The Amazing Race: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
→‎The Amazing Race: zmiana liczby edycji na 17; zmiana pojęcia ilość edycja na liczba (policzalne!)
Linia 147: Linia 147:
=== Route Info ===
=== Route Info ===
[[Plik:Routemarker.jpg|50px|left|Route Info are blue cards.]]
[[Plik:Routemarker.jpg|50px|left|Route Info are blue cards.]]
Są to wskazówki podpowiadające zespołom, gdzie iść dalej. Zawierają one zazwyczaj cel podróży, za wyjątkiem pierwszego, gdzie są sugerowane. W pozostałych przypadkach uczestnicy sami decydują jakimi połączeniami dostać się do celu. Wskazówki zawierają też sposób w jaki drużyny powinny pokonać dany odcinek (np. na piechotę, pociągiem, samolotem) do których muszą się stosować, bowiem w innym przypadku otrzymają karę. We wskazówce może być podane dokładne miasto, lub inna informacja, po której drużyna musi się domyśleć gdzie iść (np. ''[[Przylądek Roca|najbardziej wysunięty na zachód punk Europy]]''). Czasem by uzyskać kolejną wskazówkę trzeba wykonać zadanie (''[[The Amazing Race#Roadblock|Roadblock]]'', ''[[The Amazing Race#Detour|Detour]]'', ''[[The Amazing Race#U-Turn|U-Turn]]'' lub ''[[The Amazing Race#Speed Bump|Speed Bump]]'').
Są to wskazówki podpowiadające zespołom, gdzie iść dalej. Zawierają one zazwyczaj cel następnego etapu. Wskazówki często zawierają sposób, w jaki drużyny powinny pokonać dany odcinek (np. na piechotę, pociągiem, samolotem) do których muszą się stosować, bowiem w innym przypadku otrzymają karę. W pozostałych przypadkach uczestnicy sami decydują jak dostaną się do celu. We wskazówce może być podane dokładne miasto, lub inna informacja, po której drużyna musi się domyśleć gdzie iść (np. ''[[Przylądek Roca|najbardziej wysunięty na zachód punk Europy]]''). Czasem by uzyskać kolejną wskazówkę trzeba wykonać zadanie (''[[The Amazing Race#Roadblock|Roadblock]]'', ''[[The Amazing Race#Detour|Detour]]'', ''[[The Amazing Race#U-Turn|U-Turn]]'' lub ''[[The Amazing Race#Speed Bump|Speed Bump]]'').


=== Detour ===
=== Detour ===

Wersja z 20:30, 23 gru 2010

The Amazing Race - Niesamowity wyścig
Kraj produkcji

 Stany Zjednoczone

Język

angielski

Data premiery

wrzesień 2001 r.

Lata emisji

2001 – obecnie

Produkcja
Produkcja

CBS

Stacja telewizyjna

Stany Zjednoczone CBS
Polska AXN, Puls

Nagrody

Emmy

Państwa i regiony z lokalnymi wersjami programu The Amazing Race:

     The Amazing Race

     The Amazing Race Asia

     The Amazing Race Central Europe

     The Amazing Race: A Corrida Milionária

     HaMerotz LaMillion

     The Amazing Race en Discovery Channel

     The Amazing Race: China Rush

     The Amazing Race Australia

The Amazing Race (Niesamowity Wyścig) – amerykańskie reality show, oparte na rywalizacji drużyn. Oryginalna wersja programu, emitowana w USA od września 2001, doczekała się 16 sezonów, w tym edycji specjalnych: 8 - Family Edition, 11 - All Stars. Program został następnie zrealizowany w innych krajach: w Azji, w Brazylii, Izraelu, w Ameryce Łacińskiej, w Chinach; w Centralnej Europie program został zawieszony; planowane jest wesja w Australii.

12 lub 11 dwuosobowych (w 8. edycji 10 czteroosobowych) drużyn wyrusza w podróż dookoła świata. Ścigają się na 4, 5 lub 6 kontynentach (w 8. edycji na 1 kontynencie), przemierzając ponad 70 000 mil, aby wygrać milion dolarów. Wyścig podzielony jest na kilka etapów.

