Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
linki, WP:SK
Nie podano opisu zmian
Linia 18: Linia 18:


[[Kategoria:Polskie organizacje architektoniczne]]
[[Kategoria:Polskie organizacje architektoniczne]]
[[Kategoria:Samorządy zawodowe]]
[[Kategoria:Samorządy zawodowe|Architekt]]

Wersja z 16:21, 24 kwi 2011

Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (IARP) – samorząd zawodowy architektów w Polsce. Działa na podstawie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów[1].

Nadrzędnym celem statutowym IARP jest ochrona ładu przestrzeni publicznej, przez sprawowanie nadzoru nad należytym wykonywaniem zawodu oraz przestrzeganiem zasad etyki zawodowej przez wszystkich swoich członków.

Działania samorządu architektów zmierzają w kierunku zagwarantowania najwyższej jakości usług wykonywanych na rzecz klientów (inwestorów), przy jednoczesnym zachowaniu wartości kulturowych i ładu przestrzennego, jako dobra publicznego.

Przynależność do IARP jest warunkiem legalnego wykonywania zawodu architekta, przede wszystkim w zakresie opracowywania dokumentacji projektowej do celów uzyskania pozwolenia na budowę. Zlecając architektowi prace projektowe – jego aktualne członkostwo w Izbie Architektów RP można zweryfikować na specjalnej stronie internetowej[2]

W strukturze organizacyjnej Izby Architektów RP działają organy krajowe (Krajowa Rada, Krajowa Komisja Kwalifikacyjna, Krajowa Komisja Rewizyjna, Krajowy Sąd Dyscyplinarny, Krajowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej) z siedzibą w Warszawie oraz szesnaście Okręgowych Izb Architektów z siedzibami w miastach wojewódzkich.

Izba wydaje dwumiesięcznik "Zawód:Architekt".

Linki zewnętrzne