Aya RL: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Zmiana gatunków i podanie źródeł
Zmiana gatunków
Linia 15: Linia 15:
|miejsce_śmierci =
|miejsce_śmierci =
|instrument =
|instrument =
|gatunek = [[rock psychodeliczny]]<ref>[http://radiosiechnice.pl/encyklopedia,aya_rl.html Biografia zespołu na portalu radiosiechnice.pl]</ref>, [[Nowa fala (muzyka)|nowa fala]]<ref>[http://rateyourmusic.com/artist/aya_rl Informacje o zespole na portalu rateyourmusic.com]</ref>, [[space rock]], [[muzyka elektroniczna]], [[post punk]]<ref>[http://rateyourmusic.com/artist/aya_rl Informacje o zespole na portalu rateyourmusic.com]</ref>
|gatunek = [[rock psychodeliczny]]<ref>[http://radiosiechnice.pl/encyklopedia,aya_rl.html Biografia zespołu na portalu radiosiechnice.pl]</ref>, [[neo-psychodelia]], [[Nowa fala (muzyka)|nowa fala]]<ref>[http://rateyourmusic.com/artist/aya_rl Informacje o zespole na portalu rateyourmusic.com]</ref>, [[space rock]], [[muzyka elektroniczna]], [[post punk]]<ref>[http://rateyourmusic.com/artist/aya_rl Informacje o zespole na portalu rateyourmusic.com]</ref>
|zawód =
|zawód =
|aktywność = [[1983]]-[[1998]]
|aktywność = [[1983]]-[[1998]]

Wersja z 16:47, 1 mar 2013

{{{nazwa}}}
ilustracja
Pochodzenie

Polska

Gatunki

rock psychodeliczny[1], neo-psychodelia, nowa fala[2], space rock, muzyka elektroniczna, post punk[3]

Aktywność

1983-1998

Aya RL (początkowo - Aya Red Love) – polski zespół muzyczny założony w 1983 roku przez Igora Czerniawskiego, Pawła Kukiza i Jarosława Lacha.

Historia

Lata 80. XX wieku

Początków grupy Aya RL szukać trzeba na festiwalu w Jarocinie w 1983 r. Wtedy to doszło do spotkania występującego tam solowo, a przebywającego od 1982 r. w Polsce Rosjanina Igora Czerniawskiego, z dwoma muzykami - laureatami owej edycji festiwalu - grupy "Hak", tj. Pawłem Kukizem i Jarkiem Lachem. W następnym roku - już jako trio AYA RL (wcześniej przez chwilę z zespołem współpracował także klawiszowiec Robert Milewski) - grupa odnosi sukces w Jarocinie, gdzie Paweł Kukiz dodatkowo wystąpił jako wokalista grupy Piersi. Wkrótce po tym festiwalu utwór "Skóra" (ku zaskoczeniu samych autorów) staje się jednym z największych hitów, który na długo opanowuje listy przebojów. Sukces tego utworu przynosi jednak mylne wyobrażenie o zespole, którego twórczość nie miała być produkowaniem młodzieżowych "hymnów".

W 1985 roku ukazuje się pierwsza płyta grupy (zatytułowana po prostu "Aya RL"), która staje się autentycznym wydarzeniem. Nie ma na niej (z premedytacją) "Skóry", jest za to muzyka wysublimowana, przesycona intelektualnym smaczkiem (choć na szczęście, dzięki tekstom Kukiza nie przeintelektualizowana). I mimo braku de facto przebojowości płyty, kilka utworów staje się autentycznymi "hitami" (choćby "Ściana" czy "Ulica miasta"). Zachwytom tak krytyki jak i publiczności (także podczas prezentacji na żywo, np. na festiwalu w Jarocinie'85) praktycznie nie ma końca.

