Ponte Vecchio: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
dodatkowe uźródłowienie, informacja o kroksztynach i uszkodzeniu korytarza
Amirobot (dyskusja | edycje)
m r2.7.1) (Robot dodał eo:Ponte Vecchio
Linia 17: Linia 17:


[[ar:بونة فكيو]]
[[ar:بونة فكيو]]
[[bs:Ponte Vecchio]]
[[bg:Понте Векио]]
[[bg:Понте Векио]]
[[bs:Ponte Vecchio]]
[[ca:Ponte Vecchio]]
[[ca:Ponte Vecchio]]
[[cs:Ponte Vecchio]]
[[cs:Ponte Vecchio]]
Linia 25: Linia 25:
[[en:Ponte Vecchio]]
[[en:Ponte Vecchio]]
[[es:Puente Viejo]]
[[es:Puente Viejo]]
[[eo:Ponte Vecchio]]
[[fr:Ponte Vecchio]]
[[fr:Ponte Vecchio]]
[[ko:베키오 다리]]
[[ko:베키오 다리]]

Wersja z 00:41, 25 lis 2011

Most Złotników
Kramy na Moście Złotników

Most Złotników (wł. Ponte Vecchio, dosł. Stary Most) – najstarszy z florenckich mostów, na rzece Arno. Został zbudowany z ciosów kamiennych w latach 1335 - 1345 według projektu Neriego di Fioravante i Taddeo Gaddi w tym samym miejscu, w którym postawiono pierwszy, drewniany most już w okresie starożytnego Rzymu. Zbudowane w czasach późniejszych kolejne dwa mosty zostały zniszczone w wyniku powodzi w latach 1117 oraz w 1333. Zatem jest to czwarta konstrukcja spinająca brzegi rzeki w tym samym miejscu. W XIII wieku powstały tu też pierwsze[1] sklepy, początkowo handlarzy ryb i mięsem, później garbarzy. W 1593[1] decyzją księcia Ferdynanda I zostali oni usunięci a na ich miejscu powstały warsztaty jubilerów i złotników.

Konstrukcja mostu złożona jest trzech przęseł o rozpiętości: 27, 30 i 27 m, podpartych masywnymi filarami, które podtrzymują płytę o szerokości 32,0 m. Dwie środkowe podpory znajdują się w nurcie rzeki. Po obu stronach mostu już w XIV w. zbudowano niewielkie budynki nad dwiema skrajnymi arkadami. Początkowo mieściły się w nich jatki rzeźników. W XVI w. zamieniono je na warsztaty i kramiki innych rzemieślników, wśród których przeważały sklepiki złotników. Wystające elementy wsparte są na kroksztynach[2].

Nad kramami Giorgio Vasari poprowadził korytarz (tzw. korytarz Vasariego), który łączy Pałac Vecchio z Pałacem Pitti. Nadbudowa została wykonana w 1565[3] roku na polecenie Kosmy I. Korytarz nad środkowym, przęsłem mostu podparto dwoma filarami połączonymi łukową arkadą. W luce zabudowy, po przeciwległej stronie mostu w 1900 r. ustawiono pomnik – popiersie Celliniego. Podczas II wojny światowej w całym mieście ocalał tylko jeden most – Ponte Vecchio – jednak uszkodzony został korytarz Vasariego[2]. Pozostałe zostały wysadzone w dniu 4 sierpnia 1944. Most Złotników był także zaminowany, ale cofające się oddziały wojsk niemieckich nie zdążyły zdetonować ładunków.

  1. a b Tim Jepson: Przewodnik National Geographic - Włochy. Warszawa: G+J RBA Sp. z o.o.& Co. Spółka Komandytowa, 2002, s. 234. ISBN 83-88132-80-6.
  2. a b Lesley Firth (pod red.): Gdzie jest...?. Kingfisher Books - Ossolineum, 1992, s. 90. ISBN 83-04-03990-7.
  3. Praca zbiorowa: Przewodniki Wiedzy i Życia - Florencja i Toskania. Warszawa: Hachette Livre Polska sp. z o.o., 2009, s. 106. ISBN 978-83-7575-692-0.
Błąd w przypisach: Znacznik <ref> o nazwie „stopień”, zdefiniowany w <references>, nie był użyty wcześniej w treści.
BŁĄD PRZYPISÓW