Glam rock: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Dodanie Adama Lamberta do wykonawców muzyki glam rock.
Nie podano opisu zmian
Znaczniki: Z urządzenia mobilnego Z wersji mobilnej (przeglądarkowej)
Linia 17: Linia 17:


[[Plik:David-Bowie Early.jpg|thumb|190px|left|[[David Bowie]] podczas trasy koncertowej ''Ziggy Stardust'']]
[[Plik:David-Bowie Early.jpg|thumb|190px|left|[[David Bowie]] podczas trasy koncertowej ''Ziggy Stardust'']]
Angielskie słowo ''glamour'' oznacza – urok, czar, blask, przepych. Właśnie te dwa ostatnie znaczenia najlepiej określają ten styl w muzyce rockowej. Przepych stał się nieodłączną cechą rocka od początków [[psychodeliczny rock|rocka psychodelicznego]]. Nawet poważni artyści rockowi ulegali temu trendowi. Na przykład [[Rick Wakeman]] zwykł zakładać na koncertach długą po kostki szatę utkaną z tysięcy srebrnych cekinów. Natomiast [[Prince]] ubierał się w ubrania pełne złotych, błyszczących elementów jak i całych błyszczących ubrań. Pragnienie oczarowania widza stało się nieodłącznym celem rockowych przedstawień. Trend ten został przerwany dopiero przez [[Punk|punk rock]]. Muzycy punkowi raczej wyznawali estetykę [[turpizm|turpistyczną]]. ''Glam Rock'' był stylem, w którym przepych i pragnienie oczarowania widza stawało się istotnym celem, czasami nawet spychając treść muzyczną w tło. Pionierami glam rocka była legendarna angielska grupa [[T. Rex]] oraz [[David Bowie]], [[Prince]], [[Jobriath]] i [[Gary Glitter]], [[Sweet (grupa muzyczna)|Sweet]], [[Kiss (grupa muzyczna)|Kiss]]. Do grona muzyków związanych z tym stylem można zaliczyć także [[Queen]] i Adama Lamberta. W niektórych źródłach glam rock uznawany jest za wyłącznie brytyjski styl, a jej amerykańskiej odmianie nadawane jest miano [[hair metal]]. Oba te style blisko związane są ze stylem [[rock stadionowy|rocka stadionowego]].
Angielskie słowo ''glamour'' oznacza – urok, czar, blask, przepych. Właśnie te dwa ostatnie znaczenia najlepiej określają ten styl w muzyce rockowej. Przepych stał się nieodłączną cechą rocka od początków [[psychodeliczny rock|rocka psychodelicznego]]. Nawet poważni artyści rockowi ulegali temu trendowi. Na przykład [[Rick Wakeman]] zwykł zakładać na koncertach długą po kostki szatę utkaną z tysięcy srebrnych cekinów. Natomiast [[Prince]] ubierał się w ubrania pełne złotych, błyszczących elementów jak i całych błyszczących ubrań. Pragnienie oczarowania widza stało się nieodłącznym celem rockowych przedstawień. Trend ten został przerwany dopiero przez [[Punk|punk rock]]. Muzycy punkowi raczej wyznawali estetykę [[turpizm|turpistyczną]]. ''Glam Rock'' był stylem, w którym przepych i pragnienie oczarowania widza stawało się istotnym celem, czasami nawet spychając treść muzyczną w tło. Pionierami glam rocka była legendarna angielska grupa [[T. Rex]] oraz [[David Bowie]], [[Jobriath]] i [[Gary Glitter]], [[Sweet (grupa muzyczna)|Sweet]], [[Kiss (grupa muzyczna)|Kiss]]. Do grona muzyków związanych z tym stylem można zaliczyć także [[Queen]] i Adama Lamberta. W niektórych źródłach glam rock uznawany jest za wyłącznie brytyjski styl, a jej amerykańskiej odmianie nadawane jest miano [[hair metal]]. Oba te style blisko związane są ze stylem [[rock stadionowy|rocka stadionowego]].


W tradycyjnej świadomości przyjmuje się, że wybuchem epoki glam rocka było ukazanie się 6 czerwca 1972 r. albumu [[The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars]], gdzie w swoje ''alter ego'' o nazwisku [[Ziggy Stardust]] wcielił się [[David Bowie]].
W tradycyjnej świadomości przyjmuje się, że wybuchem epoki glam rocka było ukazanie się 6 czerwca 1972 r. albumu [[The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars]], gdzie w swoje ''alter ego'' o nazwisku [[Ziggy Stardust]] wcielił się [[David Bowie]].

Wersja z 12:28, 23 wrz 2014

Glam rock
Pochodzenie

rock and roll, garage rock, folk rock, art rock, hard rock, pop rock

Czas i miejsce powstania

1970, Wielka Brytania.

Instrumenty

gitara, gitara basowa, gitara elektryczna, perkusja, pianino, saksofony, syntezatory, instrumenty smyczkowe

Największa popularność

pierwsza połowa lat 1970.

Gatunki pokrewne

punk rock, rock gotycki, new wave, pub rock, visual kei, schaffel

Podgatunki powstałe z połączenia z innym stylem muzycznym
glam metal, glam punk
Inne tematy
protopunk, shock rock

Glam rock (rzadziej jako glitter rock) – styl w muzyce rockowej.

David Bowie podczas trasy koncertowej Ziggy Stardust

Angielskie słowo glamour oznacza – urok, czar, blask, przepych. Właśnie te dwa ostatnie znaczenia najlepiej określają ten styl w muzyce rockowej. Przepych stał się nieodłączną cechą rocka od początków rocka psychodelicznego. Nawet poważni artyści rockowi ulegali temu trendowi. Na przykład Rick Wakeman zwykł zakładać na koncertach długą po kostki szatę utkaną z tysięcy srebrnych cekinów. Natomiast Prince ubierał się w ubrania pełne złotych, błyszczących elementów jak i całych błyszczących ubrań. Pragnienie oczarowania widza stało się nieodłącznym celem rockowych przedstawień. Trend ten został przerwany dopiero przez punk rock. Muzycy punkowi raczej wyznawali estetykę turpistyczną. Glam Rock był stylem, w którym przepych i pragnienie oczarowania widza stawało się istotnym celem, czasami nawet spychając treść muzyczną w tło. Pionierami glam rocka była legendarna angielska grupa T. Rex oraz David Bowie, Jobriath i Gary Glitter, Sweet, Kiss. Do grona muzyków związanych z tym stylem można zaliczyć także Queen i Adama Lamberta. W niektórych źródłach glam rock uznawany jest za wyłącznie brytyjski styl, a jej amerykańskiej odmianie nadawane jest miano hair metal. Oba te style blisko związane są ze stylem rocka stadionowego.

W tradycyjnej świadomości przyjmuje się, że wybuchem epoki glam rocka było ukazanie się 6 czerwca 1972 r. albumu The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars, gdzie w swoje alter ego o nazwisku Ziggy Stardust wcielił się David Bowie.