Gin: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Ab.awbot (dyskusja | edycje)
m drobne porządki, replaced: {{stub}} →
Luckas-bot (dyskusja | edycje)
m r2.7.1) (robot dodaje: cv:Джин
Linia 18: Linia 18:
[[bg:Джин]]
[[bg:Джин]]
[[ca:Ginebra (licor)]]
[[ca:Ginebra (licor)]]
[[cv:Джин]]
[[cs:Gin]]
[[cs:Gin]]
[[cy:Jin]]
[[cy:Jin]]

Wersja z 13:05, 8 sty 2011

Szablon:Źródła

Plik:Gin and Tonic.jpg
Gin z tonikiem

Gin - anglosaski rodzaj jałowcówki, to bezbarwny klarowny napój alkoholowy.

Po destylacji zacieru z dodatkiem jagód jałowca powinien zawierać 35% - 40% alkoholu. Dry gin i London dry gin to jego dwie najpopularniejsze marki.

Zazwyczaj jest mieszany z innymi napojami, by złagodzić cierpki i gorzki smak. Jest jednym z najbardziej popularnych napojów alkoholowych używanych do drinków. Uznawany za alkohol dający się mieszać ze wszystkim, najczęściej z tonikiem, ew. sokiem (napojem) cytrynowym lub pomarańczowym (tzw. Gin Collins). Natomiast gin wymieszany z wermutem daje w efekcie martini.

Gin powstał w XVII w. w Holandii pod nazwą Genever. Popularność zyskał zaś w Anglii, pod skróconą nazwą Gin, dokąd dotarł głównie za sprawą Wilhelma III. Jest znakomitym aperitifem. Początkowo, z racji bardzo liberalnych przepisów dotyczących wytwarzania, jednoznacznie kojarzony jako najtańszy alkohol dla najniższych sfer. Renomę zyskał pod koniec XVIII w. Ciekawostką jest, że gin z tonikiem uważany jest za napój, który pozwolił Brytyjczykom zająć i utrzymać Indie. Wszystko dzięki chininie zawartej w toniku, która chroniła żołnierzy przed malarią.