Argipejowie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Kleib (dyskusja | edycje)
m dr.red
St.Mons (dyskusja | edycje)
drobne redakcyjne
Linia 2: Linia 2:


== Argipejowie u Herodota ==
== Argipejowie u Herodota ==
Według relacji Herodota Argipejowie mieli w zwyczaju golenie głów, dlatego zostali nazwani przez historyka ''łysymi od urodzenia''. Mieli płaskie nosy i dużą dolną część twarzy, nosili brody. Wykazywali cechy rasy mongoloidalnej. Pod względem języka należeli prawdopodobnie do grupy [[Języki ugryjskie|ugryjskiej]] bądź [[Języki tureckie|tureckiej]]. Nie używali broni, zajmowali się handlem. Przez Greków czarnomorskich byli uważani za świętych. Kupcy zachodni porozumiewali się z Argipejami za pośrednictwem siedmiu tłumaczy.
Według relacji Herodota Argipejowie mieli w zwyczaju golenie głów, dlatego zostali nazwani przez historyka ''łysymi od urodzenia''. Mieli płaskie nosy i dużą dolną część twarzy (wydatną żuchwę?), nosili brody. Pod względem języka należeli prawdopodobnie do grupy [[Języki ugryjskie|ugryjskiej]] bądź [[Języki tureckie|tureckiej]]. Nie używali broni, zajmowali się handlem. Przez Greków czarnomorskich byli uważani za świętych. Kupcy zachodni porozumiewali się z Argipejami za pośrednictwem siedmiu tłumaczy.


Trud, jaki zadawali Grecy, aby nawiązać stosunki z Argipejami, pozwalają na wniosek, że lud ten mieszkał wzdłuż szlaku handlowego, biegnącego z zachodu od [[Olbia (kolonia grecka)|Olbii]], wzdłuż [[Ingułu]], następnie przez tereny dzisiejszych [[Czerkasy|Czerkasów]] i [[Krzemieńczuk]]a, gdzie skręcał na wschód i podążał linią zetknięcia stepów i lasostepów aż do [[Ałtaj]]u. Przypuszczalnie Grecy poszukiwali złota i wyrobów z tego metalu, więc powstała hipoteza, że Argipejowie byli złotnikami i górnikami, dlatego posiadali status nietykalnych.
Trud, jaki sobie zadawali Grecy, aby nawiązać stosunki z Argipejami, pozwala sądzić, że lud ten mieszkał wzdłuż szlaku handlowego, biegnącego z zachodu od [[Olbia (kolonia grecka)|Olbii]], wzdłuż [[Ingułu]], następnie przez tereny dzisiejszych [[Czerkasy|Czerkasów]] i [[Krzemieńczuk]]a, następnie skręcał na wschód i podążał linią zetknięcia stepów i lasostepów aż do [[Ałtaj]]u. Przypuszczalnie Grecy poszukiwali złota i wyrobów z tego metalu, więc powstała hipoteza, że Argipejowie byli złotnikami i górnikami, dlatego posiadali status nietykalnych.


== Lokalizacja kraju Argipejów ==
== Lokalizacja kraju Argipejów ==
Dokładne położenie kraju Argipejów nie jest ustalone. Na skutek badań archeologicznych ślady obecności mieszkańców zachodu na wschodnich terenach zostały znalezione w kilku lokalizacjach. Na Ałtaju odkryto [[Kaukaz (kraina historyczna)|kaukaski]] hełm z [[Brązy|brązu]] z szóstego wieku p.n.e. W grobowcach na południe od [[Barnauł]]u i w pobliżu [[Bijsk]]a – w dolinie górnego [[Ob]]u – znaleziono ozdoby skroniowe zakończone tarczką, wykonane w brązie. Prawdopodobnie była to miejscowa produkcja, aczkolwiek takie wyroby były charakterystyczne dla kultury scytyjskiej, istniejącej na stepach ukraińskich w szóstym wieku p.n.e.
Dokładne położenie kraju Argipejów nie jest ustalone. Na skutek badań archeologicznych ślady obecności mieszkańców zachodu na wschodnich terenach zostały znalezione w kilku lokalizacjach. Na Ałtaju odkryto [[Kaukaz (kraina historyczna)|kaukaski]] hełm z [[Brązy|brązu]] z szóstego wieku p.n.e. W grobowcach na południe od [[Barnauł]]u i w pobliżu [[Bijsk]]a – w dolinie górnego [[Ob]]u – znaleziono ozdoby skroniowe zakończone tarczką, wykonane w brązie. Prawdopodobnie była to miejscowa produkcja, aczkolwiek takie wyroby były charakterystyczne dla kultury scytyjskiej, istniejącej na stepach ukraińskich w szóstym wieku p.n.e.


