Wątek tkacki: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
EmausBot (dyskusja | edycje)
m r2.7.3) (Robot dodał be:Уток
Addbot (dyskusja | edycje)
m Bot: Przenoszę 19 linków interwiki do Wikidata, znajdziesz je teraz w zasobie d:q588676
Linia 14: Linia 14:


[[Kategoria:Tkactwo]]
[[Kategoria:Tkactwo]]

[[ar:لحمة]]
[[az:Arğac]]
[[be:Уток]]
[[ca:Trama (tèxtil)]]
[[cs:Útek]]
[[de:Schussfaden]]
[[en:Weft]]
[[es:Trama (textil)]]
[[eo:Vefto]]
[[fr:Fil de trame]]
[[io:Wefto]]
[[id:Lungsin]]
[[it:Trama (tessitura)]]
[[nl:Inslag (textiel)]]
[[pt:Trama (tecelagem)]]
[[ru:Уток]]
[[sv:Inslag (vävning)]]
[[ta:ஊடு நூல்]]
[[th:เส้นพุ่ง]]

Wersja z 10:44, 13 mar 2013

Wątek - nitki poziome. Osnowa - nitki pionowe

Wątek - element struktury tkaniny.

Wątek jest jednym z dwóch układów nitek tworzących tkaninę. Jest to układ nitek (nitki), ułożony w tkaninie poprzecznie. Wprowadzany przez mechanizm przerzutowy pomiędzy nitki osnowy, według założonego splotu i następnie dociśnięty do krawędzi tkaniny przez mechanizm bidłowy, tworzy element tkaniny. Po zmianie położenia nitek osnowy cykl wprowadzania wątku jest powtarzany. Wielokrotne powtarzanie tego cyklu nazywa się tkaniem.

Przygotowanie

W zależności od tego, w jaki typ krosien wyposażona jest tkalnia, wątek musi być odpowiednio przygotowany.

  • Dla tkalni wyposażonej w krosna czółenkowe wątek jest "cewiony", tzn. nawijany na specjalne cewki, które potem umieszczone będą w czółenku ręcznie lub przez automat do wymiany cewek. Wątek dla krosien czółenkowych przygotowywany jest w oddziale przygotowawczym tkalni. Dział ten przygotowuje również drugi układ tworzący tkaninę - osnowę. Do przygotowania wątku stosuje się maszyny zwane cewiarkami:
    1. cewiarki lejkowe - tworzą nawoje bezcewkowe do krosien ręcznych i mechanicznych z ręczną wymianą wątku. Obecnie już nie produkowane i prawie nie stosowane.
    2. cewiarki automatyczne - tworzą nawoje na specjalnych cewkach drewnianych lub z tworzywa sztucznego, przeznaczone do krosien z automatyczną wymianą cewek.
  • Dla tkalni wyposażonej w krosna bezczółenkowe nie ma potrzeby specjalnego przygotowania wątku. Jest on pobierany z typowych, krzyżowych nawojów stożkowych, stosowanych powszechnie w przemyśle włókienniczym. Jedynym zabiegiem jest przewijanie przędzy w celu poprawienia jakości nawojów, zmniejszenia ilości zrywów, usunięcie zgrubień i pocienień przędzy itp.

Na wątek stosuje się taki sam rodzaj przędzy jak na osnowę, najczęściej w tkaninach ubraniowych, wełnianych i wełnopodobnych. W tkaninach bawełnianych i lnianych w celu uzyskania dodatkowych efektów czy właściwości stosuje się inne przędze na osnowę i inne na wątek. Na przykład w tkaninach ścierkowych czy obrusowych stosuje się osnowy z nitkowanej przędzy bawełnianej i wątek z przędzy lnianej pojedynczej.