Wkrótce po nagraniu pierwszej płyty do Stanów Zjednoczonych wyjeżdża Jarek Lach. Igor z Pawłem zaczynają pracę nad następnym materiałem, jednak w związku z brakiem przekonania odnośnie stworzonych rzeczy obaj postanawiają poczekać z kontynuacją prac. Wtedy też Czerniawski wpada na pomysł, żeby zorganizować pod nazwą AYA, mającej być symbolem sztuki otwartej, większa grupę ludzi i rozpocząć wspólną pracę. Mieli w tym uczestniczyć m.in. Paweł Kukiz, Robert Gawliński, Beata Pater. Plan upada okazując się utopią. Jedyną pozostałością jest realizacja kilku nagrań z Beatą Pater, z których jedno - "Ażeby", wydane pod szyldem Brygady Miłości (B. Pater, I. Czerniawski, Cezary Włodarczyk i Adam Romanowski) ukazuje się na składance Tonpressu Cisza jest... nic się nie dzieje.

Igor Czerniawski pracuje w tym czasie także jako producent nagrań. Realizuje m.in. Kosmetyki Mrs. Pinki (których w pewnym momencie staje się członkiem), Miliona Bułgarów, Ziyo, R.A.P., Kineo RA, zgrywał płytę Aurory.

Od września 1987 roku, już z Adamem Romanowskim jako gitarzystą (z którym Czerniawski znał się jeszcze ze wspólnych studiów na Uniwersytecie Łomonosowa w Moskwie i grania w grupie Tanie Wino), grupa wznawia prace nad nową płytą. Ich efektem jest druga płyta, prezentująca muzykę bradziej zróżnicowaną, czasami wręcz drapieżną i agresywną. Jednak chłodne jej przyjęcie powoduje, że na następny album Ayi znowu trzeba czekać ponad 5 lat. W międzyczasie współpracę z zespołem kończy Paweł Kukiz, natomiast Adam Romanowski koncentruje się na pracy dziennikarza. Jego miejsce ponownie zajmuje Jarek Lach, jednocześnie następuje rezygnacja z wypełnienia zwolnionego przez Kukiza miejsca wokalisty. Od tej pory Ayę RL stanowią dwie osoby: I. Czerniawski i J. Lach.

Lata 90. XX wieku

Nomadeus, trzecia płyta Ayi RL (wydana w 1994 r.) stanowi polską wersję world music - muzyki elektronicznej, zabarwionej odniesieniami do etnicznych brzmień światowej muzyki (nurt największą popularność zyskał po komercyjnym sukcesie grupy Deep Forest). Z pierwszymi dwiema płytami grupy "Nomadeus" nie ma wiele wspólnego. Śpiew jak i teksty Kukiza zastąpione zostają etnicznymi wokalizami, muzyka jest mocno zrytmizowana i na pewno bardziej przystępna od wcześniejszych dokonań.

W listopadzie 1996 r. ukazuje się czwarty album Ayi - Calma. Płyta jest de facto kontynuacją "Nomadeusa" - ciągle oparta jest na elektronicznej wersji muzyki etnicznej. Pewną ciekawostką jest udział na płycie Pawła Kukiza - jego głos ze starych nagrań wykorzystano w remiksach starych utworów - "Ameryki" (dawne "Za chlebem"), "Jazz" oraz "Wy to ja". Kukiz uczestniczył także w kręceniu promocyjnego teledysku do utworu "Ameryka".

Rok 1998 przynosi ostatni jak dotąd przejaw działalności Ayi - płytę Change in Form. Igor Czerniawski zrezygnował już z odniesień do world music, muzyka jest mniej przystępna, bardziej zbliżona ku elektronicznej awangardzie.

Muzycy

Dyskografia

Albumy

Rok Tytuł
1985 Aya RL (czerwona)
1989 Aya RL (niebieska)
1994 Nomadeus
1996 Ameryka (EP)
Calma
1998 Wy to ja '98 (EP)
Change in Form

Notowane utwory

Rok Tytuł Pozycja na Liście
LP3
[4]
1984 Jazz 10
Skóra 1
Księżycowy krok 2
1985 Nasza ściana 2
Unikaj zdjęć 1
1986 Nie zostawię 11
Pogo I / Pogo II 6
Ulica miasta 1
1990 Jak ze stali i ze szkła 4
1994 Nomadeus 27
Wha-Mo-Ya 33
1996 Ameryka 34

Linki zewnętrzne