Sanitariusz: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
zbędne - nie ma nic wspólnego z treścią hasła
uzupełnienie zawodu sanitariusz
Linia 10: Linia 10:
[[Plik:Warsaw Uprising - Medics in Stare Miasto.jpg|thumb|230px|Sanitariuszki AK na Starym Mieście ([[powstanie warszawskie]])]]
[[Plik:Warsaw Uprising - Medics in Stare Miasto.jpg|thumb|230px|Sanitariuszki AK na Starym Mieście ([[powstanie warszawskie]])]]
Sanitariusz w wojsku to [[żołnierz]], którego zadaniem jest udzielanie pomocy rannym na polu walki. W warunkach pokoju, w [[koszary|koszarach]], wypełnia zadania analogiczne do sanitariuszy cywilnych, ale w [[szpital]]ach wojskowych.
Sanitariusz w wojsku to [[żołnierz]], którego zadaniem jest udzielanie pomocy rannym na polu walki. W warunkach pokoju, w [[koszary|koszarach]], wypełnia zadania analogiczne do sanitariuszy cywilnych, ale w [[szpital]]ach wojskowych.
Sanitariusz w kopalniach węgla kamiennego to osoba przeszkolona w zakresie udzielania
pierwszej pomocy przedmedycznej posiadająca apteczkę osobistą.
Na każdej zmianie roboczej (tzw. szychcie) na każdym oddziele musi znajdować się co najmniej
jeden sanitariusz a ich rola podczas wypadków jest bardzo ważna gdyż pod ziemią czas na dotarcie lekarza lub wywiezienie rannego na powierzchnie jest bardzo długi.
Sanitariusze przydają się w podziemnych zakładach górniczych także podczas wypadków lekkich
niosąc pierwszą pomoc przy małych urazach.
Sanitariusza szkoli się raz i tej wiedzy nie odświeża się na żadnych kursach ani szkoleniach
ze względu na ograniczenia finansowe.


== Zobacz też ==
== Zobacz też ==

Wersja z 17:41, 18 lip 2015

Pomnik Sanitariuszki w Kołobrzegu

Sanitariusz (w odniesieniu do kobiet stosuje się formę sanitariuszka) – pracownik opieki zdrowotnej wykonujący podstawowe, niezastrzeżone dla innych zawodów medycznych czynności w zakładach opieki zdrowotnej.

Do niedawna sanitariusz był członkiem zespołu wyjazdowego w karetce pogotowia i współpracował z lekarzem, bywał przy tym równocześnie kierowcą karetki i noszowym. Obecnie zgodnie z polskimi przepisami prawa zespół ratownictwa medycznego musi składać się z lekarza (tylko w zespołach specjalistycznych), pielęgniarki i ratownika medycznego, co oznacza, iż sanitariusze nie mogą już pracować w pogotowiu ratunkowym.

Stanowisko sanitariusza nadal funkcjonuje w szpitalach, gdzie wykonuje on proste czynności nie zarezerwowane dla innych zawodów medycznych. Zakres czynności podobny jest do zadań salowej.

Pracownik zatrudniony na stanowisku sanitariusza (noszowego) powinien posiadać wykształcenie co najmniej podstawowe oraz przeszkolenie w miejscu pracy. Pracownik zatrudniony na stanowisku sanitariusza szpitalnego winien dodatkowo posiadać co najmniej 6-miesięczny staż pracy w zawodzie oraz ukończyć kurs kwalifikacyjny dla sanitariuszy (sugerowany przez Ministerstwo Zdrowia czas trwania kursu: minimum 240 godzin, w tym 80 godz. zajęć teoretycznych i 160 godz. zajęć praktycznych).

Sanitariuszki AK na Starym Mieście (powstanie warszawskie)

Sanitariusz w wojsku to żołnierz, którego zadaniem jest udzielanie pomocy rannym na polu walki. W warunkach pokoju, w koszarach, wypełnia zadania analogiczne do sanitariuszy cywilnych, ale w szpitalach wojskowych. Sanitariusz w kopalniach węgla kamiennego to osoba przeszkolona w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej posiadająca apteczkę osobistą. Na każdej zmianie roboczej (tzw. szychcie) na każdym oddziele musi znajdować się co najmniej jeden sanitariusz a ich rola podczas wypadków jest bardzo ważna gdyż pod ziemią czas na dotarcie lekarza lub wywiezienie rannego na powierzchnie jest bardzo długi. Sanitariusze przydają się w podziemnych zakładach górniczych także podczas wypadków lekkich niosąc pierwszą pomoc przy małych urazach. Sanitariusza szkoli się raz i tej wiedzy nie odświeża się na żadnych kursach ani szkoleniach ze względu na ograniczenia finansowe.

Zobacz też