Bandrów Narodowy: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
LaaknorBot (dyskusja | edycje)
Rrudzik (dyskusja | edycje)
m parafia
Linia 33: Linia 33:
pierwotnie droga ta prowadziła do wsi Mszaniec, znajdującej się obecnie, tuż za granicą państwową.
pierwotnie droga ta prowadziła do wsi Mszaniec, znajdującej się obecnie, tuż za granicą państwową.
Na terenie cmentarza ewangelickiego zachowały się pojedyncze nagrobki.
Na terenie cmentarza ewangelickiego zachowały się pojedyncze nagrobki.
W Bandrowie Narodowym znajduje się [[cerkiew (budynek)|cerkiew]] [[Kościół katolicki obrządku bizantyjsko-ukraińskiego|greckokatolicka]] z 1825 r., pełniąca obecnie rolę kościoła pw. św. [[Andrzej Bobola|Andrzeja Boboli]]. Pierwotnie wzniesiona została w [[1825]] roku w [[Jasień (Ustrzyki Dolne)|Jasieniu]], a w obecne miejsce przeniesiono ją w [[1974]] roku. Za cerkwią znajduje się stary [[cmentarz]] z kilkoma nagrobkami.
W Bandrowie Narodowym znajduje się [[cerkiew (budynek)|cerkiew]] [[Kościół katolicki obrządku bizantyjsko-ukraińskiego|greckokatolicka]] z 1825 r., pełniąca obecnie rolę kościoła filialnego pw. św. [[Andrzej Bobola|Andrzeja Boboli]] [[Parafia Matki Bożej Bieszczadzkiej w Jasieniu-Ustrzykach Dolnych|w Parafii Matki Bożej Bieszczadzkiej w Jasieniu-Ustrzykach Dolnych]]. Pierwotnie wzniesiona została w [[1825]] roku w [[Jasień (Ustrzyki Dolne)|Jasieniu]], a w obecne miejsce przeniesiono ją w [[1974]] roku. Za cerkwią znajduje się stary [[cmentarz]] z kilkoma nagrobkami.


Bandrów jest jednym z najstarszych ośrodków górnictwa naftowego na świecie, kopalnie ropy naftowej istniały tu przed rokiem [[1884]].
Bandrów jest jednym z najstarszych ośrodków górnictwa naftowego na świecie, kopalnie ropy naftowej istniały tu przed rokiem [[1884]].

Wersja z 16:06, 16 sie 2012

Bandrów Narodowy
{{{rodzaj miejscowości}}}
{{{alt zdjęcia}}}
Widok ogólny
Państwo podkarpackie
Powiat

bieszczadzki

Gmina

Ustrzyki Dolne

Liczba ludności 

ok. 500

Strefa numeracyjna

(+48) 13

Tablice rejestracyjne

RBI

SIMC
Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak
Brak mapy: podkarpackie
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:landmark}

Bandrów Narodowywieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie bieszczadzkim, w gminie Ustrzyki Dolne.

W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie krośnieńskim.

Przez wieś przepływają potoki Jasienik oraz Królówka. Parafia ewangelicka (dziś kościelisko), istniejąca do 1940, obejmowała m.in. Steinfels, Obersdorf, Siegenthal, Prinzenthal. We wsi kościół katolicki. Bandrów leży przy drodze z Ustrzyk Dolnych do granicy państwa, pierwotnie droga ta prowadziła do wsi Mszaniec, znajdującej się obecnie, tuż za granicą państwową. Na terenie cmentarza ewangelickiego zachowały się pojedyncze nagrobki. W Bandrowie Narodowym znajduje się cerkiew greckokatolicka z 1825 r., pełniąca obecnie rolę kościoła filialnego pw. św. Andrzeja Boboli w Parafii Matki Bożej Bieszczadzkiej w Jasieniu-Ustrzykach Dolnych. Pierwotnie wzniesiona została w 1825 roku w Jasieniu, a w obecne miejsce przeniesiono ją w 1974 roku. Za cerkwią znajduje się stary cmentarz z kilkoma nagrobkami.

Bandrów jest jednym z najstarszych ośrodków górnictwa naftowego na świecie, kopalnie ropy naftowej istniały tu przed rokiem 1884.

Historia

Wieś lokowano w 1532 na prawie wołoskim, stanowiła ona własność królewską. Została wymieniona w 1541 r. W 1783 na gruntach dawnego wójtostwa w ramach kolonizacji józefińskiej osiedlono kolonistów niemieckich. Część niemiecką nazwano Bandrów Kolonia. Układ zabudowy tej części wsi zorganizowano w formie łańcuchówki niemieckiej. Pozostałą część wsi zwano Bandrów Narodowy. Pierwszy zbór ewangelicki w Bandrowie był drewniany. Zbudowano go ok. roku 1788, a rozebrano w 1860 r. W jego miejscu (kilka metrów poniżej) dopiero powstał zbór murowany.

W 1940 koloniści niemieccy zostali przesiedleni do Rzeszy. W 1944 z Bandrowa wysiedlono część ludności ukraińskiej na Syberię. W 1951, w ramach umowy o zamianie granic, pozostali mieszkańcy zostali wysiedleni do Ukraińskiej SSR, a wieś znalazła się w granicach Polski.