Demokracja Bezpośrednia: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
MastiBot (dyskusja | edycje)
m Robot wspomógł poprawę ujednoznacznienia Okręg wyborczy nr 82 do Senatu RP – zmieniono link(i) do Okręg wyborczy nr 82 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej
int.
Linia 4: Linia 4:
|skrót = DB
|skrót = DB
|logo = [[Plik:Demokracja Bezpośrednia logo.svg|180px]]
|logo = [[Plik:Demokracja Bezpośrednia logo.svg|180px]]
|lider = [[Adam Kotucha]]
|lider = wakat
|założona = 24 marca 2012
|założona = 24 marca 2012
|ideologia = [[demokracja bezpośrednia]], [[regionalizm (polityka)|regionalizm]], [[wolność słowa]], [[demokracja elektroniczna]]
|ideologia = [[demokracja bezpośrednia]], [[regionalizm (polityka)|regionalizm]], [[wolność słowa]], [[demokracja elektroniczna]]

Wersja z 13:11, 13 lip 2015

Demokracja Bezpośrednia
{{{alt logo}}}
{{{opis logo}}}
Państwo {{{państwo}}}
Skrót

DB

Lider

wakat

Adres siedziby

ul. Nowolipki 14/130,
01-019 Warszawa

Młodzieżówka

Stowarzyszenie „Młodzi Bezpośredni”

[strona oficjalna Strona internetowa]

Demokracja Bezpośrednia (DB) – polska partia polityczna założona 24 marca (zarejestrowana 17 sierpnia) 2012 w drodze reakcji na wydarzenia związane z podpisaniem umowy ACTA oraz obywatelskim wnioskiem o referendum w sprawie ustawy emerytalnej. Partia jest formą organizacyjną oddolnego, obywatelskiego ruchu, zawiązanego w Internecie na rzecz wprowadzenia w Polsce ustroju demokracji bezpośredniej. Demokracja Bezpośrednia jest partią zadaniową, skupia zatem osoby o różnych poglądach gospodarczych oraz politycznych i nie zajmuje oficjalnego stanowiska w tych kwestiach. Przewodniczącym ugrupowania jest Adam Kotucha.

Historia Demokracji Bezpośredniej

Geneza

Protest przeciwko ratyfikacji umowy ACTA

Pierwszym wydarzeniem, istotnym dla powstania partii, była fala manifestacji w Europie zorganizowana przeciwko umowie międzynarodowej Anti-Counterfeiting Trade Agreement (ACTA). Pierwsze demonstracje miały miejsce w styczniu, w Polsce. Pod wpływem tych protestów Sejm wycofał się z ratyfikacji umowy.

Drugim wydarzeniem o podobnym wydźwięku było złożenie do Sejmu przez NSZZ „Solidarność” wniosku o referendum w sprawie wydłużenia wieku emerytalnego. Sejm odrzucił wniosek o obywatelskie referendum w tej sprawie wbrew woli 2 mln ludzi, którzy podpisali się pod nim w ciągu miesiąca. W państwach demokracji bezpośredniej, gdzie wniosek obywatelski jest wiążący dla Sejmu, głosowanie nad nim nigdy nie miałoby prawa mieć miejsca.

Komitet założycielski

Sprowokowani tymi wydarzeniami działacze o różnych poglądach politycznych, a także niezależni samorządowcy, skontaktowali się ze sobą za pośrednictwem Internetu i powołali 24 marca 2012 w Krakowie komitet założycielski partii Demokracja Bezpośrednia. Celem komitetu było doprowadzenie do formalnej rejestracji partii. Zakreślono także wtedy i zatwierdzono pierwsze ramy programowe. Ugrupowanie DB miało być w zamierzeniu członków-założycieli partią nieposiadającą rozwiniętego programu światopoglądowego ani gospodarczego. Celem partii jest wprowadzenie w Polsce demokracji bezpośredniej, a także urzeczywistnienie innych zasad demokratycznego państwa.

Rejestracja partii oraz prace programowe

Opracowany został dokument programowy partii pod nazwą „Turkusowa (R)ewolucja”. Powołano także młodzieżówkę partii – Stowarzyszenia „Młodzi Bezpośredni”. 17 sierpnia 2012 Sąd Okręgowy w Warszawie podjął decyzję o wpisaniu partii Demokracja Bezpośrednia do ewidencji partii politycznych. 29 września 2012 walne zgromadzenie wyłoniło zarząd krajowy partii.

Działalność

W wyborach uzupełniających do Senatu w okręgu rybnickim w 2013 DB zgłosiła komitet i wyłoniła kandydata w powszechnych prawyborach[1], jednak partii nie udało się zarejestrować jego kandydatury.

