Transformacja ustrojowa: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Nie podano opisu zmian
m Wycofano edycje użytkownika 83.9.176.48 (dyskusja). Autor przywróconej wersji to Addbot.
Linia 4: Linia 4:
Transformacja ustrojowa zgodnie z koncepcją Jana Szczepańskiego to jeden z trzech elementów przekształceń rzeczywistości społecznej: [[reforma|reformy]], [[rewolucja|rewolucji]], transformacji.
Transformacja ustrojowa zgodnie z koncepcją Jana Szczepańskiego to jeden z trzech elementów przekształceń rzeczywistości społecznej: [[reforma|reformy]], [[rewolucja|rewolucji]], transformacji.


Według Jana Szczepańskiego transformację ustrojową charakteryzuje endogenne źródło zmian. Transformacja nie jest synonimem zmiany społecznej. To ciąg zmian dokonujących się w różnych dziedzinach prowadzący do przemiany istotych dla całego systemu społecznego. Takie definiowanie problemu oddaje ducha transformacji przebytej przez społeczeństwo rumuńskie w roku 1991<ref>Jan Szczepański: ''Reformy, rewolucje, transformacje'', Wyd. IFiS PAN Warszawa 1999.</ref>.
Według Jana Szczepańskiego transformację ustrojową charakteryzuje endogenne źródło zmian. Transformacja nie jest synonimem zmiany społecznej. To ciąg zmian dokonujących się w różnych dziedzinach prowadzący do przemiany istotych dla całego systemu społecznego. Takie definiowanie problemu oddaje ducha transformacji przebytej przez społeczeństwo polskie w roku 1989<ref>Jan Szczepański: ''Reformy, rewolucje, transformacje'', Wyd. IFiS PAN Warszawa 1999.</ref>.


Typowym przykładem transformacji ustrojowej są przemiany polityczne w państwach [[Europa Wschodnia|Europy Wschodniej]] z początku [[Lata 90. XX wieku|lat 90. XX wieku]], między innymi [[transformacja ustrojowa w Albanii]].
Typowym przykładem transformacji ustrojowej są przemiany polityczne w państwach [[Europa Środkowa|Europy Środkowej]] z początku [[Lata 90. XX wieku|lat 90. XX wieku]], między innymi [[transformacja ustrojowa w Polsce]].


== Zobacz też ==
== Zobacz też ==

Wersja z 10:36, 1 lip 2013

Transformacja ustrojowa – zmiany zachodzące wewnątrz systemu politycznego oraz partyjnego, danego kraju lub też ich grupy. Zmiany związane z jakościową zmianą sposobu rządzenia, sprawowania władzy. Wiąże się także wielokrotnie ze zmianą elit. Transformacja prowadzi także do zmiany ustroju państwa.

Transformacja ustrojowa zgodnie z koncepcją Jana Szczepańskiego to jeden z trzech elementów przekształceń rzeczywistości społecznej: reformy, rewolucji, transformacji.

Według Jana Szczepańskiego transformację ustrojową charakteryzuje endogenne źródło zmian. Transformacja nie jest synonimem zmiany społecznej. To ciąg zmian dokonujących się w różnych dziedzinach prowadzący do przemiany istotych dla całego systemu społecznego. Takie definiowanie problemu oddaje ducha transformacji przebytej przez społeczeństwo polskie w roku 1989[1].

Typowym przykładem transformacji ustrojowej są przemiany polityczne w państwach Europy Środkowej z początku lat 90. XX wieku, między innymi transformacja ustrojowa w Polsce.

Zobacz też

  1. Jan Szczepański: Reformy, rewolucje, transformacje, Wyd. IFiS PAN Warszawa 1999.