Wikipedysta:LEW21/Weto: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Usunięta treść Dodana treść
Nowa strona: '''Weto obywatelskie''' ('''referendum zawieszające''') - forma referendum, narzędzie demokracji bezpośredniej. Pozwala...
 
(Brak różnic)

Aktualna wersja na dzień 14:11, 27 mar 2015

Weto obywatelskie (referendum zawieszające) - forma referendum, narzędzie demokracji bezpośredniej. Pozwala obywatelom zablokować przyjmowane przez parlament akty prawne przed ich wejściem w życie.

Po przyjęciu aktu prawnego przez parlament, obywatele w raczej krótkim okresie czasu (kilka tygodni do kilku miesięcy) mogą zebrać określoną minimalną liczbę podpisów osób uprawnionych do głosowania w celu odrzucenia danego aktu prawnego. Na czas zbiórki wejście w życie aktu jest zawieszane. Jeśli zbiórka podpisów się powiedzie, wejście w życie aktu zostaje zawieszone do momentu przeprowadzenia referendum, w którym obywatele decydują, czy dany akt prawny należy przyjąć, czy odrzucić.

Szwajcaria[edytuj | edytuj kod]

Weto obywatelskie jest elementem Konstytucji Szwajcarii[1]. Jeśli w ciągu 100 dni od oficjalnej publikacji aktu prawnego 50,000 obywateli uprawnionych do głosowania, lub 8 kantonów, zgłoszą sprzeciw do danego aktu, jego wejście w życie zostaje zawieszone do momentu przyjęcia go w głosowaniu obywateli.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]