300 mil do nieba: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
→‎Opis fabuły: Poprawiono literówkę
Znaczniki: Z urządzenia mobilnego Z aplikacji mobilnej
→‎Inspiracja: drobne redakcyjne
Linia 62: Linia 62:


== Inspiracja ==
== Inspiracja ==
Film oparty jest na prawdziwych wydarzeniach – w 1985 roku bracia Zielińscy z [[Żyraków|Żyrakowa]] koło Dębicy, piętnastoletni Adam i dwunastoletni Krzysztof, ukryci pod samochodem ciężarowym przedostali się do Szwecji. Polskie władze za wszelką cenę starały się sprowadzić braci do Polski. Rodzice nie wystąpili z żądaniem ekstradycji, uważając, że powinni oni sami decydować o swoim losie. Rodzicom zawieszono prawa rodzicielskie, a bracia zamieszkali w szwedzkiej rodzinie zastępczej. Po uzyskaniu pełnoletności pozostali w Szwecji. Krzysztof skończył studia ekonomiczne w Sztokholmie i pracował naukowo<ref>[http://www.pressmedia.com.pl:8081/arch/d.asp?u_file=2006/2006-09-08/r.txt Wywiad z Krzysztofem Zielińskim z września 2006].</ref>. Od 2014 roku pracuje w firmie lotniczej Linetech z siedzibą w Warszawie{{fakt|data=2015-02}}. Film „300 mil do nieba” obejrzeli na Kongresie Praw Człowieka i Obywatela w Strasburgu w 1989 roku. W filmie miejsce ucieczki chłopców zmieniono na Danię<ref>{{IMDb|tytuł|0096740|300 mil do nieba}}</ref>.
Film oparty jest na prawdziwych wydarzeniach – w 1985 roku bracia Zielińscy z [[Żyraków|Żyrakowa]] koło Dębicy, piętnastoletni Adam i dwunastoletni Krzysztof, ukryci pod samochodem ciężarowym przedostali się do Szwecji. Polskie władze za wszelką cenę starały się sprowadzić braci do Polski. Rodzice nie wystąpili z żądaniem ekstradycji, uważając, że powinni oni sami decydować o swoim losie. Rodzicom zawieszono prawa rodzicielskie, a bracia zamieszkali w szwedzkiej rodzinie zastępczej. Po uzyskaniu pełnoletności pozostali w Szwecji. Krzysztof skończył studia ekonomiczne w Sztokholmie i pracował naukowo. Od 2014 roku pracuje w firmie lotniczej Linetech z siedzibą w Warszawie{{fakt|data=2015-02}}. Film „300 mil do nieba” obejrzeli na Kongresie Praw Człowieka i Obywatela w Strasburgu w 1989 roku. W filmie miejsce ucieczki chłopców zmieniono na Danię<ref>{{IMDb|tytuł|0096740|300 mil do nieba}}</ref>.


{{Przypisy}}
{{Przypisy}}

Wersja z 23:36, 8 paź 2015

300 mil do nieba
Gatunek

obyczajowy
psychologiczny

Data premiery

Polska 30 października 1989
10 listopada 1989

Kraj produkcji

Dania
Francja
Polska

Język

polski
duński

Czas trwania

105 min

Reżyseria

Maciej Dejczer

Scenariusz

Cezary Harasimowicz
Maciej Dejczer

Główne role

Wojciech Klata
Rafał Zimowski
Kama Kowalewska

Muzyka

Michał Lorenc

Zdjęcia

Krzysztof Ptak

Scenografia

Wojciech Jaworski

Kostiumy

Dorota Roqueplo

Montaż

Jarosław Wołejko

Produkcja

Zespół Filmowy Tor

Nagrody
Złote Lwy na 15. FPFF
Europejska Nagroda Filmowa

300 mil do niebapolsko-duńsko-francuski film z 1989 roku w reżyserii Macieja Dejczera, oparty na prawdziwej historii. Scenariusz został napisany przez Cezarego Harasimowicza i Macieja Dejczera. Muzykę do filmu skomponował Michał Lorenc. Film został uznany za najlepszy młody film europejski 1989 roku[1].

Obsada

Opis fabuły

Film jest dramatem społeczno-politycznym osadzonym w Polsce w 1985 roku. Dwóch braci postanawia uciec za granicę, ukrywając się pod samochodem ciężarowym. Ich rodzina żyje w bardzo ciężkich warunkach. Ojciec, nauczyciel historii, z powodu czynionych uwag politycznych zostaje wyrzucony z pracy. Bracia chcą przedostać się na zachód, aby wspomóc rodziców i trafić do lepszego świata. W Danii trafiają do obozu dla uchodźców. Polskie władze za wszelką cenę chcą ściągnąć braci do Polski. Całą sprawą interesuje się jednak dziennikarka, imigrantka z Polski, dzięki której bracia uzyskują azyl. Na końcu targany przeciwstawnymi uczuciami ojciec, rozmawiając z synami przez telefon, wypowiada dramatyczne zdanie: „Jędrek, nie wracajcie tu nigdy”.

Inspiracja

Film oparty jest na prawdziwych wydarzeniach – w 1985 roku bracia Zielińscy z Żyrakowa koło Dębicy, piętnastoletni Adam i dwunastoletni Krzysztof, ukryci pod samochodem ciężarowym przedostali się do Szwecji. Polskie władze za wszelką cenę starały się sprowadzić braci do Polski. Rodzice nie wystąpili z żądaniem ekstradycji, uważając, że powinni oni sami decydować o swoim losie. Rodzicom zawieszono prawa rodzicielskie, a bracia zamieszkali w szwedzkiej rodzinie zastępczej. Po uzyskaniu pełnoletności pozostali w Szwecji. Krzysztof skończył studia ekonomiczne w Sztokholmie i pracował naukowo. Od 2014 roku pracuje w firmie lotniczej Linetech z siedzibą w Warszawie[potrzebny przypis]. Film „300 mil do nieba” obejrzeli na Kongresie Praw Człowieka i Obywatela w Strasburgu w 1989 roku. W filmie miejsce ucieczki chłopców zmieniono na Danię[2].

  1. Jan Lewandowski: 100 filmów polskich. Chorzów: Videograf II, 2004. ISBN 83-7183-326-1.
  2. 300 mil do nieba w bazie IMDb (ang.)

Linki zewnętrzne