościołem katolickim „jak dalece jest on znany z pisarzy”. Dążenie do jedności i zgody sprawiło, że Wyznanie augsburskie pomija niektóre istniejące już w chwili jest powstania różnice pomiędzy ewangelikami a katolikami. Brak tu odrzucenia nauki o transsubstancjacji czy nieuznawanych przez luteranów sakramentów, albo też wyraźnego podkreślenia zasady sola scriptura. Nie zmienia to faktu, że jest to w swej wymowie wyznanie zdecydowanie luterańskie, zwłaszcza przez wyraźne podkreślenie artykułu o usprawiedliwieniu przez wiarę.

Sylwetka miesiąca

Enoch Adejare Adeboye (ur. 2 marca 1942 w Ifeware) - doktor filozofii, kaznodzieja zielonoświątkowy, pastor i przewodniczący zgromadzenia Kościoła Bożego Zbawionych Chrześcijan.

Z wykształcenia matematyk. W latach 1967-1975 był wykładowcą hydrodynamiki na Uniwersytecie w Lagos. Następnie pracował naukowo na Uniwersytecie w Ilorin. W 1984 r. porzucił pracę wykładowcy akademickiego i poświęcił się kaznodziejstwu oraz przewodnictwu Kościoła zielonoświątkowego, którego jest liderem.

Jego nawrócenie na pentakostalizm miało miejsce w latach 70. XX wieku. Początkowo był jedynie lektorem charyzmatycznego pastora Jozjasza Akindayomi, który w 1952 roku założył Kościół Boży Zbawionych Chrześcijan w Nigerii. Zajmował się dla niego tłumaczeniem kazań z języka joruba na język angielski. W 1973 roku przystąpił oficjalnie do ruchu zielonoświątkowego i w 1975 roku został ordynowany przez Jozjasza Akindayomi na pastora Kościoła Bożego Zbawionych Chrześcijan.

W 1981 roku po śmierci Jozjasza Akindayomi został wybrany przewodniczącym zgromadzenia Kościoła. Rozwinął działalność misyjną swojej denominacji. Początkowo w Afryce później na innych kontynentach. Zaczął wykorzystywać w swojej działalności środki masowego przekazu.

Prowadzony przez niego Kościół w ciągu dwudziestu kilku lat rozwinął się bardzo dynamicznie. Jest jednym z największych Kościołów zielonoświątkowych na świecie. Posiada około 5 milionów wiernych, 14 tysięcy zborów i placówki misyjne w 110 krajach (m.in. w Chinach, Pakistanie i Malezji). Wydaje również magazyn The Mandate oraz jest właścicielem stacji telewizyjnej Open Heavens TV.

Według raportu magazynu Newsweek opublikowanego w grudniu 2008 roku, Enoch Adeboye jest obecnie jednym z pięćdziesięciu najbardziej wpływowych ludzi na świecie.

Zobacz

Działacze reformacyjniPolscy duchowni luterańscyPolscy duchowni protestanccyBiskupi i superintendenci protestanccy

Polecamy artykuły

Nowe artykuły

  • Wyznająca Konferencja Ewangelicko-Luterańska – ogólnoświatowa organizacja stanowiąca porozumienie konserwatywnych kościołów luterańskich, tzw. skrzydła wyznającego. Jest spadkobierczynią Synodalnej Konferencji Ewangelicko-Luterańskiej Ameryki Północnej, z tą różnicą, że obecna organizacja ma charakter międzynarodowy i zrzesza kościoły luterańskie z całego świata.

Artykuły do napisania

Artykuły do rozszerzenia

Podstawowe pojęcia

Historia

Związek Stanowczych Chrześcijanprotestanckie towarzystwo religijne powstałe w początkach XX wieku na Śląsku Cieszyńskim.

W 1906 w ramach kościoła luterańskiego powstała na Śląsku Cieszyńskim "Społeczność Chrześcijańska", część jej członków przyjęła poselstwo zielonoświątkowe. W wyniku niezgodności stanowisk osoby które przyjęły nową naukę, zostały wykluczone ze Społeczności Chrześcijańskiej i przeszły do struktur Stanowczych Chrześcijan, które prawnie zalegalizowano przez władze austriackie 10 lipca 1910 pod nazwą Związek na Rzecz Stanowczego Chrześcijaństwa (niem. Bund für entschiedenes Christentum).

