Hermanaryk: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
TXiKiBoT (dyskusja | edycje)
m robot dodaje: als:Ermanarich
MastiBot (dyskusja | edycje)
m robot dodaje: bg:Ерманарих
Linia 23: Linia 23:
[[als:Ermanarich]]
[[als:Ermanarich]]
[[ang:Eormanrīc]]
[[ang:Eormanrīc]]
[[bg:Ерманарих]]
[[cs:Ermanarich]]
[[cs:Ermanarich]]
[[de:Ermanarich]]
[[de:Ermanarich]]

Wersja z 23:28, 9 cze 2009

Hermanaryk (Ermenryk) - król Ostrogotów nad Morzem Czarnym, którego panowaniu miały podlegać ludy żyjące aż nad Bałtykiem, zaś on był porównywany przez Jordanesa do Aleksandra Wielkiego[1].

Wg Ammiana Marcellinusa popełnił samobójstwo widząc, że nie jest w stanie ochronic swego ludu przed Hunami Balambera. Z kolei wg Jordanesa zmarł w wieku 110 lat na skutek rany, jaką zadali mu pochodzący z tajemniczego plemienia Rosomonów ("Czerwoni") Sarus i Ammius za to, że kazał zabić ich siostrę Sunildę. Po nim jeszcze przez krótki czas stawiał opór Hunom Withimir, ale poniósł klęskę.

Hermanaryk przeszedł do legendy stał się pierwowzorem Jörmunreka z Eddy poetyckiej. Występuje też pod swym własnym imieniem w poemacie Beowulf.

Bibliografia

Szablon:Bibliografia start

  • Ammianus Marcellinus, Dzieje rzymskie t. I-II, przeł., wstępem i przypisami opatrzył Ignacy Lewandowski, z serii: „Biblioteka Antyczna”, Prószyński i S-ka, Warszawa 2001-2002.
  • Beowulf. Anglo-saksoński poemat epicki ułożony około roku 750 po Chrystusie, zachowany w jednym tylko rękopisie z roku około 1000, przeł. Mirosław Kropidłowski, przedmowa, drzewa genealogiczne oraz indeks imion i nazw geograficznych Maciej Kazula, Wydawnictwo „Armoryka”, Sandomierz 2006.
  • Edda poetycka, ze staroislandzkiego przeł. i oprac. Apolonia Załuska-Strömberg, Ossolineum 1986.
  • Bogusław Bednarek, Epos europejski, Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 2001.
  • Andrzej M. Kempiński, Ilustrowany leksykon mitologii wikingów, Wydawnictwo KURPISZ, Poznań 2003.
  • Jerzy Strzelczyk, Goci – rzeczywistość a legenda, PIW, Warszawa 1984.
  • Jordanes, O pochodzeniu i czynach Gotów, [w:] Edward Zwolski, Kasjodor i Jordanes. Historia gocka czyli Scytyjska Europa, Wydawnictwo Towarzystwa Naukowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Lublin 1984.
  • Herwig Wolfram, Historia Gotów, przeł. Renata Darda-Staab, Irena Dębek, Krystyna Berger, z serii: „Narody i Cywilizacje”, Dom Wydawniczy Bellona, Wydawnictwo MARABUT, Warszawa-Gdańsk 2003.

Szablon:Bibliografia stop

  1. Hasło Hermanaryk w serwisie PWN. [dostęp 2009-05-06].