Jeżeli przyjąć tezę, że Argipejowie zajmowali się górnictwem, to prawdopodobnie zamieszkiwali bogate w złoża metali górzyste obszary nad górnym [[Irtysz]]em na wschód od [[Semej]]a. Na północy granicę ich kraju zakreślały zachodnie pasma Ałtaju, na południu – [[Góry Kalbińskie]]. Z jednej strony tezę o położeniu kraju potwierdzają odkryte ślady po kopalniach miedzi i cyny, w [[Zmieinogorsk]]u odkryto pozostałości po kopalni złota. Zabytki datowane są na VI wiek p.n.e. Ślady po wydobyciu złota odnaleziono również wzdłuż górnego Irtysza i jego wschodnich dopływów. Z drugiej strony małe zainteresowanie archeologów tymi obszarami nie pozwala na definitywne stwierdzenie, że odkryte pozostałości po działalności górniczej wiążą się z Argipejami.
Jeżeli przyjąć tezę, że Argipejowie zajmowali się górnictwem, to prawdopodobnie zamieszkiwali bogate w złoża górzyste obszary nad górnym [[Irtysz]]em na wschód od [[Semej]]a. Na północy granicę ich kraju zakreślały zachodnie pasma Ałtaju, na południu – [[Góry Kalbińskie]]. Z jednej strony tezę o takim położeniu kraju potwierdzają odkryte ślady po kopalniach miedzi i cyny, w [[Zmieinogorsk]]u odkryto pozostałości po kopalni złota. Zabytki datowane są na VI wiek p.n.e. Ślady po wydobyciu złota odnaleziono również wzdłuż górnego Irtysza i jego wschodnich dopływów. Z drugiej strony małe zainteresowanie archeologów tymi obszarami nie pozwala na definitywne twierdzenie, że odkryte pozostałości po działalności górniczej wiążą się z Argipejami.


Lepszej od kopalni analizy archeologicznej doczekały się osady i cmentarzyska w dolinie górnego Obu na południe od Barnaułu i Bijska, ubogiej w złoża metali. Wyjątek stanowi najbardziej wysunięta na południe część, bogata w miedź. Mimo to w osadzie, położonej nad Obem, na południe od Barnaułu, odkryto pozostałości po brązowej formie odlewniczej. Stwierdzono, że zamieszkały ten obszar lud należał do północnego odłamu Argipejów. Badania [[Kraniologia|kraniologiczne]] wykazały przynależność ludu do rasy mongoloidalnej, co nie zaprzecza opisowi Herodota. Odkryty materiał nazwany został [[Kultura bolszereczeńska|kulturą bolszereczeńską]], będącą lokalnym odłamem [[Kultura karasukska|kultury karasukskiej]].
Lepszej analizy archeologicznej doczekały się osady i cmentarzyska w ubogiej w złoża metali dolinie górnego Obu na południe od Barnaułu i Bijska. Wyjątkiem dla tej okolicy jest bogata w miedź, najbardziej wysunięta na południe część. Mimo to, w osadzie położonej nad Obem, na południe od Barnaułu, odkryto pozostałości po brązowej formie odlewniczej. Stwierdzono, że zamieszkały ten obszar lud należał do północnego odłamu Argipejów. Badania [[Kraniologia|kraniologiczne]] wykazały przynależność ludu do rasy mongoloidalnej, co nie zaprzecza opisowi Herodota. Odkryty materiał został zaliczony do [[Kultura bolszereczeńska|kultury bolszereczeńskiej]], będącej lokalnym odłamem [[Kultura karasukska|kultury karasukskiej]].


