Konwencja Metryczna: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m interwiki
Linia 18: Linia 18:


== Linki zewnętrzne ==
== Linki zewnętrzne ==
*[http://www.bipm.org/en/convention/ Konwencja metryczna na stronach BIPM]
* [http://www.bipm.org/en/convention/ Konwencja metryczna na stronach BIPM]


[[Kategoria:Metrologia]]
[[Kategoria:Metrologia]]

Wersja z 23:56, 15 gru 2008

Konwencja Metrycznatraktat podpisany przez siedemnaście państw w 1875 roku w celu ujednolicenia systemu metrycznego na świecie.

W tym samym czasie utworzono Międzynarodowe Biuro Miar i Wag (BIPM), które jest finansowane ze składek sygnatariuszy traktatu. Obecnie Międzynarodowa Konwencja Metryczna ma pięćdziesięciu jeden członków, a stowarzysza dalszych dwudziestu siedmiu[1]. Polska podpisała Konwencję 12 maja 1925 roku[2].

Poszczególne państwa w ramach Konwencji przedstawiają własne naukowe opracowania metrologiczne, które są weryfikowane, dyskutowane i następnie przyjmowane jako wspólne ustalenia. Polską instytucją, która bierze udział w pracach i reprezentuje Polskę na arenie międzynarodowej, jest Główny Urząd Miar.

Obecnie (2008) celem Konwencji jest doskonalenie systemu metrycznego, osiągnięcie spójności pomiarowej m.in. przez porównania wzorców oraz zawieranie porozumień przez kraje członkowskie w sprawie wzajemnego uznawania wzorców jednostek miar oraz świadectw wzorcowania i pomiarów wydawanych przez krajowe instytucje metrologiczne.

Najwyższym organem Konwencji Metrycznej jest Generalna Konferencja Miar (CGPM). Generalnej Konferencji Miar podlega Międzynarodowy Komitet Miar i Wag (CIPM). CIPM nadzoruje działalność Międzynarodowego Biura Miar i Wag, powołuje Komitety Doradcze, a także przygotowuje projekty uchwał Generalnej Konferencji Miar.

  1. Member States and Associates. [dostęp 15 grudnia 2008]. (ang.).
  2. Jolanta Remiszewska oprac.: Udział Polski w pracach międzynarodowych organizacji metrologicznych. [dostęp 11 grudnia 2008]. (pol.).

Bibliografia

Szablon:Bibliografia start

Szablon:Bibliografia stop

Linki zewnętrzne