Typooffset: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
WP:SK, rekat.
Dodanie informacji na temat form drukowych i farb stosowanych we wyżej wymienionej technice druku. Dopisanie do ogólnego opisu nazwy angielskiej oraz nazewnictwa stosowanego w literaturze fachowej. Przypis nt, źródeł informacji (bibliografii).
Linia 1: Linia 1:
'''Typooffset'''<ref>Encyklopedia Popularna PWN. Wyd. 20. Warszawa: PWN, 1982. ISBN 83–01–01750–3</ref><ref>Współczesne polskie drukarstwo i grafika książki. Mały słownik encyklopedyczny. Wrocław: Ossolineum, 1982. ISBN 83–04–00807–6</ref> (tzw. pośredni [[druk wypukły]], suchy [[offset]], z [[język angielski|ang.]] ''letterset'') – technika [[druk wypukły|druku wypukłego]], stanowiąca połączenie techniki [[typografia (druk)|typograficznej]] i offsetowej. Odbitki są wynikiem druku pośredniego rotacyjnego, a sam proces przenoszenia farby na [[podłoże drukowe]] odbywa się podobnie jak w offsecie czyli przez [[obciąg|obciąg gumowy]], z tą różnicą, że nie jest on pociągany roztworem zwilżającym.
'''Typooffset''' – technika [[druk wypukły|druku wypukłego]], zwana też suchym [[offset]]em stanowiąca połączenie techniki [[typografia (druk)|typograficznej]] z racji na wypukłą formę typograficzną i offsetowej z racji na [[obciąg|gumę offsetową]]: farba z [[forma drukowa|formy drukowej]] nie jest przenoszona bezpośrednio na [[podłoże drukowe]] jak w typografii, ale na gumę i dopiero z gumy na podłoże (jak w offsecie).

Typooffsetem wykonuje się jedno- lub wielobarwne druki.
[[Forma drukowa]] jest w postaci stereotypów z tworzyw sztucznych lub klisz wykonanych z cienkich płyt metalowych (np. magnezu, cynku), natomiast [[Farba drukowa|farby drukowe]] sporządzone są z pigmentów i spoiw takich samych niczym farby do druku typograficznego. Konstrukcja maszyn zwojowych rotacyjnych typooffsetowych przypomina konstrukcje maszyny typograficznej z tą różnicą, iż po cylindrze formowym znajduje się cylinder pośredni z obciągiem.

Maszyny typooffestowe stosowane są do zadruku opakowań. Często są instalowane w jednej linii produkcyjnej, która najpierw wytwarza surowiec i formuje przedmiot, a następnie pokrywa powierzchnie opakowań farbą.


=== Zastosowania druku ===
=== Zastosowania druku ===
Linia 8: Linia 11:


[[Kategoria:Techniki druku]]
[[Kategoria:Techniki druku]]


{{Przypisy}}

Wersja z 21:24, 1 gru 2013

Typooffset[1][2] (tzw. pośredni druk wypukły, suchy offset, z ang. letterset) – technika druku wypukłego, stanowiąca połączenie techniki typograficznej i offsetowej. Odbitki są wynikiem druku pośredniego rotacyjnego, a sam proces przenoszenia farby na podłoże drukowe odbywa się podobnie jak w offsecie czyli przez obciąg gumowy, z tą różnicą, że nie jest on pociągany roztworem zwilżającym.

Forma drukowa jest w postaci stereotypów z tworzyw sztucznych lub klisz wykonanych z cienkich płyt metalowych (np. magnezu, cynku), natomiast farby drukowe sporządzone są z pigmentów i spoiw takich samych niczym farby do druku typograficznego. Konstrukcja maszyn zwojowych rotacyjnych typooffsetowych przypomina konstrukcje maszyny typograficznej z tą różnicą, iż po cylindrze formowym znajduje się cylinder pośredni z obciągiem.

Maszyny typooffestowe stosowane są do zadruku opakowań. Często są instalowane w jednej linii produkcyjnej, która najpierw wytwarza surowiec i formuje przedmiot, a następnie pokrywa powierzchnie opakowań farbą.

Zastosowania druku


  1. Encyklopedia Popularna PWN. Wyd. 20. Warszawa: PWN, 1982. ISBN 83–01–01750–3
  2. Współczesne polskie drukarstwo i grafika książki. Mały słownik encyklopedyczny. Wrocław: Ossolineum, 1982. ISBN 83–04–00807–6