Jadźńa: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Xqbot (dyskusja | edycje)
m robot poprawia: en:Yagya (Hindu Ritual); zmiany kosmetyczne
Xqbot (dyskusja | edycje)
m robot poprawia: en:Yagya
Linia 18: Linia 18:


[[bg:Яджна]]
[[bg:Яджна]]
[[en:Yagya (Hindu Ritual)]]
[[en:Yagya]]
[[es:Iagñá]]
[[es:Iagñá]]
[[eu:Yajña]]
[[eu:Yajña]]

Wersja z 20:47, 26 wrz 2010

Jadźńa odprawiana podczas ślubu hinduskiego
Jadźńa w świątyni w Waranasi

Jadźńa ( dewanagari यज्ञ, transliteracja yajńa, ang. Yajna ) - dosłownie "ofiara"; rytuał ofiarny w tradycji wedyjskiej hinduizmu. Wedle nauk hinduistycznych, Jaźń czy Dusza (Purusza, Atman) ma naturę ofiarnika i ofiary, stąd pogląd, że ktoś kto urzeczywistnia duszę, Jaźń jest zawsze skłonnym i do wypełniania ofiarnych rytuałów czy ceremonii i do wewnętrznej ofiary z własnego życia dla wyższych duchowych czy religijnych celów. Dodatkowo uważa się, że owa dusza, Jaźń ma naturę ogniową, stąd towarzystwo rzeczywistego ognia w czasie rytów, nabożeństw ofiarnych. Wszelkie ofiary w hinduizmie składane są bóstwom, bogom i boginiom, czyli dewom, brahmanowi, przodkom, ubogim i bezdomnym oraz zwierzętom.

Wyrzeczenie się czegoś dla bóstwa nazywane jest jaga, a ofiarowanie tegoż w ogień zwane jest homa. Kapłan ofiarnik, który wkłada czy wlewa ofiarę do ognia zwie się ardhwarju.


Do najbardziej rozpowszechnionych rytów wedyjskiej ofiary w Europie należy agnihotra i stowarzyszone ceremonie. Ryt popularnej agnihotry kwalifikuje się do typu dewajadźńa, jako składany wprost dla Agnidewy, boga Ognia. Jednakże, tradycja wedyjska hinduizmu zaleca panćamahajadźńa (pięć rytów ofiarnych) . Istnieje wiele rozmaitych okazjonalnych ceremonii ogniowych ofiar jak :