Posterunek odstępowy: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m drobne
WP:SK, poprawa linków
Linia 1: Linia 1:
'''Posterunek odstępowy''' – w [[kolej|kolei]] jest to [[posterunek ruchu]] służący do regulacji ruchu pociągów w celu zachowania bezpiecznych odległości między nimi. Posterunki odstępowe dzielą [[Szlak (kolejnictwo)|szlak kolejowy]] na fragmenty zwane [[Odstęp (kolej)|odstępami]]. Na danym odstępie może znajdować się tylko jeden pociąg - wpuszczenie kolejnego pociągu jest możliwe dopiero po zwolnieniu go przez poprzedni. Dzięki zastosowaniu posterunków odstępowych zwiększa się przepustowość szlaku.
'''Posterunek odstępowy''' – w [[transport kolejowy|kolejnictwie]] jest to [[posterunek ruchu]] służący do regulacji ruchu pociągów w celu zachowania bezpiecznych odległości między nimi. Posterunki odstępowe dzielą [[Szlak (kolejnictwo)|szlak kolejowy]] na fragmenty zwane [[Odstęp blokowy|odstępami]]. Na danym odstępie może znajdować się tylko jeden pociąg wpuszczenie kolejnego pociągu jest możliwe dopiero po zwolnieniu go przez poprzedni. Dzięki zastosowaniu posterunków odstępowych zwiększa się przepustowość szlaku.


Posterunki odstępowe są obsługiwane, ruchem zawiaduje [[dyżurny ruchu]].
Posterunki odstępowe są obsługiwane, ruchem zawiaduje [[dyżurny ruchu]].

Wersja z 22:28, 29 sty 2013

Posterunek odstępowy – w kolejnictwie jest to posterunek ruchu służący do regulacji ruchu pociągów w celu zachowania bezpiecznych odległości między nimi. Posterunki odstępowe dzielą szlak kolejowy na fragmenty zwane odstępami. Na danym odstępie może znajdować się tylko jeden pociąg – wpuszczenie kolejnego pociągu jest możliwe dopiero po zwolnieniu go przez poprzedni. Dzięki zastosowaniu posterunków odstępowych zwiększa się przepustowość szlaku.

Posterunki odstępowe są obsługiwane, ruchem zawiaduje dyżurny ruchu. Na liniach z samoczynną blokadą liniową funkcje posterunków odstępowych spełniają samoczynne semafory blokady.

Posterunek odstępowy może być urządzony również z innymi punktami na szlaku, takimi jak:

Tak urządzony posterunek stanowi całość. Nie stosuje się oddzielnych nazw czy pozycji w wewnętrznych rozkładach jazdy.