Longford (miasto w Irlandii): Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
TXiKiBoT (dyskusja | edycje)
m robot dodaje: ko:롱퍼드
Nie podano opisu zmian
Linia 21: Linia 21:
[[fr:Longford]]
[[fr:Longford]]
[[ga:An Longfort]]
[[ga:An Longfort]]
[[gl:Longford - An Longfort]]
[[ko:롱퍼드]]
[[ko:롱퍼드]]
[[hi:लॉंगफ़र्ड, लंदन]]
[[hi:लॉंगफ़र्ड, लंदन]]

Wersja z 17:02, 21 sty 2010

Longford (irl. An Longfort) - miasto w środkowej Irlandii, w prowincji Leinster, stolica hrabstwa Longford. Miasto zamieszkuje około 13 tys. mieszkańców (2006).

Historia

Miasto zostało założone przez Wikingów jako Long Phoirt (czyli po prostu port lub fort). Celtyckie panowania nad okolicą zaczęło się dopiero wraz z rosnącą potęgą lokalnego klanu Farrelów, który to przejął kontrole nad miastem w XII wieku. W 1700 roku angielscy władcy dostrzegli strategiczne położenie miasta i utworzyli tu baraki wojskowe dla kawalerii oraz artylerii, dając swoim oddziałom możliwość ataku na zachodnią i północną część wyspy. Longford odegrało ważną rolę w powstaniu z 1798 roku – nieudanym zrywie niepodległościowym zorganizowanym przy pomocy i inspiracji Francji. Miasto oraz hrabstwo, podobnie jak cała Irlandia najbardziej ucierpiało w okresie wielkiego Głodu w połowie XIX wieku, przez co wielu jego mieszkańców zdecydowało się wtedy na emigrację za ocean. Na początku XX wieku centrum handlowe miasta znajdowało się wzdłuż rzeki (dzisiejsza Great Water St) oraz na głównej ulicy, co w późniejszych latach rozciągnęło się również na Ballymahon St oraz Earl St.

Hrabstwo Longford zawdzięcza imię od wodza nazywanego Farrell, który podróżował na zachód po bitwie Clontarf w 1014.. On zbudował fortyfikację w wale obronnym w vicinty obecnego miasta Longford. Założywszy jego centralę armii tu, miejsce znane jako jako Longford Ui Ferraill. Przez 600 lat Longford tworzył część starożytnego królestwa Annaly i książęta Annaly przybrali nazwisko OFarrell. To jest jedno z najbardziej licznych nazwisk w Longford do obecnego dnia.

Źródła