The Amazing Race w Polsce

W The Amazing Race 11 edycji uczestnicy po raz pierwszy odwiedzili Polskę. Do kraju przylecieli z Tanzanii do Warszawy, gdzie czekał na nich Objazd (związany z F. Chopinem lub M. Curie). Metą Etapu były Łazienki Królewskie. W następnym etapie pojechali do obozu Auschwitz-Birkenau, aby złożyć hołd ofiarom Holocaustu. Następnie udali się do Krakowa, gdzie musieli wraz z inną grupą i razem z nimi kierować się ku Objazdowi, który polegał na wyborze 1 z 2 zadań. Uczestnicy musieli wybrać między zrobieniem 20 obwarzanków i przewiezieniem ich do restauracji lub zrobieniem 250 cm kiełbasy i zjedzeniem jej. Później przejechali przez miejscowość Skała i udali się na Pieskową Skałę, gdzie czekała ich blokada. Metą etapu był zamek w Pieskowej Skale.

Edycje aktualnie emitowane w Polsce:
Amazing Race 14, AXN

Edycje aktualnie premierowo emitowane na świecie:
Amazing Race - China Rush (chińska edycja) - od 8 sierpnia

Planowane edycje:
Amazing Race 18 - 20 luty 2011

Amazing Race Asia 4 - jesień 2010

Amazing Race na Discovery Channel 2 - jesień 2010

Amazing Race Australia - 2011

The Amazing Race na świecie

Region Nazwa programu Prowadzący Lata emisji Stacja telewizyjna Ilosć edycji Odwiedzone kraje Głowna nagroda
USA The Amazing Race Phil Keoghan 2001 - obecnie CBS 17 73 1 000 000 dolarów
Azja The Amazing Race Asia Allan Wu 2006 - 2008, 2010 - obecnie AXN Asia 4 19 100 000 dolarów
Brazylia The Amazing Race: A Corrida Milionária Rony Curvelo 2007 - 2008 RedeTV! 1 2 500 000 realów
Izrael Ha'Merotz La'Million
(The Race to the Million)
Raz Meirman 2008 - 2009 Channel 2 1 7 1 000 000 szekli
Ameryka Łacińska The Amazing Race en Discovery Channel Harris Whitbeck 2009 - obecnie Discovery Channel Latin America 2 9 250 000 dolarów
Chiny The Amazing Race: China Rush Allan Wu 2010 International Channel of Shanghai TBA 1 TBA
Australia The Amazing Race Australia TBA 2011 Seven Network TBA TBA 100 000 dolarów
Centralna Europa The Amazing Race Central Europe brak prowadzącego produkcja zawieszona AXN Centralna Europa brak brak 100 000 dolarów

Zasady programu

The Amazing Race (często używany jest skrót TAR) to program, w którym drużyny składające się z dwóch znających się osób (za wyjątkiem ósmej edycji w której brały udział rodziny składające sie z czterech) ścigają się dookoła świata. Wyścig podzielony jest na etapy. Przeważnie jeden odcinek to jeden etap (org. leg). Drużyna, która jako pierwsza przybywa na metę (org. pit stop) wygrywa jakąś nagrodę. Drużyna która znajdzie się na mecie ostatnia najczęściej zostaje wyeliminowana jednak nie zawsze ponieważ niektóre etapy są etapami bez eliminacji (org. non-elimination leg). Gra toczy się tak do momentu gdy w programie pozostaną trzy drużyny.Wówczas drużyna która przybędzie pierwsza na metę ostatniego etapu (org. final leg) wygrywa nagrodę główną. W USA jest nią milion dolarów!

Wskazówki

Szablon:Do przetłumaczenia Po drodze uczestnicy otrzymują wskazówki, które doprowadzają ich do miejsc, w których wykonują zadania charakterystyczne dla danego regionu, w którym się właśnie znajdują.

