Kościół Świętej Trójcy w Suwałkach: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m regeneracja szablonu {{Świątynia chrześcijańska infobox}} + WP:SK
Nie podano opisu zmian
Linia 91: Linia 91:
[[Kategoria:Świątynie luterańskie w Polsce]]
[[Kategoria:Świątynie luterańskie w Polsce]]
[[Kategoria:Zabytkowe kościoły województwa podlaskiego]]
[[Kategoria:Zabytkowe kościoły województwa podlaskiego]]

[[lt:Suvalkų Šv. Trejybės bažnyčia]]

Wersja z 10:21, 21 kwi 2011

Kościół Świętej Trójcy
w Suwałkach
Ilustracja
Kościół ewangelicko-augsburski Św. Trójcy w Suwałkach
Państwo

 Polska

Miejscowość

Suwałki

Adres

{{{adres}}}

Wyznanie

protestanckie

Kościół

Kościół Ewangelicko-Augsburski

Parafia

Parafia ewangelicko-augsburska Św. Trójcy w Suwałkach

Imię

Św. Trójcy

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:building}

Kościół Świętej Trójcy w Suwałkach – kościół ewangelicko-augsburski wybudowany w latach 1838–1841 według projektu Wacława Ritschla i Karola Majerskiego. Jedyna czynna obecnie świątynia luterańska na Suwalszczyźnie.

Kościół wybudowano w stylu klasycystycznym. Na przestrzeni dziejów nie ulegał większym zmianom architektonicznym, jedynie w XX-leciu międzywojennym zmieniono hełm wieży. Podczas II wojny światowej nie został zniszczony, ale Niemcy zarekwirowali dzwony i zdemontowali metalowe części zabytkowych organów. W 1945 roku zajęty przez katolików. Odzyskany został kilka lat później w wyniku procesu sądowego, ale zdewastowany i pozbawiony ławek. Wyposażenie obiektu skompletowano ostatecznie dopiero w latach 90-tych XX wieku. W latach 1998-1999 kościół przeszedł częściowy remont.

Budynek orientowany, jednonawowy, na planie prostokąta. Skromną fasadę zdobi schodkowy szczyt i trójkątny tympanon wsparty na czterech pilastrach opatrzonych kimationowymi głowicami. Nad wejściem dzwonnica wtopiona w bryłę budynku. Pierwotny hełm wieży, płaski i półokrągły w zarysie, został zastąpiony wysokim i okazałym hełmem w kształcie ostrosłupa. Wieńczący dzwonnicę krzyż od lat 30-tych XX wieku był lekko zgięty w wyniku uderzenia pioruna – uszkodzenie naprawiono w 1999 roku. Wszystkie elewacje boniowane.

Kościół ewangelicko-augsburski Św. Trójcy w Suwałkach w 1912 roku

Wnętrze jednoprzestrzenne. Nawa sklepiona kolebkowo, zamknięta pozorną półokrągłą absydą (w rzeczywistości jest to ukształtowana w tej formie ścianka działowa oddzielająca nawę od zakrystii). Wzdłuż nawy jednopiętrowe, wolnostojące empory wsparte na marmoryzowanych toskańskich kolumnach, o balustradach zaokrąglonych w kierunku prezbiterium. Skromny ołtarz główny składa się z mensy, nad którą zawieszony jest XIX-wieczny obraz przedstawiający Ostatnią Wieczerzę. Powyżej ołtarza prosta, usytuowana centralnie na wysokości empor ambona.

Na chórze muzycznym XIX-wieczne, neogotyckie organy. Zdemolowany w czasie wojny instrument został wyremontowany i uruchomiony w latach 90-tych XX wieku. W nawie kościoła umieszczona została tablica pamiątkowa ku czci ostatniego przedwojennego pastora suwalskiego, ks. Wilhelma Artura Borkenhagena (1898-1972).

Kościół po dziś dzień służy suwalskiej społeczności luterańskiej. Okazyjnie odbywają się w nim koncerty muzyczne.