Żywot i męka Jezusa Chrystusa: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
bibliografia
najstarszy obraz na watykańskiej liście
Linia 34: Linia 34:
Film był kręcony w Palestynie i Egipcie. Część scen została ręcznie pokolorowana, zaś w scenach przedstawiających cuda (np. chodzenie Chrystusa po wodzie) stosowano tricki pokrewne tym z filmów [[Georges Méliès|Georgesa Mélièsa]].
Film był kręcony w Palestynie i Egipcie. Część scen została ręcznie pokolorowana, zaś w scenach przedstawiających cuda (np. chodzenie Chrystusa po wodzie) stosowano tricki pokrewne tym z filmów [[Georges Méliès|Georgesa Mélièsa]].


Film odniósł duży sukces kasowy i artystyczny; do lat 50. XX w. bywał pokazywany w kinach parafialnych. [[19 października]] [[1995]] r. znalazł się na [[watykańska lista 45 filmów|watykańskiej liście 45 znaczących filmów]].
Film odniósł duży sukces kasowy i artystyczny; do lat 50. XX w. bywał pokazywany w kinach parafialnych. [[19 października]] [[1995]] r. znalazł się na [[watykańska lista 45 filmów|watykańskiej liście 45 znaczących filmów]], będąc przy tym najstarszym obrazem na niej.


=== Bibliografia ===
=== Bibliografia ===

Wersja z 11:39, 2 sty 2013

Żywot i męka Jezusa Chrystusa
Vie et Passion du Christ
Gatunek

religijny
biograficzny

Rok produkcji

1902-1905

Data premiery

maj 1903

Kraj produkcji

Francja

Język

niemy

Czas trwania

45 min.

Reżyseria

Ferdinand Zecca, Lucien Nonguet

Dystrybucja

Francja Pathé Frères

Żywot i męka Jezusa Chrystusa - 45-minutowy niemy film kręcony w latach 1902-1905, uważany niekiedy za jeden z pierwszych filmów długometrażowych - jednak z powodu dystrybuowania go w postaci wielu pojedynczych scen (instytucji wyświetlającej film dawano wolną rękę pod względem tego, czy puści wszystkie sceny), niektórzy historycy kina nie traktują go jako filmu pełnometrażowego.

Autorzy filmu ukazują życie Jezusa Chrystusa od momentu Zwiastowania do Wniebowstąpienia. W większości przypadków twórcy trzymają się przekazu biblijnego, skupiając się na przedstawieniu nauczania i cudów Jezusa w wieku dojrzałym, z wyjątkiem scen z dzieciństwa, w których chłopiec pomaga Józefowi w pracy.

Film był kręcony w Palestynie i Egipcie. Część scen została ręcznie pokolorowana, zaś w scenach przedstawiających cuda (np. chodzenie Chrystusa po wodzie) stosowano tricki pokrewne tym z filmów Georgesa Mélièsa.

Film odniósł duży sukces kasowy i artystyczny; do lat 50. XX w. bywał pokazywany w kinach parafialnych. 19 października 1995 r. znalazł się na watykańskiej liście 45 znaczących filmów, będąc przy tym najstarszym obrazem na niej.

Bibliografia

  • Światowa Encyklopedia Filmu Religijnego, pod red. M. Lisa i A. Garbicza, Kraków 2007, s. 633.