Księga dróg i królestw: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
źródła/przypisy
lit.
Linia 2: Linia 2:


== Tematyka i zawartość dzieła ==
== Tematyka i zawartość dzieła ==
Księga stanowiła rodzaj geograficznego przewodnika po ówcześnie znanym świecie dla arabskich kupców.<ref>Urszula Lewicka-Rajewska, Arabskie opisanie Słowian, Wrocław 2004, ISBN 83-87266-11-6</ref> W swoim dziele zawarł opisy terenów w Afryce od [[Ocean Atlantycki|Oceanu Atlantyckiego]] przez [[Sahara|Saharę]], do [[Afryka Środkowa|Afryki Środkowej]].. W kronice znajduje się wiele istotnych informacji o ludach europejskich wczesnego średniowiecza w tym m.in. o [[Słowianie|Słowianach]] głównie o [[Słowianie zachodni|Słowianach zachodnich]]<ref>"Księga dróg i królestw Al-Bakriego" (Pomniki dziejowe Polski, seria 2, t. 1 1946</ref>, do których należy m.in. relacja [[Ibrahim Ibn Jakub]]a o Państwie [[Mieszko I|Mieszka I]]. Al-Bakri oprócz opisów geograficznych starał się również opisać ludność ich kulturę oraz sytuację polityczną w poszczególnych regionach.
Księga stanowiła rodzaj geograficznego przewodnika po ówcześnie znanym świecie dla arabskich kupców.<ref>Urszula Lewicka-Rajewska, Arabskie opisanie Słowian, Wrocław 2004, ISBN 83-87266-11-6</ref> W swoim dziele zawarł opisy terenów w Afryce od [[Ocean Atlantycki|Oceanu Atlantyckiego]] przez [[Sahara|Saharę]], do [[Afryka Środkowa|Afryki Środkowej]].. W kronice znajduje się wiele istotnych informacji o ludach europejskich wczesnego średniowiecza w tym m.in. o [[Słowianie|Słowianach]] głównie o [[Słowianie zachodni|Słowianach zachodnich]]<ref>"Księga dróg i królestw Al-Bakriego" (Pomniki dziejowe Polski, seria 2, t. 1 1946</ref>, do których należy m.in. relacja [[Ibrahim Ibn Jakub]]a o państwie [[Mieszko I|Mieszka I]]. Al-Bakri oprócz opisów geograficznych starał się również opisać ludność ich kulturę oraz sytuację polityczną w poszczególnych regionach.


== Historia ==
== Historia ==

Wersja z 00:03, 26 lut 2012

Księga dróg i królestw (arab. كتاب المسالك والممالك, Kitāb al-Masālik wa'l-Mamālik) – pochodząca z XI wieku kronika geograficzna spisana przez arabskiego historyka, geografa i kronikarza Abu Abdullah al-Bakriego[1][2]. Została napisana około 1068 w Kordobie zwanej przez Arabów al-Andalus w obecnej Hiszpanii.

Tematyka i zawartość dzieła

Księga stanowiła rodzaj geograficznego przewodnika po ówcześnie znanym świecie dla arabskich kupców.[3] W swoim dziele zawarł opisy terenów w Afryce od Oceanu Atlantyckiego przez Saharę, do Afryki Środkowej.. W kronice znajduje się wiele istotnych informacji o ludach europejskich wczesnego średniowiecza w tym m.in. o Słowianach głównie o Słowianach zachodnich[4], do których należy m.in. relacja Ibrahim Ibn Jakuba o państwie Mieszka I. Al-Bakri oprócz opisów geograficznych starał się również opisać ludność ich kulturę oraz sytuację polityczną w poszczególnych regionach.

Historia

Dzieło stało się znane w Europie dopiero w połowie XIX wieku dzięki tłumaczeniom literatury arabskiej dokonanych przez orientalistę Williama McGuckina de Slane`a. Jeden z tomów "Translation of anonymous's El Bekri, 1065" zawierał tłumaczenia "Księgi dróg i królestw".

Bibliografia

  • "Księga dróg i królestw Al-Bakriego" (Pomniki dziejowe Polski, seria 2, t. 1 1946
  • Urszula Lewicka-Rajewska, Arabskie opisanie Słowian, Wrocław 2004, ISBN 83-87266-11-6
  • T. Lewicki, "Źródła arabskie do dziejów słowiańszczyzny", Wrocław 1969,
  1. T. Lewicki, "Źródła arabskie do dziejów słowiańszczyzny", Wrocław 1969
  2. ZDZISŁAW PENTEK, "ARABSKIE PIśMIENNICTWO PODRÓŻNICZE DOBY KLASYCZNEJ. KRÓTKI PRZEGLĄD" plik w formacie PDF
  3. Urszula Lewicka-Rajewska, Arabskie opisanie Słowian, Wrocław 2004, ISBN 83-87266-11-6
  4. "Księga dróg i królestw Al-Bakriego" (Pomniki dziejowe Polski, seria 2, t. 1 1946