Route markers

A standard Route Marker looks like this.
A standard Route Marker looks like this.

Markery to trójkolorowe flagi wyścigu, oznaczające miejsca, do których zespoły muszą się udać. Większość markerów wskazuje miejsce, gdzie znajduje się skrzynka ze wskazówkami. Niektóre oznaczają miejsce, w którym należy wykonać zadanie, lub mogą być wykorzystywane jako wskazówki, którą drogą należy iść.

W sezonie pierwszym markery były w kolorze żółtym i białym. W sezonie drugim zostały zmienione na żółte i czerwone i od tego czasu pozostały niezmienione.

Route Info

Route Info are blue cards.
Route Info are blue cards.

Są to wskazówki podpowiadające zespołom, gdzie iść dalej. Zawierają one zazwyczaj cel następnego etapu. Wskazówki często zawierają sposób, w jaki drużyny powinny pokonać dany odcinek (np. na piechotę, pociągiem, samolotem) do których muszą się stosować, bowiem w innym przypadku otrzymają karę. W pozostałych przypadkach uczestnicy sami decydują jak dostaną się do celu. We wskazówce może być podane dokładne miasto, lub inna informacja, po której drużyna musi się domyśleć gdzie iść (np. najbardziej wysunięty na zachód punk Europy). Czasem by uzyskać kolejną wskazówkę trzeba wykonać zadanie (Roadblock, Detour, U-Turn lub Speed Bump).

Detour

W Polsce przetłumaczono tę wskazówkę jako Objazd lub Rozdroże. "Detour" jest to wybór między dwoma zadaniami, z których uczestnicy muszą wykonać tylko jedno. Drużyna może zmienić wcześniej wybrane zadanie. Jeśli zaś nie jest w stanie wykonać żadnego zadania otrzymuje 24-godzinną karę. Po wykonaniu zadania zespół otrzymuje kolejną wskazówkę

Roadblock

Roadblock jest zadaniem, które wykonuje jeden członek zespołu. Początkowo drużyna otrzymuje tylko tajemniczy trop, taki jak Kto jest naprawdę głodny? lub Kto chce uklęknąć i czuć brudny? Na podstawie tych informacji i obserwacji innych zawodników, którzy już są w trakcie wykonywania zadania zespół musi zdecydować, kto podejmuje się zadania. Wybrana osoba może zapoznać się z resztą opisu zadania. Wybrana osoba nie może zostać zmieniona, a drugi zawodnik czeka w wyznaczonym miejscu. Partnerzy mogą się porozumiewać. W niektórych blokadach osoba nie wybrana może uczestniczyć w zadaniu, np. jedzie na wielbłądzie, podczas gdy partner go prowadzi.

Fast Forward

Fast Forward to zadanie, które, po jej zakończeniu, pozwala to zespół, który ukończył na ominięcie wszystkich pozostałych zadań w nogę i przejść bezpośrednio do Pit Stop. Fast Forward wskazówką jest stosowany z inną wskazówkę zadań (zwykle Roadblock lub Detour) i jest oddzielony od innych zadań. Tylko jeden zespół może zakończyć Fast Forward w danym etapie i zespół może tylko wypełnić jeden do przodu w całym wyścigu. Wyjątkiem od tej reguły jest sezonów do przodu, gdzie jest oferowany we współpracy z Przekrój, w takim przypadku drużyna może wygrać Fast Forward zarówno indywidualnej, jak zespół i jako zespół w pracy z innym części instrukcji skrzyżowania. Zespołów, które wygrać Fast Forward nie są gwarantowane pierwsze miejsce na tej nogi, i nadal napotykają eliminacji, jeżeli przybyć do Pit Stop ostatnio.

