Samnici: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Owczarczak (dyskusja | edycje)
m drobne merytoryczne, źródła/przypisy
Jrmo (dyskusja | edycje)
m poprawa linków
Linia 3: Linia 3:
Głównym miastem Samni było ''Malventum'', przemianowane później przez Rzymian na [[Benewent]].
Głównym miastem Samni było ''Malventum'', przemianowane później przez Rzymian na [[Benewent]].


Korzystając z nadarzających się okazji Samnici wielokrotnie buntowali się przeciw władzy Rzymu – podczas walk z [[Pyrrus]]em, [[Hannibal]]em i w [[Wojna ze sprzymierzeńcami|wojnie sprzymierzeńców]] w latach [[90 p.n.e.|90]]–[[89 p.n.e.]]. Ostatnie powstanie Samnitów miało miejsce podczas wojny domowej w Rzymie między [[Sulla|Sullą]] z [[Gajusz Mariusz|Mariuszem]]. Pokonani przez Sullę pod Rzymem w [[82 p.n.e.]] zostali okrutnie potraktowani – jeńców wymordowano, a do Samnium wysłano ekspedycję karną. Zniszczyła ona kraj tak, że nie powrócił już do pierwotnego stanu, zaś mieszkańców sprzedano w niewolę.
Korzystając z nadarzających się okazji Samnici wielokrotnie buntowali się przeciw władzy Rzymu – podczas walk z [[Pyrrus]]em, [[Hannibal]]em i w [[Wojna Rzymu ze sprzymierzeńcami|wojnie sprzymierzeńców]] w latach [[90 p.n.e.|90]]–[[89 p.n.e.]]. Ostatnie powstanie Samnitów miało miejsce podczas wojny domowej w Rzymie między [[Sulla|Sullą]] z [[Gajusz Mariusz|Mariuszem]]. Pokonani przez Sullę pod Rzymem w [[82 p.n.e.]] zostali okrutnie potraktowani – jeńców wymordowano, a do Samnium wysłano ekspedycję karną. Zniszczyła ona kraj tak, że nie powrócił już do pierwotnego stanu, zaś mieszkańców sprzedano w niewolę.


{{Przypisy}}
{{Przypisy}}

Wersja z 14:11, 9 maj 2012

Samnici, łacińskie Samnites, oskijskie Safinim – jeden z ludów italskich zamieszkujących Samnium, część środkowej Italii, leżącą na wschód od Lacjum. W okresie walk o panowanie nad Italią w IV wieku p.n.e. utworzyli Związek Samnicki, który obejmował większy obszar niż podporządkowany Rzymowi Związek Latyński. Rywalizacja ta doprowadziła do trzech wojen samnickich, z których, mimo wielu zwycięstw Samnici ostatecznie wyszli pokonani i podporządkowali się Rzymowi uzyskując ograniczone obywatelstwo, bez prawa głosu. Jeszcze do I wieku p.n.e. termin Samnita i gladiator znaczyły to samo. Później tym terminem określano występujących na arenie specjalnych gladiatorów[1].

Głównym miastem Samni było Malventum, przemianowane później przez Rzymian na Benewent.

Korzystając z nadarzających się okazji Samnici wielokrotnie buntowali się przeciw władzy Rzymu – podczas walk z Pyrrusem, Hannibalem i w wojnie sprzymierzeńców w latach 9089 p.n.e.. Ostatnie powstanie Samnitów miało miejsce podczas wojny domowej w Rzymie między Sullą z Mariuszem. Pokonani przez Sullę pod Rzymem w 82 p.n.e. zostali okrutnie potraktowani – jeńców wymordowano, a do Samnium wysłano ekspedycję karną. Zniszczyła ona kraj tak, że nie powrócił już do pierwotnego stanu, zaś mieszkańców sprzedano w niewolę.

  1. Michael Grant, Miasta Wezuwiusza - Pompeje i Herculanum, PIW, Warszawa 1986, s. 75