Attaché wojskowy: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Ark (dyskusja | edycje)
Anulowanie wersji 38345679 autora 89.70.126.226 (dyskusja), to kategorie nadrzędne
m drobne redakcyjne
Linia 11: Linia 11:


== Zobacz też ==
== Zobacz też ==
* [[Placówki dyplomatyczne Wojska Polskiego II RP]]
* [[ambasador]]
* [[attaché]]
* [[Ambasador]]
* [[Attaché]]


[[Kategoria:Attachés wojskowi]]
[[Kategoria:Attachés wojskowi]]

Wersja z 18:45, 21 lis 2014

Attaché wojskowy (attache obrony) jest stanowiskiem w misji dyplomatycznej dla żołnierzydyplomatów za granicą państwa, którego są obywatelami i które reprezentują. Attaché funkcjonujący w specjalizacji wojskowej nazywa się attaché wojskowym, attaché morskim czy attaché lotniczym, a obszar jego kompetencji pokrywa się z przedstawicielstwem określonego rodzaju sił zbrojnych.

Attaché wojskowym jest zazwyczaj oficer sił zbrojnych w stopniu wojskowym generała (w państwach większych, takich jak Stany Zjednoczone czy Rosja), pułkownika (w państwach drugorzędnych wojskowo, takich jak Czechy lub Włochy) bądź majora. Attaché obrony posiada swoich zastępców. Zwyczajowo są to oficerowie sił zbrojnych w stopniu o jeden szczebel niższym.

W świetle prawa i praktyki dyplomatycznej attaché wojskowy wchodzi w skład personelu dyplomatycznego ambasady na równi z pozostałymi dyplomatami. Służbowo podlega ministrowi obrony, politycznie współpracuje z personelem dyplomatycznym ambasady. Attaché wojskowy lub lotniczy albo morski mogą posiadać według protokołu dyplomatycznego stopień dyplomatyczny radcy ministra lub I radcy, rzadko ministra pełnomocnego, natomiast zastępca attaché wojskowego stopień I lub II sekretarza.

Zadaniem attaché obrony jest kierowanie podległymi mu dyplomatami w celu zbierania informacji na rzecz sił zbrojnych państwa wysyłającego go.

Attachés wojskowi mogą być akredytowani jednocześnie w różnych państwach (za uprzednią ich zgodą).

Zobacz też