W czerwcu 1912 otworzono pierwszą kaplicę Związku Stanowczych Chrześcijan w Nieborach. Przed pierwszą wojną światową powstały już zbory w Nieborach, Dolnym Żukowie i Ustroniu. Grupa liczyła ok. 80 członków. Pismo "Głos Prawdy" z 1920 informowało, ze nabożeństwa odbywały się w miejscowościach: Niebory, Sucha, Jawor, Ustroń, Tyra, Wisła, Wędrynia i Puńców.

Dużym przedsięwzięciem finansowym Związku była budowa w latach 30. przytułku – schroniska w Gródku, który miał służyć wszystkim cierpiącym. W 1935 wprowadzono karty członkowskie w kilku kolorach.

Współczesność

Kościoły protestanckie w Polsce

Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP (diecezje: cieszyńska, katowicka, wrocławska, mazurska, pomorsko-wielkopolska, warszawska) – Śląski Kościół Ewangelicki A.W. w R.Cz.Kościół Ewangelicko-Reformowany w RPKościół Ewangelicko-Metodystyczny w RPKościół Chrześcijan BaptystówKościół Adwentystów Dnia SiódmegoKościół Zielonoświątkowy w RP

Instytucje międzynarodowe

Światowa Federacja LuterańskaŚwiatowy Związek BaptystycznyŚwiatowa Konferencja ZielonoświątkowaŚwiatowy Alians EwangelicznyŚwiatowa Konferencja MennonickaMiędzynarodowa Federacja Wolnych Kościołów Ewangelicznych

Organizacje

Chrześcijańska Akademia Teologiczna w WarszawieTowarzystwo Biblijne w PolsceŚląskie Towarzystwo BiblijnePolska Rada EkumenicznaAlians Ewangeliczny w RPDiakonat Eben-Ezer w Dzięgielowie (luterański)Wydawnictwo "Augustana" w Bielsku-Białej (luterańskie)ADRA

Stowarzyszenia

Polskie Towarzystwo EwangelickiePolskie Towarzystwo HugenockieMazurskie Towarzystwo EwangelickieForum EwangelickieMiędzynarodowe Stowarzyszenie Gedeonitów

Czasopisma

Jednota (reformowane)Zwiastun Ewangelicki (luterańskie)Myśl ProtestanckaChrześcijanin (zielonoświątkowe) - Znaki Czasu (adwentystyczne)

Kultura

Muzeum Reformacji Polskiej w Mikołajkach to pierwsze w Polsce muzeum poświęcone w całości historii reformacji polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem Mazur.

Muzeum posiada unikatowy zbiór zabytków piśmiennictwa i drukarstwa polskiego na Mazurach do 1945. Zbiory muzealne zawierają również inne cenne druki, dokumenty, zdjęcia itp., związane z ruchem reformacyjnym (i nie tylko) na terenie Polski i Europy.

Najstarszy starodruk pochodzi z 1658. Są księgi parafialne, tablice z nazwiskami mieszkańców Mikołajek, poległych podczas wojen napoleońskich. Jest też Biblia w języku polskim z 1726.

Zgromadzone w Muzeum wydawnictwa książkowe obejmują nie tylko druki oficyn królewieckich, które najczęściej zaopatrywały ewangelików mazurskich i wydawały np. Kancjonały polskie aż do początków naszego wieku. Są też wydawnictwa i cieszyńskie i dolnośląskie (brzeskie i oleśnickie), berlińskie i łużyckie (m.in. XVIII-wieczne).

Bogate są zbiory czasopiśmiennicze. Najwięcej spotykamy pism wychodzących w Cieszynie. Jest też dokumentacja poświęcona ewangelikom warszawskim oraz zbiór map historycznych regionu mazurskiego. Zbiory dopełniają kopie obrazów słynnych pastorów.

Inne portale tematyczne w polskiej Wikipedii

Protestantyzm w projektach siostrzanych