Biała Woda Białczańska: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
To co jest w artykule to polski POV, dla Słowaków Bela voda nic innego jak Białka, a to co opisano w artykule, to górny bieg Białki
AlohaBOT (dyskusja | edycje)
m dodanie daty do szablonu
Linia 5: Linia 5:


==== Nazewnictwo ====
==== Nazewnictwo ====
Nazwa Biała Woda pochodzi od jasnych kamieni znajdujących się na dnie potoku. Jest ona niekiedy błędnie używana w stosunku do górnego biegu Białki{{fakt}}.
Nazwa Biała Woda pochodzi od jasnych kamieni znajdujących się na dnie potoku. Jest ona niekiedy błędnie używana w stosunku do górnego biegu Białki{{fakt|data=2010-04}}.


==== Szlaki turystyczne ====
==== Szlaki turystyczne ====

Wersja z 00:11, 1 kwi 2010

Biała Woda w okolicach Polany pod Wysoką

Biała Woda, również Biała Woda Białczańska (słow. Biela voda, niem. Poduplazkibach, węg. Poduplaszki-patak) – potok płynący Doliną Białej Wody w słowackich Tatrach. Jest głównym ciekiem wodnym tej doliny. Powstaje pod progiem Doliny Kaczej (na wysokości ok. 1420 m n.p.m.) z połączenia Kaczego Potoku i Litworowego Potoku. Na wysokości granicy polsko-słowackiej (ok. 1075 m n.p.m.) łączy się z Rybim Potokiem (płynącym Doliną Rybiego Potoku z Morskiego Oka) i razem tworzą rzekę Białkę. Biała Woda ma kilka większych dopływów w obrębie Doliny Białej Wody, są to: Ciężki Potok, Świstowy Potok, Rówienkowy Potok, Litworowa Woda, Żabi Potok Białczański i Spismichałowy Potok.

Nazewnictwo

Nazwa Biała Woda pochodzi od jasnych kamieni znajdujących się na dnie potoku. Jest ona niekiedy błędnie używana w stosunku do górnego biegu Białki[potrzebny przypis].

Szlaki turystyczne

Szlak niebieski – niebieski szlak z Łysej Polany wzdłuż Białki i Białej Wody do Doliny Litworowej, stamtąd do Kotła pod Polskim Grzebieniem i na Rohatkę.
  • Czas przejścia z Łysej Polany do rozdroża pod Polskim Grzebieniem: 4:55 h, ↓ 4:25 h
  • Czas przejścia od rozdroża na Rohatkę: 45 min, ↓ 35 min

Bibliografia

Szablon:Bibliografia start

  1. Józef Nyka: Tatry słowackie. Przewodnik. Wyd. II. Latchorzew: Trawers, 1998. ISBN 83-901580-8-6.
  2. Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka Encyklopedia Tatrzańska. Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2004. ISBN 83-7104-009-1.

Szablon:Bibliografia stop