Yield

W Polsce przetłumaczono tę wskazówkę jako Sidła, Zatrzymanie lub Próg zwalniający. "Yield" jest to możliwość zatrzymania jednej drużyny na ok. 30 minut przez inną drużynę. Pojawia sie ona średnio 3 razy w ciagu całego Wyścigu. Każda drużyna może wykorzystać "Yield" tylko raz w ciagu całego Wyscigu i zatrzymać drużynę, która w danym momencie znajduje się za "Yieldującą" drużyną. Wskazówka ta pojawiała się od 5 do 11 edycji amerykańskiej oraz we wszystkich edycjach azjatyckich oraz brazylijskiej.

U-Turn

W Polsce przetłumaczono tę wskazówkę jako Nawrót. "U-Turn" jest to możliwość zmuszenia jednej drużyny do wykonania również drugiego zadania na objeździe. "U-Turn" pojawiło się w dwunastej edycji amerykańskiej zastępując "Yield" oraz w trzeciej azjatyckiej edycji programu. Każda drużyna może wykorzystać "U-Turn" tylko raz w ciągu całego Wyścigu i spowolnić drużynę, która w danym momencie znajduje się gdzieś w tyle. W czternastej edycji amerykańskiej pojawiłą się wersja "Blind U-Turn" polegająca na tym, że nikt nie wiedział, która para skorzystała z tej wskazówki.

Intersection

Przecięcie, używane w sezonach 10, 11 i 16, wymaga, by każdy zespół w pary z innym zespołem i wykonywania wszelkich zadań i podejmowania decyzji oraz do odwołania. W przypadku braku innych zespołów obecny podczas danego zespołu dochodzi znacznik trasy skrzyżowania, muszą czekać, aż inny zespół nie przybywa, choć nie mają do partnera z zespołu i, że może zdecydować się czekać na inny zespół, a nie. Zespoły mają swobodę wyboru partnera, jeśli ich drużyna występuje wiele zespołów. Zespołów nie jest ostrzegany, gdy na skrzyżowaniu nadchodzi. Normalnej trasy Markery zostały zawarte z wykorzystaniem skrzyżowania.

Speed Bump

W Polsce przetłumaczono tę wskazówkę jako Próg Zwalniający. "Speed Bump" jest to zadanie dodatkowe dla pary, która przybyła ostatnia na etap bez eliminacji. "Speed Bump" pojawiło się w dwunastej edycji amerykańskiej. Wcześniej drużyny które nie zostały wyeliminowe będac ostatnie na danym etapie albo nie dostawały pieniędzy na kolejny etap albo traciły swoje bagaże albo musiały być pierwsze na mecie kolejnego etapu by nie otrzymać 30 minutowej kary (org. mark for elimination).

Zwycięzcy poszczególnych edycji

Edycja Drużyna Związek
The Amazing Race
1 Rob Frisbee & Brennan Swain Przyjaciele / prawnicy
2 Chris Luca & Alex Boylan Przyjaciele
3 Florinka "Flo" Pesenti & Zach Behr Znajomi
4 Reichen Lehmkuhl & Chip Arndt Małżeństwo
5 Chip McAllister & Kim McAllister Małżeństwo
6 Freddy Holliday & Kendra Bentley Narzeczeni modele
7 Uchenna Agu & Joyce Agu Małżeństwo
8 Nick, Alex, Megan, Tommy - (Rodzina Linz) Rodzeństwo
9 Brian Jeffrey "BJ" Averell & Tyler MacNiven Przyjaciele
10 Tyler Denk & James Branaman Modele
11 Eric Sanchez & Danielle Turner Narzeczeni (znani z 9 edycji)
12 Thomas Kyle "TK" Erwin & Rachel Rosales Para
13 Nick Spangler & Emily "Starr" Spangler Rodzeństwo
14 Tamara (Tien-Jan) "Tammy" Jih & Victor Jih Rodzeństwo / prawnicy
15 Meghan Rickey & Cheyne Whitney Para
16 Daniel "Dan" Pious & Jordan Pious Bracia
17 Natalie "Nat" Strand & Kat Chang Doktorki
The Amazing Race Asia
1 Joe Jer Tee & Zabrina Fernandez Współpracowniczki
2 Adrian Yap & Collin Low Znajomi z siłowni
3 Vincent "Vince" Chung & Samuel "Sam" Wu Przyjaciele
4 Richard Herrera & Richard Hardin Najlepsi przyjaciele
The Amazing Race Central Europe
produkcja zawieszona
Amazing Race: A Corrida Milionaria
1 Patrícia & Sane Koleżanki
Amazing Race Israel:HaMerotz LaMilion
1 Guy & Shay Biznesowi partnerzy
Amazing Race na Discovery Channel
1 Tamara Reichelt & Matías Franchini Koleżanki z Chile
2
The Amazing Race: China Rush
1 Charlie & Rachel para
Amazing Race Australia
1

