Jimmu: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Tenmei (dyskusja | edycje)
m Plik = cesarz Temmu
TobeBot (dyskusja | edycje)
m robot dodaje: zh-yue:神武天皇
Linia 92: Linia 92:
[[uk:Імператор Дзімму]]
[[uk:Імператор Дзімму]]
[[vi:Thiên hoàng Jimmu]]
[[vi:Thiên hoàng Jimmu]]
[[zh-yue:神武天皇]]
[[zh:神武天皇]]
[[zh:神武天皇]]

Wersja z 14:58, 15 maj 2010

Jimmu na japońskim malowidle z końca XIX wieku

Cesarz Jimmu (jap. 神武天皇 Jinmu tennō) — 1. cesarz Japonii[1], według tradycyjnego porządku dziedziczenia[2].

Jimmu jest, według mitologii japońskiej, twórcą państwa japońskiego.[3]

Imię

Imię Jimmu (jap. 神武) nadane pośmiertnie oznacza dosłownie boska potęga lub bóg wojownik. Za życia Jimmu nazywał się Kamu Yamato Iware-hiko no Mikoto (jap. 神日本磐余彦尊)[4] (według Kiki).

Życie

Według sintoistycznych wierzeń, Jimmu był potomkiem bogini Amaterasu. Był czwartym synem Hikonagisatakeugayafukiaezu no Mikoto (彦波瀲武鸕鶿草葺不合命), który był praprawnukiem Ninigiego, zesłanego na ziemię wnuka bogini Amaterasu.

Urodził się 1 stycznia 711 p.n.e.. W wieku około 15 lat otrzymał tytuł "kōtaishi" (皇太子 - książę, następca tronu) i poślubił Ahiratsu-hime (吾平津姫). Obdarzyła go ona synem - Tagishimimi no Mikoto (手研耳命). Kiedy stał się dorosły, zapragnął zawładnąć wyspami japońskimi i w tym celu udał się w drogę, aby zdobyć władzę. Jego podróż trwała około 30 lat. W wieku około 45 lat panował już nad wszystkimi ziemiami zachodniej Japonii. Gdy Jimmu przejął ziemie całej Japonii, poślubił Himetataraisuzu-hime no Mikoto (媛蹈鞴五十鈴媛命) i uczynił ją jedyną prawowitą cesarzową. Badania archeologiczne w Japonii wykazują, że pewne fakty z jego życia i wyprawy są w pewnym stopniu prawdą.

11 lutego 660 p.n.e., w wieku 51 lat Jimmu, który podbił już tereny Japonii, został intronizowany na cesarza Japonii. Za swoją siedzibę obrał Fujiwara-kyō (obecnie Kashihara), które później stało się pierwszą stolicą zjednoczonego państwa japońskiego. W 29 roku panowania, Himetataraisuzu-hime wydała na świat Kamununakawamimi no Mikoto (神渟名川耳尊). W 49 roku panowania mianował go na swego następcę (kōtaishi). Sprawował urząd cesarza przez 75 lat, aż do śmierci. Jimmu zmarł 11 marca 585 p.n.e. w sędziwym wieku - aż 126 lat.

Kult

Kult Jimmu jako założyciela Japonii rozpowszechnił się pod koniec XIX wieku przez działalność cesarza Mutsuhito. W 1872 ten właśnie cesarz ustanowił narodowe święto 11 lutego, Kigensetsu (紀元節), które upamiętnia początek panowania cesarza Jimmu. W 1889 na polecenie Mutsuhito w Kashihara wybudowano poświęconą mu świątynię. W okolicach Kashihara znajduje się także przypuszczalny grób Jimmu, miejsce pielgrzymek shintoistów. Po zakończeniu walk na Pacyfiku (II wojna światowa) obchody święta zostały zawieszone, aż do 1966 r., kiedy to święto wznowiono jako Kenkoku Kinen no Hi (建国記念の日).

Wędrówka Jimmu

Według Kiki, bracia Jimmu urodzili się w Takachiho, w południowej części Kiusiu (dzisiejsza prefektura Miyazaki). Wyruszyli na wschód, gdyż uznali, że ich położenie nie jest odpowiednie do sprawowania rządów nad całym krajem. Początkowo wyprawie przewodził starszy brat Jimmu, Itsuse no Mikoto. Przeprawili się przez Morze Wewnętrzne z pomocą lokalnego wodza Sao Netsuhiko. Gdy dotarli do Ninawa (dzisiejsza Osaka) starli się w bitwie z lokalnym wodzem - Nagasunehiko. W wynikłej walce zginął Itsuse no Mikoto. Jimmu zauważył, że zostali pokonani, ponieważ walczyli "pod słońce". Postanowił popłynąć na wschód do półwyspu Kii i zaatakować ze wschodu. Dotarli do Kumano i z pomocą Yatagarasu (八咫烏) wkroczyli do prowincji Yamato. Ponownie zmierzyli się z Nagasunehiko, lecz tym razem wyszli z bitwy zwycięsko. W Yamato rezydował Nigihayahi no Mikoto, który uważał się za potomka bogów Takamagahara. Jednak z chwilą, gdy spotkał on Jimmu, natychmiast uznał jego prawowitość do tronu. Jimmu został nowym cesarzem.

Genealogia

Jego ojcem był Hikonagisatakeugayafukiaezu no Mikoto (彦波瀲武鸕鶿草葺不合命), a matką Tamayori-hime no Mikoto (玉依姫命). Miał trzech starszych braci:

  • Itsuse no Mikoto (五瀬命),
  • Inahi no Mikoto (稲飯命),
  • Mikenu no Mikoto (御毛沼命)

Żony Jinmu i ich dzieci:

  • Ahiratsu-hime (吾平津姫) - okres przedcesarski
    • Tagishimimi no Mikoto (手研耳命)
    • Kasumimi no Mikoto (岐須美美命)
  • Himetataraisuzu-hime no Mikoto - okres cesarski

Powyższe drzewo genealogiczne przedstawia wywód Jimmu od boga Izanagi i jego żony Izanami, sporządzony według wierzeń sintoistycznych.

Mauzoleum cesarza Jimmu znajduje się w Nara. Nazywa się ono Unebi-yama no ushitora no sumi no misasagi.[5]

Zobacz też

  1. Kunaichō: 神武天皇 (01)
  2. Titsingh, Issac. (1834). Annales des empereurs du japon, p. 1; Ponsonby-Fane, Richard. (1959). The Imperial Family of Japan, pp. 28-29.
  3. Alexandrowicz, Jerzy et al. (1902). "Japonia," Wielka encyklopedya powszechna ilustrowana, Vol. 31, p. 625.
  4. Ponsonby-Fane, p. 7.
  5. Ponsonby-Fane, p. 418.

Bibliografia


Szablon:Władca-Japonia