Psylocybina: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Erwin-Bot (dyskusja | edycje)
linki poprawione
Linia 27: Linia 27:


===Właściwości chemiczne===
===Właściwości chemiczne===
Jebio w głowe tak że chuj nie wiesz co sie dzieje.
Psylocybina to jeden z niewielu związków występujących w naturze, mających w swojej strukturze atom [[fosfor|fosforu]]. Jest nierozpuszczalna w wodzie, a rozpuszczalna w tłuszczach. W grzybach wystepuje przeważnie drugi [[alkaloid]], [[psylocyna]], którego psylocybina jest metabolitem. Prawdopodobnie to właśnie [[psylocyna]] jest odpowiedzialna za działanie halucynogenne grzybów psylocybinowych. Przyjęcie narkotyku powoduje szybkie pojawienie się zjawiska [[tolerancja fizjologiczna|tolerancji fizjologicznej]], które ustępuje po okresie około 48 godzin. Dawkowanie substancji waha się w granicach 2 - 15 mg.


===Historia===
===Historia===

Wersja z 18:46, 29 lis 2005

Psylocybina
Nazwa chemiczna4-fosfonyloksy-N,N-dimetylotryptamina
Wzór sumarycznyC12H17N2O4P
Grupa związków chemicznychPochodne tryptaminy, indolu
Wykaz środków odurzającychI-P
Wzór strukturalny psylocybiny

Psylocybina - 4-PO-DMT - psychoaktywny alkaloid obecny w grzybach halucynogennych rodzaju Psylocibe (Psilocybe cubensis i Psilocybe semilanceata), rytualny narkotyk stosowany przez Indian od 4 tysięcy lat. Działanie psylocybiny podobnie jak LSD jest halucynogenne, jednak posiada znaczne odrębności.

Związek ten występuje w niektórych gatunkach grzybów występujących w różnych miejscach na kuli ziemskiej, także w Polsce. Oprócz psylocybiny w grzybach halucynogennych występuje drugi alkaloid - psylocyna. Efekt wywiera pojedyncza dawka ok. 10 mg psylocybiny.

Działanie

Psylocybina przyjęta doustnie działa około 5-6 godzin. Pierwsze efekty zauważalne są już po 20-40 minutach. Zależne jest to od dawki, gatunku spożywanych grzybów oraz sposobu ich zażycia, indywidualnych cech związanych z metabolizmem a także pokarmem przyjętym przed intoksykacją. Psylocybina dobrze się wchłania przez tkanki jamy ustnej i jeżeli grzyby są długo trzymane w ustach i żute, pierwsze efekty mogą wystąpić nawet po 10-15 minutach.

Powoduje ogólne zmiany percepcyjne charakterystyczne dla silnych psychodelików, a także barwne halucynacje. W małych dawkach mogą to być kolorowe wzory czy zintensyfikowanie kolorów. W większych dawkach halucynacje mogą przybierać formy postaci ludzkich, zwierząt, roślin. Większe dawki mogą sprawić, że osoba będąca pod wpływem psylocybiny zacznie wierzyć w swoje halucynacje, które niekoniecznie są "przyjemne". Jako że psylocybina jest silnym psychodelikiem, po intoksykacji nią może wystąpić zjawisko potocznie zwane bad tripem. Może też wystąpić chwiejność humoru. Przykre stany depresyjne mogą być wywołane urojonym problemem, jak również stan ekstazy może być spowodowany drobnym, pozornie nic nie znaczącym zjawiskiem.

Psylocybina jest metabolizowana głównie w żołądku, a także przez enzym monoaminooksydazy. Przyjęcie inhibitorów monoaminooksydazy przed zażyciem psylocybiny groźnie wzmacnia jej działanie, nawet dwukrotnie. Znany jest jeden przypadek śmierci w wyniku przedawkowania grzybów psylocybinowych.

Właściwości chemiczne

Jebio w głowe tak że chuj nie wiesz co sie dzieje.

Historia

Psylocybina została wyekstrahowana po raz pierwszy w latach 60. XX wieku przez Alberta Hofmanna.

Stan prawny

Psylocybina w Polsce znajduje się na wykazie środków odurzających w grupie I-P. Podobnie w większości stanów w USA zaklasyfikowana jest jako narkotyk o dużym potencjale nadużywania i brakiem zastosowań medycznych, aczkolwiek prowadzone są badania nad przydatnością jej w walce z klastrowymi bólami głowy oraz afektywną chorobą dwubiegunową. W Holandii, Anglii i Norwegii posiadanie i handel świeżymi grzybami psylocybinowymi nie podlega kontroli prawnej. W Japonii psylocybina była legalna do 2002 roku.

Psylocybina w Polsce

Grzyby psylocybinowe w Polsce są jednym z najpopularniejszych narkotyków halucynogennych. Jako że jest to narkotyk sezonowy, nie jest on dużym zagrożeniem. Nazwy slangowe grzybów psylocybinowych: psylocyby, griby, łysiczki, halo grzybki, zibeny. Często nazywane sa też "Świętymi grzybami" ze względu na charakter odurzenia który może mieć podtekst religijny.

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Szablon:Halucynogenne Tryptaminy