Odwiedzone miejsca

The Amazing Race
Kontynent Państwa Ilość
Europa  Austria,  Chorwacja,  Czechy,  Estonia,  Finlandia,  Francja,  Grecja,  Holandia,  Hiszpania,  Irlandia,  Islandia,  Kazachstan,  Litwa,  Niemcy,  Norwegia,  Polska,  Portugalia,  Rosja,  Rumunia,  Szwajcaria,  Szwecja,  Turcja,  Ukraina,  Węgry,  Wielka Brytania,  Włochy 26
Afryka  Botswana,  Burkina Faso,  Egipt,  Etiopia,  Ghana,  Kenia,  Madagaskar,  Mauritius,  Maroko,  Mozambik,  Namibia,

 Południowa Afryka,  Senegal,  Seszele,  Tanzania,  Tunezja,  Zambia

16
Ameryka Południowa  Argentyna,  Boliwia,  Brazylia,  Chile,  Ekwador,  Peru,  Urugwaj 7
Ameryka Północna  Jamajka,  Kanada,  Kostaryka,  Meksyk,  Panama,  Portoryko,  Stany Zjednoczone 7
Australia i Oceania  Australia,  Nowa Zelandia 2
Azja Szablon:Państwo dane Bangladesh,  Chiny,  Filipiny,  Indie,  Japonia,  Kambodża,  Kazachstan,  Korea Południowa,  Kuwejt,  Malezja,  Mongolia,  Oman,  Rosja,  Tajwan,  Singapur,  Sri Lanka,  Tajlandia,  Turcja,  Wietnam,  Zjednoczone Emiraty Arabskie 19
The Amazing Race Asia
Kontynent Państwa Ilość
Europa  Czechy,  Niemcy,  Węgry 3
Afryka  Południowa Afryka 1
Ameryka Południowa 0
Ameryka Północna 0
Australia i Oceania  Australia,  Nowa Zelandia 2
Azja  Chiny,  Filipiny,  Indie,  Indonezja,  Japonia,  Korea Południowa,  Malezja,  Oman,  Tajwan,  Singapur,  Tajlandia,  Wietnam,  Zjednoczone Emiraty Arabskie, 13
The Amazing Race Central Europe
Kontynent Państwa Ilość
Europa produkcja zawieszona
Afryka
Ameryka Południowa
Ameryka Północna
Australia i Oceania
Azja
The Amazing Race: A Corrida Milionária
Kontynent Państwa Ilośc
Europa
Afryka
Ameryka Południowa
Ameryka Północna
Australia i Oceania
Azja
Ha'Merotz La'Million (The Race to the Million)
Kontynent Państwa Ilośc
Europa 0
Afryka  Południowa Afryka 1
Ameryka Południowa 0
Ameryka Północna 0
Australia i Oceania  Australia,  Nowa Zelandia 2
Azja  Chiny,  Izrael,  Japonia,  Wietnam 4
The Amazing Race en Discovery Channel
Kontynent Państwa Ilość
Europa
Afryka
Ameryka Południowa
Ameryka Północna
Australia i Oceania
Azja
The Amazing Race: China Rush
Kontynent Państwa Ilość
Europa
Afryka
Ameryka Południowa
Ameryka Północna
Australia i Oceania
Azja

