Dyskretyzacja (matematyka): Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Sympatycznyfacet (dyskusja | edycje)
popr edyc
Sympatycznyfacet (dyskusja | edycje)
popr edyc
Linia 6: Linia 6:


[[Image:Finite element solution.svg|right|thumb|Rozwiązanie zdyskretyzowanego [[równanie różniczkowe cząstkowe|cząstkowego równania różniczkowego]], uzyskane za pomocą [[metoda elementów skończonych|metody elementów skończonych]].]]
[[Image:Finite element solution.svg|right|thumb|Rozwiązanie zdyskretyzowanego [[równanie różniczkowe cząstkowe|cząstkowego równania różniczkowego]], uzyskane za pomocą [[metoda elementów skończonych|metody elementów skończonych]].]]
Dyskretyzacja związana jest także z [[matematyka dyskretna|matematyką dyskretną]] i jest ważną częścią [[(komputerowych) obliczeń ziarnistych]] (ang. ''granular computing'') stosowanych w [[Mechanika komputerowa|mechanice komputerowej]]. W tym kontekście ''dyskretyzacja'' odnosi się także do modyfikacji zmiennej w kategorii ''ziarnistości'' gdy agreguje się wiele zmiennych dyskretnych albo łączy się wiele kategorii dyskretnych.
Dyskretyzacja związana jest także z [[matematyka dyskretna|matematyką dyskretną]] i jest ważną częścią [[(komputerowych) obliczeń ziarnistych]] (ang. ''granular computing'') stosowanych w [[Mechanika komputerowa|mechanice komputerowej]]. W tym kontekście ''dyskretyzacja'' odnosi się także do modyfikacji zmiennej w kategorii ''ziarnistości'' gdy agreguje się wiele zmiennych dyskretnych albo dokonuje się fuzji wielu kategorii dyskretnych.


==Dyskretyzacja modelu układu liniowego w przestrzeni stanów==
==Dyskretyzacja modelu układu liniowego w przestrzeni stanów==

Wersja z 02:47, 21 lip 2011

W matematyce dyskretyzacja dotyczy procesu transformowania modeli i równań funkcji ciągłych na ich dyskretne odpowiedniki. Jest to zwykle pierwszy krok w procesie przygotowywania tych modeli (i równań) do ewaluacji numerycznej i implementacji na komputerach cyfrowych. Do przetwarzania na komputerze cyfrowym ponadto potrzebne jest wykonanie kwantyzacji.

Szczególnie istotne są tu dwie metody dyskretyzacji:

  • dyskretyzacja Eulera
  • dyskretyzacja ekstrapolatorem rzędu zerowego (ang. ZOH, Zero-order hold).
Rozwiązanie zdyskretyzowanego cząstkowego równania różniczkowego, uzyskane za pomocą metody elementów skończonych.

Dyskretyzacja związana jest także z matematyką dyskretną i jest ważną częścią (komputerowych) obliczeń ziarnistych (ang. granular computing) stosowanych w mechanice komputerowej. W tym kontekście dyskretyzacja odnosi się także do modyfikacji zmiennej w kategorii ziarnistości gdy agreguje się wiele zmiennych dyskretnych albo dokonuje się fuzji wielu kategorii dyskretnych.

Dyskretyzacja modelu układu liniowego w przestrzeni stanów

Dyskretyzacja stosowana jest też przy transformacji ciągłych równań różniczkowych do dyskretnych równań różnicowych, odpowiednich dla analizy numerycznej.

Następujący model zmiennych stanu czasu ciągłego

gdzie i to żródła ciągłego szumu białego o zerowej średniej z kowariancjami

można zdyskretyzować, przyjmując ekstrapolator rzędu zerowego dla wejścia i ciągłe całkowanie dla szumu , do postaci:

z kowariancjami

gdzie:

, jeśli jest nieosobliwa

a jest czasem próbkowania.

Zręczne wyliczenie i w jednym kroku można wykonać korzystając z następującej własności:

i wówczas mając:

Dyskretyzacja szumu procesu

Numeryczna ewaluacja jest nieco bardziej złożona z uwagi na całkę eksponenty macierzy. Można ją, jednakże, wyliczyć poprzez skonstruowanie najpierw macierzy a następnie wyliczenie na komputerze jej eksponenty:

Zdyskretyzowany szum procesu jest wówczas wyliczany poprzez przemnożenie transponowanej dolnej, prawej partycji macierzy G z górną, prawą partycją macierzy G:

Wyprowadzenie

Rozpoczynając z modelem ciągłym

wiadomo, że eksponenta macierzy jest następująca:

i przez wcześniejsze przemnożenie modelu uzyskuje się:

co zapisać można jako

a następnie całkując:

co jest rozwiązaniem analitycznym dla modelu ciągłego.

Teraz należy zdyskretyzować powyższe wyrażenie. Można przyjąć, że jest stała podczas każdego kroku czasowego.

Wyrażenie w nawiasie można zapisać jako a drugie wyrażenie można uprościć przez podstawienie . Ponadto można przyjąć, że jest stałe podczas całkowania, co z koleii daje:

co stanowi dokładne rozwiązanie dyskretyzowanego problemu.

Aproksymacje

Dokladna dyskretyzacja czasami może nie być trudna z uwagi na dużą eksponentę macierzy i związane z tym operacje całkowania. Znacznie łatwiej wyliczyć, w oparciu o nią, przybliżony model dyskretny dla małych kroków czasowych . Przybliżone rozwiązanie wówczas przykuje postać:

co można dalej aproksymować jeśli jest małe; co daje:

Inne możliwe aproksymacje to: i . Każda z nich ma inne własności związane ze stabilnością. Ostatnia znana jest jako transformacja Tustina (transformacja bilinearna) i zachowuje stabilność lub odpowiednio niestabilność układu czasu ciągłego.

Dyskretyzacja własności ciągłych

 Osobny artykuł: Dyskretyzacja (statystyka).

W statystyce i w uczeniu maszynowym termin dyskretyzacja odnosi się do procesu konwersji ciągłych własności lub zmiennych na zdyskretyzowane lub nominalne własności. Może to być użyteczne przy tworzeniu masowych funkcji prawdopodobieństwa.

Zobacz też