Mały Książę: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Wycofano ostatnie 2 zmiany (zrobione przez 80.51.120.2) i przywrócono wersję 26390049 autorstwa PawełMM. Na czym polega przetłumaczenie na 0,5 języka?
ggg
Linia 17: Linia 17:
| następna =
| następna =
}}
}}
'''Mały Książę''' ([[Język francuski|fr.]] ''Le Petit Prince'') – książka [[Antoine de Saint-Exupéry|Antoine'a de Saint-Exupéry'ego]] wydana w roku [[1943]]. Książka została przetłumaczona na ponad 170 języków, sprzedana w ponad 60 milionach egzemplarzy, należy do klasyki światowej [[literatura|literatury]].
'''Mały Książę''' ([[Język francuski|fr.]] ''Le Petit Prince'') – książka marchew [[Antoine de Saint-Exupéry|Antoine'a de Saint-Exupéry'ego]] wydana w roku [[1943]]. Książka została przetłumaczona na ponad 170 języków, sprzedana w ponad 60 milionach egzemplarzy, należy do klasyki światowej [[literatura|literatury]].


''Mały Książę'' jest pozycją szczególną również w twórczości Exupéry’ego. To jedyna książka, której nadał formę [[baśń|baśni]] i którą sam [[ilustracja|zilustrował]].
''Mały Książę'' jest pozycją szczególną również w twórczości Exupéry’ego. To jedyna książka, której nadał formę [[baśń|baśni]] i którą sam [[ilustracja|zilustrował]].

Wersja z 11:57, 26 maj 2011

Mały Książę
Ilustracja
Autor

Antoine de Saint-Exupéry

Wydanie oryginalne
Język

{{{język}}}

Mały Książę (fr. Le Petit Prince) – książka marchew Antoine'a de Saint-Exupéry'ego wydana w roku 1943. Książka została przetłumaczona na ponad 170 języków, sprzedana w ponad 60 milionach egzemplarzy, należy do klasyki światowej literatury.

Mały Książę jest pozycją szczególną również w twórczości Exupéry’ego. To jedyna książka, której nadał formę baśni i którą sam zilustrował.

Wyjątkowość tego utworu należy rozpatrywać w szerszym kontekście: tylko pozornie jest to lektura przeznaczona dla dzieci. Pod warstwą bajkowej fabuły znajduje się druga, symboliczna, dotykająca prawd uniwersalnych.

Od początku zamiarem autora było adresowanie książki do dorosłego czytelnika, dlatego zadedykował ją Léonowi Werthowi, dopisując:

Przepraszam wszystkie dzieci za poświęcenie tej książki dorosłemu. Mam ważne ku temu powody: ten dorosły jest moim najlepszym przyjacielem na świecie. Drugi powód: ten dorosły potrafi zrozumieć wszystko, nawet książki dla dzieci...
(przekład: Jan Szwykowski)

Powstanie książki

Plik:The B 612 Asteroid.jpg
Fontanna w "Museum of The Little Prince" w Hakone (Japonia) w postaci Asteroidu Małego Księcia

Przypuszcza się, że zamiar napisania Małego Księcia powstał latem 1941 roku, kiedy pisarz przebywał w szpitalu w Los Angeles. Problemy zdrowotne pogłębione były przez osobiste kłopoty: Exupéry przeżywał rozterki związane z opuszczeniem ojczyzny (po inwazji niemieckiej na Francję), rozstanie z najważniejszą w jego życiu osobą - matką oraz labilność emocjonalną jego związku z żoną Consuelo.

Będąc w szpitalu, czytywał baśnie Andersena.

Przyjazd Consuelo z Francji zmobilizował Exupéry'ego do ukończenia Małego Księcia. Pisarz rozszerzył wówczas wątek róży, której pierwowzorem była postać żony.

Pisał o tym w liście do niej, wyrzucając przy tym sobie, podobnie jak to czynił Mały Książę w stosunku do róży: Ale ja chyba nie zawsze wiedziałem, jak troszczyć się o Ciebie. Żałował też później, że Werthowi, a nie Consuello zadedykował swe dzieło.

Niedługo po ukazaniu się książki drukiem Exupéry wyjechał do francuskiej bazy lotniczej w Afryce Północnej. Podobnie jak Mały Książę, który opuszczając swą planetę miał więcej nie zobaczyć swojej róży, tak on na zawsze rozstał się z Consuelo.

Treść

Mały Książę jest książką o dorastaniu do wiernej miłości, do prawdziwej przyjaźni, odpowiedzialności za drugiego człowieka. Stawia pytania o hierarchię wartości, sens więzi między ludźmi.

Za postacią głównego bohatera skrył się sam Exupéry. W dzieciństwie nawet nazywany był przez rodzeństwo królem-słońcem, co miało też związek z arystokratycznym pochodzeniem. Spotkanie Małego Księcia z pilotem jest rozmową pisarza z samym sobą, powrotem do tematów, które zawsze dla niego były istotne, szukaniem odpowiedzi na wiele pytań.

Zobacz też

Linki zewnętrzne