Internalizacja: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
KamikazeBot (dyskusja | edycje)
m r2.7.1) (robot dodaje: nl:Internalisering
m Usunięto kategorię "Teorie i orientacje teoretyczne w socjologii"; Dodano kategorię "Socjalizacja" za pomocą HotCat
Linia 29: Linia 29:
[[Kategoria:Zarządzanie]]
[[Kategoria:Zarządzanie]]
[[Kategoria:Psychologia społeczna]]
[[Kategoria:Psychologia społeczna]]
[[Kategoria:Teorie i orientacje teoretyczne w socjologii]]
[[Kategoria:Socjalizacja]]
[[Kategoria:Mechanizmy obronne]]
[[Kategoria:Mechanizmy obronne]]



Wersja z 01:33, 13 lip 2011

Internalizacja (ang. internalization, z łac. internus – wewnętrzny; pow. z inter – między) – mechanizm wystepujący w wielu dziedzinach nauki.

Ekonomia i Zarządzanie

 Osobny artykuł: Internalizacja (ekonomia).

Internalizacja - ekonomiczna teoria laureata Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii R. Coase’a polegająca na dokonywaniu transakcji wewnętrznych w ramach tego samego przedsiębiorstwa[1], jest przeciwieństwem eksternalizacji (czyli jednej z form internacjonalizacji przedsiębiorstwa), warunkiem procesu internalizacji jest przejęcie kontroli nad dostawca lub odbiorcą, stosując internalizację dane przedsiębiorstwo może omijać rynek, który jest nieaktrakcyjny[2]. Internalizacja częściowo pokrywa się z insourcingiem.

Finanse

Internalizacja - w nauce o finansach - to realizacja zlecenia przez brokera w ramach własnych zapasów (ang. firms' own inventory) zamiast realizacji zlecenia na rynku. W efekcie internalizacji broker może zarabiać również na spreadach, co jest dla niego niewątpliwie korzystne[3].

Psychologia i Socjologia

 Osobny artykuł: Interioryzacja.

Szablon:Źródła Internalizacja, uwewnętrznianiemechanizm obronny polegający na przyjmowaniu za własne narzucanych z zewnątrz postaw, poglądów, norm i wartości. W socjologii fenomenologicznej Petera Bergera i Thomasa Luckmanna jest składową triady, na którą składają się także obiektywizacja i eksternalizacja.

Na początku główną rolę w tym procesie pełnią rodzice dziecka (szczególnie gdy jest ono w wieku przedszkolnym i w pierwszych latach uczęszczania przez nie do szkoły), później wychowawcy oraz grupy rówieśnicze, a po osiągnięciu przez daną osobę wieku dorosłego grupy społeczne i jednostki, z którymi się ona identyfikuje i które są dla niej autorytetem.

W wyniku internalizacji normy heteronomiczne (ustanowione nie przez tych, których mają obowiązywać) przekształcają się w normy autonomiczne (ich przestrzeganie nie wymaga już kontroli z zewnątrz). Internalizacja jest więc jednym z najważniejszych mechanizmów socjalizacji i społecznego rozwoju człowieka.

Biologia

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.
  1. J. Rymarczyk, Internacjonalizacja przedsiębiorstwa, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 1996.
  2. M. Gorynia, B. Jankowska, Teorie internacjonalizacji, "Gospodarka Narodowa" 2007, nr 10.
  3. http://www.sec.gov/answers/internalization.htm Internalization, U.S. Securities and Exchange Commission www.sec.gov, March 20, 2000 (dostęp: 2011-04-15)

Bibliografia

  • J. Rymarczyk, Internacjonalizacja przedsiębiorstwa, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 1996.
  • M. Gorynia, B. Jankowska, Teorie internacjonalizacji, "Gospodarka Narodowa" 2007, nr 10.