Uniwersytet Tokijski: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
ToBot (dyskusja | edycje)
m poprawa błędu: x-letni / x-lecie
Linia 53: Linia 53:


== Absolwenci ==
== Absolwenci ==
Studenci, którzy ukończą ten prestiżowy uniwersytet stają się przyszłą elitą. Wśród jego absolwentów jest wielu wybitnych naukowców, filozofów, pisarzy oraz polityków (m.in. obecny premier Japonii, [[Yukio Hatoyama]]). Na uczelni studiowała także księżna [[Masako]] i jej ojciec [[Hisashi Owada]], który jest jednym z sędziów [[Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości|Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości]].
Studenci, którzy ukończą ten prestiżowy uniwersytet stają się przyszłą elitą. Wśród jego absolwentów jest wielu wybitnych naukowców, filozofów, pisarzy oraz polityków. Na uczelni studiowała także księżna [[Masako]] i jej ojciec [[Hisashi Owada]], który jest jednym z sędziów [[Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości|Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości]].


Na uniwersytecie kształcili się także późniejsi laureaci [[Nagroda Nobla|Nagrody Nobla]]:
Na uniwersytecie kształcili się także późniejsi laureaci [[Nagroda Nobla|Nagrody Nobla]]:

Wersja z 17:24, 25 sie 2010

Uniwersytet Tokijski
{{{nazwa oryginalna}}}
{{{nazwa łacińska}}}
{{{nazwa angielska}}}
{{{jednostka macierzysta}}}
[[Plik:{{{zdjęcie}}}|240x240px|alt=Ilustracja|{{{opis zdjęcia}}}]]
{{{opis zdjęcia}}}
Data założenia

{{{data założenia}}}

Typ

{{{typ}}}

Patron

{{{patron}}}

Państwo

 Japonia

Liczba pracowników
• naukowych

{{{liczba pracowników}}}
{{{liczba pracowników naukowych}}}

Liczba studentów

{{{liczba studentów}}}

{{{stanowisko zarządzającego}}}

{{{zarządzający}}}

Położenie na mapie Japonii
Mapa konturowa Japonii
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|}
Strona internetowa

Uniwersytet Tokijski (jap. 東京大学 Tōkyō-daigaku, w skrócie Tōdai) - jedna z czołowych uczelni w Japonii. Posiada 10 wydziałów, na których kształci się 30 tys. studentów, w tym ok. 2 tys. z zagranicy. W 2009 r. w światowym rankingu szkół wyższych, był jednym z najbardziej prestiżowych uniwersytetów w Japonii, najlepszym w Azji i trzecim na świecie [1] .

Akamon (Czerwona Brama)
Uniwersytet Tokijski

Historia

Kiedy w połowie XIX w. kończył się okres 300-letniej izolacji Japonii od świata zewnętrznego, kraje europejskie wyraziły chęć nawiązania z nią stosunków handlowych i dyplomatycznych. Znajomość zachodnich języków stawała się coraz ważniejsza, więc w 1855 r. szogunat stworzył Urząd ds. Nauk Zachodnich, który zajmował się tłumaczeniem dokumentów i teksów urzędowych. Później stał się też szkołą językową. W 1868 r. nadano mu nazwę Kaisei-gakkō, czyli Szkoła Tworzenia.

W okresie Edo zaczęto studiować historiografię, językoznawstwo, ale przede wszystkim medycynę zachodnią. Była to jedna z ważniejszych dziedzin, dlatego w 1861 r. otworzono Akademię Medycyny Zachodniej, którą później zmieniono na Akademię Medycyny.

Z połączenia tych dwóch szkół powstał w 1877 r. Uniwersytet Tokijski. W 1886 r. zmieniono jego nazwę na Uniwersytet Cesarski (Teikoku-daigaku), a w 1887 na Tokijski Uniwersytet Cesarski (Tōkyō-teikoku-daigaku). W 1947 r. przywrócono pierwotną nazwę. W chwili utworzenia był jedynym nowoczesnym uniwersytetem w Japonii (wzorowano go na europejskich szkołach). Miał tylko cztery wydziały, lecz wraz z szybko rosnącą liczbą studentów, otworzono kolejne. Przez początkowy okres swojego istnienia, cieszył się szczególnym względem cesarza, który osobiście brał udział w ceremoniach wręczania dyplomów, a najlepszym studentom dawał pamiątkowe zegarki. W 1949 r. w skład uniwersytetu weszła Pierwsza Szkoła Wyższa (dzisiaj kampus Komaba) i Tokijska Szkoła Wyższa, która dziś uczy studentów pierwszego i drugiego roku. Studenci trzeciego roku studiują w głównym kampusie, Hongo.

Studenckie strajki

Bardzo niespokojnym okresem były lata 19681969, kiedy to fala gwałtownym protestów i strajków ogarnęła większość uczelni w kraju. Do największych doszło na Uniwersytecie Tokijskim. Przyczyny tych buntów były różne, studenci chcieli mieć większy wpływ w zarządzaniu szkołami, zarzucali władzy korupcję. Jednak głównym powodem zamieszek był konflikt, który wybuchł wokół systemu nauczania na Wydziale Medycznym w kwietniu 1968 r. Niedługo potem studenci rozpoczęli okupację kampusów, wznosili barykady na korytarzach i w aulach, odwołano wszystkie zajęcia. Ponieważ spór narastał, a studenci nie chcieli ustąpić, 18 stycznia 1969 r. policja przypuściła szturm. Wiele osób ucierpiało, gdyż studenci postanowili się bronić przy pomocy kamieni i koktajli Mołotowa. Strajki ostatecznie zakończyły się wiosną tego samego roku. Straty wyniosły blisko 400 tys. dolarów. Po tych wydarzeniach wprowadzono surowe prawa, które miały zapobiec w przyszłości takim wystąpieniom.

Wydziały

Obecnie uniwersytet posiada 10 wydziałów:

  • Prawa
  • Medycyny
  • Politechniczny
  • Humanistyczny
  • Nauk ścisłych
  • Ekonomiczny
  • Rolniczy
  • Pedagogiczny
  • Farmaceutyczny
  • Edukacji Ogólnej

Symbole

Symbolem uniwersytetu jest liść miłorzębu dwuklapowego, którego drzewa rosną na terenie najważniejszego z kampusów, Hongo. Nieformalnymi symbolami szkoły są dwie charakterystyczne budowle. Pierwszą jest Akamon (jap. 赤門 Czerwona Brama ), czyli główne wejście do kampusu Hongo, oraz położony w jego centrum budynek audytorium (Yasuda Kōdō). Czerwona Brama powstała w 1827 r. jest jedynym tego typu zachowanym obiektem i stanowi ważny zabytek kultury. W okresie Edo, wznosili je przed rodowymi posiadłościami, przyszli mężowie dam z rodu szogunów Tokugawa.

Absolwenci

Studenci, którzy ukończą ten prestiżowy uniwersytet stają się przyszłą elitą. Wśród jego absolwentów jest wielu wybitnych naukowców, filozofów, pisarzy oraz polityków. Na uczelni studiowała także księżna Masako i jej ojciec Hisashi Owada, który jest jednym z sędziów Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości.

Na uniwersytecie kształcili się także późniejsi laureaci Nagrody Nobla:

Fizycy:

Pisarze:

Linki zewnętrzne

Przypisy

Szablon:Link GA