The Amazing Race

Nazwa programu Rodzaj programu Kraj produkcji Język Data premiery Lata emisji Prowadzący Liczba edycji Liczba odcinków Czas trwania odcinka Stacja telewizyjna Głowna nagroda
The Amazing Race Reality-show Stany Zjednoczone angielski wrzesień 2001 roku 2001 – obecnie Phil Keoghan 17 45 minut CBS Emmy

Amazing Race Asia

Nazwa programu Rodzaj programu Kraj produkcji Język Data premiery Lata emisji Prowadzący Ilosć edycji Liczba odcinków Czas trwania odcinka Stacja telewizyjna Głowna nagroda
The Amazing Race Asia Reality-show Azja angielski listopad 2006 roku 2006 – obecnie Allan Wu 4 37 60 minut = 1 godzina AXN Asia

Amazing Race Central Europe

W sierpniu 2005 roku Tom Davidson -Dyrektor Generalny AXN Central Europe ogłosił, że ma powstać (wtedy) pierwsza nieamerykańska edycja programu. W reality show miało wziąć udział 11 dwuosobowych zespołów pochodzących z sześciu państw Europy Środkowej, gdzie AXN nadaje swój sygnał: z Polski, Bułgarii, Czech, Rumunii, Słowacji i Węgier. (Z Czech miał zostać wybrany jeden zespół, z pozostałych krajów, w tym Polski miały być po dwie drużyny). Zgłoszenia były przyjmowane do końca września 2005. Później termin został wydłużony w związku z niewielkim zainteresowaniem. W sumie ponad 2,5 tysiąca zespołów zgłosiło się do udziału w programie. Polskich drużyn było około 250.

Kolejnym etapem poszukiwań polskich uczestników programu było wysłanie trzyminutowej prezentacji kandydatów. Filmy były przyjmowane do 10 stycznia 2006 roku.

11 i 12 marca 2006 odbyły się jedyne castingi na polskich uczestników programu. Wzięło w nich udział 50 drużyn wyłonionych z poprzedniego etapu.

Jednakże jak dotychczas program Amazing Race: Central Europe nie powstał.

Amazing Race: A Corrida Milionaria

Nazwa programu Rodzaj programu Kraj produkcji Język Data premiery Data zakończenia Lata emisji Prowadzący Ilosć edycji Liczba odcinków Czas trwania odcinka Stacja telewizyjna
The Amazing Race: A Corrida Milionária Reality-show Brazylia angielski październik 2007 roku styczeń 2008 roku 20072008 Rony Curvelo 1 13 RedeTV!

Amazing Race Israel:HaMerotz LaMilion

Nazwa programu Rodzaj programu Kraj produkcji Język Data premiery Data zakończenia Lata emisji Prowadzący Ilosć edycji Liczba odcinków Czas trwania odcinka Stacja telewizyjna
Ha'Merotz La'Million (The Race to the Million) Reality-show Izrael angielski luty 2008 roku czerwiec 2009 roku 20082009 Raz Meirman 1 10 Channel 2

Amazing Race na Discovery Channel

Nazwa programu Rodzaj programu Kraj produkcji Język Data premiery Lata emisji Prowadzący Ilosć edycji Liczba odcinków Czas trwania odcinka Stacja telewizyjna
The Amazing Race en Discovery Channel Reality-show Ameryka Łacińska angielski wrzesień 2009 roku 2009 - obecnie Harris Whitbeck 2 60 minut = 1 godzina Discovery Channel - Ameryka Łacińska

The Amazing Race: China Rush

Nazwa programu Rodzaj programu Kraj produkcji Język Data premiery Lata emisji Prowadzący Ilosć edycji Liczba odcinków Czas trwania odcinka Stacja telewizyjna
The Amazing Race: China Rush Reality-show Chiny angielski sierpień 2010 roku 2010 - obecnie Allan Wu TBA TBA TBA International Channel of Shanghai

Zobacz też

Linki zewnętrzne