== Bibliografia ==
== Bibliografia ==

Wersja z 23:06, 25 paź 2011

Argipejowie – starożytny lud rasy mongoloidalnej czasów Herodota, zamieszkiwał górzyste tereny na pograniczu między Scytami a Issedonami. Dokładna lokalizacja kraju Argipejów nie jest ustalona. Prawdopodobnie zajmowali się górnictwem i handlem.

Argipejowie u Herodota

Według relacji Herodota Argipejowie mieli w zwyczaju golenie głów, dlatego zostali nazwani przez historyka łysymi od urodzenia. Mieli płaskie nosy i dużą dolną część twarzy (wydatną żuchwę?), nosili brody. Pod względem języka należeli prawdopodobnie do grupy ugryjskiej bądź tureckiej. Nie używali broni, zajmowali się handlem. Przez Greków czarnomorskich byli uważani za świętych. Kupcy zachodni porozumiewali się z Argipejami za pośrednictwem siedmiu tłumaczy.

Trud, jaki sobie zadawali Grecy, aby nawiązać stosunki z Argipejami, pozwala sądzić, że lud ten mieszkał wzdłuż szlaku handlowego, biegnącego z zachodu od Olbii, wzdłuż Ingułu, następnie przez tereny dzisiejszych Czerkasów i Krzemieńczuka, następnie skręcał na wschód i podążał linią zetknięcia stepów i lasostepów aż do Ałtaju. Przypuszczalnie Grecy poszukiwali złota i wyrobów z tego metalu, więc powstała hipoteza, że Argipejowie byli złotnikami i górnikami, dlatego posiadali status nietykalnych.

Lokalizacja kraju Argipejów

Dokładne położenie kraju Argipejów nie jest ustalone. Na skutek badań archeologicznych ślady obecności mieszkańców zachodu na wschodnich terenach zostały znalezione w kilku lokalizacjach. Na Ałtaju odkryto kaukaski hełm z brązu z szóstego wieku p.n.e. W grobowcach na południe od Barnaułu i w pobliżu Bijska – w dolinie górnego Obu – znaleziono ozdoby skroniowe zakończone tarczką, wykonane w brązie. Prawdopodobnie była to miejscowa produkcja, aczkolwiek takie wyroby były charakterystyczne dla kultury scytyjskiej, istniejącej na stepach ukraińskich w szóstym wieku p.n.e.

Jeżeli przyjąć tezę, że Argipejowie zajmowali się górnictwem, to prawdopodobnie zamieszkiwali bogate w złoża górzyste obszary nad górnym Irtyszem na wschód od Semeja. Na północy granicę ich kraju zakreślały zachodnie pasma Ałtaju, na południu – Góry Kalbińskie. Z jednej strony tezę o takim położeniu kraju potwierdzają odkryte ślady po kopalniach miedzi i cyny, w Zmieinogorsku odkryto pozostałości po kopalni złota. Zabytki datowane są na VI wiek p.n.e. Ślady po wydobyciu złota odnaleziono również wzdłuż górnego Irtysza i jego wschodnich dopływów. Z drugiej strony małe zainteresowanie archeologów tymi obszarami nie pozwala na definitywne twierdzenie, że odkryte pozostałości po działalności górniczej wiążą się z Argipejami.

Lepszej analizy archeologicznej doczekały się osady i cmentarzyska w ubogiej w złoża metali dolinie górnego Obu na południe od Barnaułu i Bijska. Wyjątkiem dla tej okolicy jest bogata w miedź, najbardziej wysunięta na południe część. Mimo to, w osadzie położonej nad Obem, na południe od Barnaułu, odkryto pozostałości po brązowej formie odlewniczej. Stwierdzono, że zamieszkały ten obszar lud należał do północnego odłamu Argipejów. Badania kraniologiczne wykazały przynależność ludu do rasy mongoloidalnej, co nie zaprzecza opisowi Herodota. Odkryty materiał został zaliczony do kultury bolszereczeńskiej, będącej lokalnym odłamem kultury karasukskiej.

Bibliografia

Szablon:Bibliografia start

Szablon:Bibliografia stop