Prezydenci Turkmenistanu: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Nie podano opisu zmian
m opis urzędu
Linia 2: Linia 2:
'''Lista prezydentów [[Turkmenistan]]u'''.
'''Lista prezydentów [[Turkmenistan]]u'''.


Na mocy Konstytucji Turkmenistanu systemem politycznym państwa jest republika prezydencka. Prezydent Turkmenistanu jest głową państwa. Posiada [[Władza wykonawcza|władzę wykonawczą]]. Jest gwarantem niepodległości, [[Integralność terytorialna|integralności terytorialnej]], a także najwyższym urzędnikiem w państwie. Na prezydenta może zostać wybrany obywatel Turkmenistanu, nie młodszy niż 40 lat i nie starszy niż 70 lat, posiadający znajomość [[Język turkmeński|języka państwowego]], zamieszkujący na stale od 15 lat w granicach państwa, zatrudniony w instytucjach państwowych, społecznych zjednoczeniach, w przedsiębiorstwach, instytucjach, organizacjach. Prezydent jest wybierany na okres 5 lat, obejmuje swoje stanowisko po złożeniu przysięgi.
Systemem politycznym w Turkmenistanie jest republika prezydencka z prezydentem będącym zarówno głową państwa jak i szefem rządu.

Prezydent Turkmenistanu wprowadza w życie Konstytucję i ustawy, kieruje polityką wewnętrzną, reprezentuje państwo na arenie międzynarodowej, mianuje posłów i przedstawicieli dyplomatycznych organizacji międzynarodowych, przyjmuje zagraniczną korespondencję dyplomatyczną. Jest głównodowodzącym wojsk Turkmenistanu, wydaje rozkazy o mobilizacji sił zbrojnych, wyznacza dowódców wojskowych. Formuje i przewodzi Państwowej Radzie Bezpieczeństwa Turkmenistanu. Określa kierunek politycznego i gospodarczego rozwoju państwa. Przedkłada parlamentowi do zatwierdzenia budżet państwa. Podpisuje ustawy państwowe, posiada [[Weto prezydenckie|prawo weta]] (prawo to nie rozciąga się na zmiany w Konstytucji). Prezydent mianuje członków CKW przed przeprowadzeniem referendów i wyborów, wyznacza datę referendów oraz przedwczesnej sesji Parlamentu. Decyduje w kwestiach nadania i zrzeczenia się obywatelstwa Turkmenistanu oraz zapewnienia azylu politycznego. Nadaje ordery i nagrody państwowe oraz stopnie wojskowe i inne specjalne wyróżnienia państwowe. Za zgodą parlamentu mianuje Prokuratora Generalnego, przewodniczącego Sądu Najwyższego, Ministra Spraw Wewnętrznych i Ministra Sprawiedliwości (Adalata). Decyduje o amnestii.

Prezydent Turkmenistanu może zostać zwolniony z obowiązków z przyczyn chorobowych; taką decyzję podejmuje parlament 2/3 głosami na podstawie badań lekarskich. W przypadku naruszenia Konstytucji i innych ustaw przez prezydenta parlament może pociągnąć prezydenta do [[Odpowiedzialność konstytucyjna|odpowiedzialności konstytucyjnej]] (wniosek o braku zaufaniu przyjmuje się 2/3 głosami, zatwierdzenie braku zaufania do głowy państwa 3/4 głosami). Złożenie prezydenta z urzędu odbywa się za pośrednictwem referendum.

Prezydent nie ma prawa przekazania swoich obowiązków innym organom państwowym (poza wyjątkami, gdy władzę przyjmuje przewodniczący parlamentu). W przypadku, gdy prezydent nie jest w stanie wykonywać swych obowiązków, do czasu wyboru nowego prezydenta Państwowa Rada Bezpieczeństwa Turkmenistanu tymczasowo wyznacza na pełniącego obowiązki prezydenta jednego z zastępców Przewodniczącego Gabinetu Ministrów. W tym przypadku wybory prezydenckie powinny odbyć się w okresie nieprzekraczającym 60 dni od wyznaczenia p.o., przy czym osoba, pełniąca obowiązki prezydenta, nie może kandydować w tych wyborach<ref>[http://www.turkmenistan.gov.tm/_ru/laws/?laws=01dw ''Конституция Туркменистана'']. [dostęp: 2011-01-10].</ref>.


