Historia gier komputerowych (siódma generacja): Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
VolkovBot (dyskusja | edycje)
Linia 79: Linia 79:
*''[[Skate (gra)|Skate]]''
*''[[Skate (gra)|Skate]]''
*''[[Spore (gra)|Spore]]''
*''[[Spore (gra)|Spore]]''
*''[[S.T.A.L.K.E.R. Cień Czarnobyla|S.T.A.L.K.E.R.]]''
*''[[Too Human]]''
*''[[Too Human]]''
*''[[Tony Hawk's Downhill Jam]]''
*''[[Tony Hawk's Downhill Jam]]''

Wersja z 02:44, 23 lis 2008

Szablon:Historia gier Siódma generacja to era gier komputerowych w historii, która rozpoczęła się z początkiem 2005 wydaniem konsoli Xbox 360. Całkowite przejście do siódmej generacji miało miejsce w 2006 razem z wydaniem nowych konsol gier wideo od firm Nintendo i Sony.

Microsoft nazwał tę generację "erą High Definition", tak, jak piąta generacja została nazwana "erą 3D".

Systemy gier

Konsole gier wideo

Siódma generacja konsol gier wideo rozpoczęła się wydaniem Xbox 360 22 listopada 2005.

Notka: Pierwsza data jest datą wydania systemu na całym świecie[1].

Przenośne konsole

Dla przenośnych konsol gier wideo siódma generacja rozpoczęła się z wydaniem przez Nintendo konsoli Nintendo DS. Ten system bazuje na zupełnie innym projekcie od Game Boya. Nintendo DS w porównaniu do poprzednich generacji oferował nowy sposób kontrolowania gry i nowe możliwości: Ekran dotykowy i mikrofon. Konsola ta wydana została w drugiej połowie 2004. Mniej więcej w tym samym czasie Sony wydało swój pierwszy przenośny system, PlayStation Portable, w Japonii. Pomimo wydania w podobnym czasie PlayStation Portable nie był reklamowany do tej samej publiki, co Nintendo DS. Również w 2005 wydana została konsola Gizmondo firmy Tiger Telematics.

2005 i 2006, odpowiednio, były latami wydania GP2X od Gamepark Holdings i oficjalnego ogłoszenia XGP firmy GamePark. Obydwie konsole idą innymi ścieżkami marketingu od DS czy PlayStation Portable. Obydwie mają pracować na systemie operacyjnym bazującym na Linuksie z architekturą open-source w celu zwiększenia możliwości tych urządzeń. GP2X jest dwuwymiarowym systemem, który bardziej nadaje się do słuchania muzyki i oglądania plików wideo skopiowanych na urządzenie przez użytkowników. XGP ma być trójwymiarową przenośną konsolą podobną do PlayStation Portable, stworzoną dla komercyjnych gier. Producent obiecuje architekturę opartą na jądrze Linuksa oraz jednocześnie obsługę systemu Windows CE. XGP ma być bardziej rozbudowany od GP2X. Ma on oferować podobne możliwości zapisywania danych i jednocześnie ma obsługiwać zawartość streamowaną, jak przenośną telewizję T-DMB i Wi-Fi.

Przenośne konsole siódmej generacji to:

Bez zdjęć:

Notka: Pierwsza data jest datą wydania systemu na całym świecie[1].

Zapoczątkowane serie gier

  1. a b Jeżeli dana konsola nie została jeszcze wydana, to data widoczna jest datą przewidywanego lub zapowiedzianego wydania.