W tym samym roku DB złożyła pozew przeciwko Sejmowi RP (oddalony przez sąd) w sprzeciwie wobec ustawy o referendach[2], a także pismo do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów podważające prawo do organizowania posiedzeń PO w budynkach publicznych[3].

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 DB powołała własny komitet, z list którego startowali też działacze Partii Libertariańskiej i Polskiej Partii Piratów. Komitet DB zarejestrowany został w 6 z 13 okręgów[4] i otrzymał 16 222 głosy (0,23%), zajmując 11. miejsce spośród 12 komitetów w skali kraju[5].

Kilka miesięcy później DB wystawiła kandydatów w dwóch z trzech okręgów, w których odbywały się wybory uzupełniające do Senatu. Jej kandydaci zajęli w nich ostatnie, 6. miejsca. W okręgu podwarszawskim Andrzej Gorayski zdobył 1,12% głosów[6], zaś w okręgu podkieleckim bezpartyjna Małgorzata Marenin (kilka miesięcy wcześniej szefowa regionu w Twoim Ruchu) uzyskała 1,19% głosów[7].

W wyborach samorządowych w 2014 partia zarejestrowała listy w 51 z 85 okręgów do sejmików województw (jej komitet był jednym z siedmiu ogólnopolskich) i otrzymała 0,81% głosów w skali kraju, nie wprowadzając tam żadnych radnych[8]. Wystawiła także m.in. kandydata na prezydenta Warszawy – Andrzeja Gorayskiego, który uzyskał niewielkie poparcie. Pojedynczy kandydaci DB zdobyli mandaty radnych niskiego szczebla.

W wyborach prezydenckich w 2015 kandydatem DB był rzecznik partii Paweł Tanajno, który zajął ostatnie, 11. miejsce, uzyskując 0,2% głosów[9]. W II turze DB nie poparła żadnego z kandydatów.

Program partii

Program partii składa się z 25 postulatów pogrupowanych w 5 rozdziałów. DB wyznaje zasadę neutralności światopoglądowej i gospodarczej. Oznacza to, że partia nie zajmuje stanowiska w sprawach światopoglądowych i gospodarczych, takich jak dopuszczalność aborcji, finansowanie zabiegów in vitro, pozycja związków wyznaniowych w państwie, wysokość podatków, system zabezpieczeń społecznych itp.

Demokracja bezpośrednia w Polsce

  • wprowadzenie instytucji referendum obligatoryjnego, zniesienie progu 50% frekwencji,
  • wprowadzenie instytucji inicjatywy obywatelskiej, pozwalającej obywatelom poddawać pod referendum obywatelskie projekty ustaw,
  • wprowadzenie instytucji weta obywatelskiego, pozwalającego obywatelom blokować w referendum ustawy przyjmowane przez parlament,
  • wprowadzenie możliwości głosowania, a także zbierania podpisów drogą elektroniczną (e-voting),
  • wprowadzenie możliwości odwołania (ang. recall) posła, senatora, ministra oraz Rady Ministrów w trakcie kadencji.

Demokratyczne państwo

Władza nieuprzywilejowana

Wolność słowa

Silny samorząd

Mapa drogowa

Demokracja Bezpośrednia posiada własną tzw. mapę drogową (roadmap). Partia jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz idei demokracji bezpośredniej, stąd próbuje znaleźć dla siebie miejsce jako polityczne, „zbrojne” ramię tego ruchu. „Mapa drogowa” jest ogólnym planem działań partii na lata 2012–2015, który może w szczególnym wypadku ulec zmianie[10].

Organizacja partii

Demokracja Bezpośrednia określa się jako najbardziej demokratyczna partia polityczna w Polsce. Zgodnie ze statutem DB władzami partii są walne zgromadzenie członków i zarząd[11]. Zarząd pełni jednak jedynie role reprezentacyjne i administracyjne. Decyzje dotyczące kierunków rozwoju partii, a nawet miejsc na listach wyborczych podejmuje walne zgromadzenie członków jako najwyższa władza DB. Do realizowania swoich celów zarząd oraz walne zgromadzenie powoływać mogą grupy zadaniowe przeznaczone do wykonywania konkretnych działań. Ponadto funkcjonują w organizacji grupy terenowe prowadzące akcje lokalne. Partia w dużej mierze funkcjonuje za pośrednictwem Internetu, a decyzje dotyczące wyłaniania list wyborczych podejmowane są w głosowaniach wszystkich członków odpowiednich okręgów wyborczych.

Zobacz też

Linki zewnętrzne