Naszej ery: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Wheeler (dyskusja | edycje)
zapomiane powiazki
Wheeler (dyskusja | edycje)
jeszcze jeden
Linia 10: Linia 10:
*[[p.n.e.]]
*[[p.n.e.]]
*[[Present|P]] ([[ang.]] ''present'') – teraźniejszości – tj. od '''1950''' r. n.e.
*[[Present|P]] ([[ang.]] ''present'') – teraźniejszości – tj. od '''1950''' r. n.e.
*[[bk]] – od 2000 roku (''AD 2000'')
*[[2k]] – od 2000 roku (''AD 2000'')
*[[e.m.]]


[[Kategoria:Kalendarze]]
[[Kategoria:Kalendarze]]

Wersja z 18:05, 9 kwi 2011

naszej ery - "n.e.", wyrażenie i skrót stosowane w języku polskim, oznaczający datę od początku ery chrześcijańskiej, której początek wiązany jest z datą narodzenia Jezusa Chrystusa (zgodnie z kalendarzem gregoriańskim). Odpowiada łacińskiemu skrótowi A.D. lub AD (anno Domini - "roku Pańskiego") i angielskiemu C.E. (Common Era).

Początek ery

Przed wyznaczeniem początku ery chrześcijańskiej lata liczono od założenia Rzymu. Dopiero po prawie 500 latach od śmierci Chrystusa papież Jan I postanowił wprowadzić sposób liczenia od daty narodzin Jezusa.

Obliczenia wykonał w roku 525 n.e. mnich pochodzący ze Scytii Mniejszej, Dionizjusz Mały, który określił datę narodzin na 25 grudnia 753 roku "od założenia Rzymu" i pierwszy rok po narodzinach (754 od założenia Rzymu) przyjął za 1 ery chrześcijańskiej. Późniejsze badania wykazały, że pomylił się o 3 - 6 lat. Brak jest ponadto roku zerowego (powinien nim być właśnie 753 od założenia Rzymu), ponieważ Dionizy nie znał tej liczby - pojęcie zera przywędrowało na Bliski Wschód dopiero wraz z Arabami, którzy przejęli je od Hindusów, a w Europie pojawiło się około XI wieku. Dlatego rok 753 od założenia Rzymu stał się rokiem 1 p.n.e.. Przyjęty przez Dionizego sposób liczenia lat stał się na tyle powszechny, że jest używany do dnia dzisiejszego. Obecnie datę narodzin Chrystusa szacuje się na 7 - 4 r. p.n.e.

Zobacz też

  • p.n.e.
  • P (ang. present) – teraźniejszości – tj. od 1950 r. n.e.
  • 2k – od 2000 roku (AD 2000)
  • e.m.

Szablon:Link FA