{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
Linia 21: Linia 27:
|}
|}


{{Przypisy}}
[[Kategoria:Turkmeńscy politycy|!]]
[[Kategoria:Turkmeńscy politycy|!]]
[[Kategoria:Prezydenci państw świata|Turkmenistanu, Prezydenci]]
[[Kategoria:Prezydenci państw świata|Turkmenistanu, Prezydenci]]

Wersja z 16:04, 10 sty 2011

Lista prezydentów Turkmenistanu.

Na mocy Konstytucji Turkmenistanu systemem politycznym państwa jest republika prezydencka. Prezydent Turkmenistanu jest głową państwa. Posiada władzę wykonawczą. Jest gwarantem niepodległości, integralności terytorialnej, a także najwyższym urzędnikiem w państwie. Na prezydenta może zostać wybrany obywatel Turkmenistanu, nie młodszy niż 40 lat i nie starszy niż 70 lat, posiadający znajomość języka państwowego, zamieszkujący na stale od 15 lat w granicach państwa, zatrudniony w instytucjach państwowych, społecznych zjednoczeniach, w przedsiębiorstwach, instytucjach, organizacjach. Prezydent jest wybierany na okres 5 lat, obejmuje swoje stanowisko po złożeniu przysięgi.

Prezydent Turkmenistanu wprowadza w życie Konstytucję i ustawy, kieruje polityką wewnętrzną, reprezentuje państwo na arenie międzynarodowej, mianuje posłów i przedstawicieli dyplomatycznych organizacji międzynarodowych, przyjmuje zagraniczną korespondencję dyplomatyczną. Jest głównodowodzącym wojsk Turkmenistanu, wydaje rozkazy o mobilizacji sił zbrojnych, wyznacza dowódców wojskowych. Formuje i przewodzi Państwowej Radzie Bezpieczeństwa Turkmenistanu. Określa kierunek politycznego i gospodarczego rozwoju państwa. Przedkłada parlamentowi do zatwierdzenia budżet państwa. Podpisuje ustawy państwowe, posiada prawo weta (prawo to nie rozciąga się na zmiany w Konstytucji). Prezydent mianuje członków CKW przed przeprowadzeniem referendów i wyborów, wyznacza datę referendów oraz przedwczesnej sesji Parlamentu. Decyduje w kwestiach nadania i zrzeczenia się obywatelstwa Turkmenistanu oraz zapewnienia azylu politycznego. Nadaje ordery i nagrody państwowe oraz stopnie wojskowe i inne specjalne wyróżnienia państwowe. Za zgodą parlamentu mianuje Prokuratora Generalnego, przewodniczącego Sądu Najwyższego, Ministra Spraw Wewnętrznych i Ministra Sprawiedliwości (Adalata). Decyduje o amnestii.

Prezydent Turkmenistanu może zostać zwolniony z obowiązków z przyczyn chorobowych; taką decyzję podejmuje parlament 2/3 głosami na podstawie badań lekarskich. W przypadku naruszenia Konstytucji i innych ustaw przez prezydenta parlament może pociągnąć prezydenta do odpowiedzialności konstytucyjnej (wniosek o braku zaufaniu przyjmuje się 2/3 głosami, zatwierdzenie braku zaufania do głowy państwa 3/4 głosami). Złożenie prezydenta z urzędu odbywa się za pośrednictwem referendum.

Prezydent nie ma prawa przekazania swoich obowiązków innym organom państwowym (poza wyjątkami, gdy władzę przyjmuje przewodniczący parlamentu). W przypadku, gdy prezydent nie jest w stanie wykonywać swych obowiązków, do czasu wyboru nowego prezydenta Państwowa Rada Bezpieczeństwa Turkmenistanu tymczasowo wyznacza na pełniącego obowiązki prezydenta jednego z zastępców Przewodniczącego Gabinetu Ministrów. W tym przypadku wybory prezydenckie powinny odbyć się w okresie nieprzekraczającym 60 dni od wyznaczenia p.o., przy czym osoba, pełniąca obowiązki prezydenta, nie może kandydować w tych wyborach[1].

L.p. Zdjęcie Imię i nazwisko Okres sprawowania urzędu Przynależność partyjna lub partia popierająca
1. Saparmurat Nijazow 21 czerwca 1991 - 21 grudnia 2006, prezydent-dyktator (zmarł pełniąc urząd) Partia Demokratyczna Turkmenistanu
2. Gurbanguly Berdimuhammedow 21 grudnia 2006 – obecnie Partia Demokratyczna Turkmenistanu