Klęskowo: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
zmiana nazwy linka zewnętrznego z forum na Portal
Mrug (dyskusja | edycje)
Linia 26: Linia 26:
*[http://www.bukowa.px.pl/dzieje/kleskowo%20i%20okolice.html galeria starych widokówek z Klęskowa i okolic]
*[http://www.bukowa.px.pl/dzieje/kleskowo%20i%20okolice.html galeria starych widokówek z Klęskowa i okolic]
*[http://www.prawobrzeze.eu/galeria/index.php?cat=14 galeria Klęskowa przed rokiem 1945]
*[http://www.prawobrzeze.eu/galeria/index.php?cat=14 galeria Klęskowa przed rokiem 1945]

*[http://www.prawobrzeze.eu Portal Miłośników Prawobrzeża (zdjęcia, historia, reportaże, wycieczki)]
{{Szczecin Prawobrzeże}}
{{Szczecin Prawobrzeże}}



Wersja z 13:43, 4 paź 2008

Estakada E-24 na A6 nad ul. Chłopską
Plik:Klęskowo-DBK.jpg
Pomnikowe Dęby Krzywoustego
Plik:Klęskowo-PTTK.jpg
Węzeł szlaków turystycznych w Klęskowie

Klęskowo (do 1945 niem. Hökendorf) – osiedle Szczecina wchodzące w skład dzielnicy Prawobrzeże. Leży w południowo-wschodniej części miasta, na północnym skraju Wzgórz Bukowych, w dolinie Rudzianki, w sąsiedztwie autostrady A6. Od zachodu sąsiaduje z Osiedlem Bukowym, od północy z Osiedlem Majowym a od wschodu z Kijewem. Południową granicę osiedla stanowi granica administracyjna miasta na stokach Wzgórz Bukowych. Wraz z Os. Bukowym tworzy wspólną Radę Osiedla Bukowe – Klęskowo.

Klęskowo to dawna osada słowiańska, od XIII wieku w posiadaniu cystersów z klasztoru w Kołbaczu. Po sekularyzacji zakonu w 1535 roku weszła w skład dominium książąt pomorskich.

W Klęskowie ponad doliną Rudzianki, którą biegnie ul. Chłopska, w latach 30. XX wieku zbudowano największą estakadę autostrady Berlin-Szczecin (obecnie autostrada A6) o rozpiętości 242 m i wysokości 22 m. Podczas prac modernizacyjnych na autostradzie, w l. 2005-2007, obie nitki wiaduktu zostały rozebrane i opierając się na starych filarach zbudowane od nowa.

Podobnie jak większość prawobrzeżnych osiedli, w 1939 Klęskowo zostało włączone w granice tzw. Wielkiego Szczecina. Od tej pory jest częścią miasta z przerwą przez trzy powojenne lata (1945-1948), kiedy leżało w ówczesnym powiecie gryfińskim. Podczas walk o Szczecin w marcu 1945 zostało mocno zniszczone. Obecnie na jego obszarze istnieją nowoczesne osiedla mieszkaniowe.

Na terenie Klęskowa znajdują się dwa pomnikowe Dęby Bolesława Krzywoustego - o obwodzie pnia 640 i 620 cm oraz także pomnikowy buk "Wojciech" o obwodzie pnia 460 cm, noszący imię Wojciecha Lipniackiego działacza szczecińskiego oddziału PTTK, autora przewodników po Puszczy Bukowej.

Ze względu na swoje położenie (Wzgórza Bukowe, Szczeciński Park Krajobrazowy "Puszcza Bukowa") Klęskowo jest miejscem atrakcyjnym turystycznie – przecinają się tu szlaki:

Zobacz też

Literatura

  • Marek Łuczak "Szczecin - Klęskowo", Pomorskie Towarzystwo Historyczne, Szczecin 2006

Linki zewnętrzne

Szablon:Szczecin Prawobrzeże