Bitwa nad Uji (1180): Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m lit.
m Usunięto kategorię "Bitwy w historii Japonii"; Dodano kategorię "Bitwy wojny Gempei‎" za pomocą HotCat
Linia 31: Linia 31:
{{Przypisy}}
{{Przypisy}}


[[Kategoria:Bitwy w historii Japonii]]
[[Kategoria:Bitwy wojny Gempei‎]]

Wersja z 21:36, 3 gru 2015

Bitwa nad Uji
Wojna Genpei 1180-1185
ilustracja
Czas

{{{czas}}}

Miejsce

Rzeka Uji

Terytorium

Japonia

Wynik

zwycięstwo Taira

Strony konfliktu
ród Minamoto ród Taira
Dowódcy
Yorimasa Minamoto ?
Siły
nieznane nieznane
Straty
nieznane nieznane
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|}

Bitwa nad Uji - bitwa wojny Genpei stoczona na moście nad rzeką Uji pomiędzy wojskami rodów Minamoto dowodzonych przez Minamoto Yorimasę, a Taira. Bitwa zakończyła się zwycięstwem rodu Taira.

Minamotowie po porażce tzw. rebelii Heiji uciekli na wschód kraju, gdzie ukrywali się przez dwie dekady. Na wiosnę 1180 r. Minamoto Yorimasa wszczął bunt w klasztorze Miidera, czym rozpętał wojnę Genpei. Razem z mnichami-wojownikami, swoimi synami, kilkoma samurajami i niedoświadczonymi rekrutami ruszył na południe. Tairowie wysłali za nimi w pościg wielką armię.[1].

Przebieg bitwy

Yorimasa zatrzymał się na moście na rzece Uji, gdyż tam postanowił stawić im opór. Zanim pojawili się Tairowie, Yorimasa przygotował się do bitwy: zerwał znaczną część mostu, oraz rozstawił łuczników. Gdy pojawili się Tairowie, doszło do walki na moście. Walczono mieczami i naginatami, łucznicy obu stron strzelali przez rzekę. Taka sytuacja trwała do ok. południa, kiedy to kawaleria Tairów znalazła bród na rzece i sforsowała go. Następnie uderzyła na tył Minamotów rozbijając większość armii. Minamoto Yorimasa z pozostałymi ludźmi wycofał się do pobliskiego klasztoru Byōdō-in, gdzie jego synowie odpierali jeszcze przez dwie godziny. Yorimasa, uznając swoją porażkę napisał wiersz pożegnalny na swoim wachlarzu, a następnie popełnił pierwsze w historii seppuku. Po jego śmierci pozostali walczący poddali się lub zginęli.

Bitwa doprowadziła do rozpoczęcia wojny Genpei, która zakończyła się zwycięstwem rodu Minamoto i powstaniem siogunatu. Zapoczątkowała również tradycję seppuku, które istniało w Japonii do początków XX wieku.

  1. R.G. Grant, 1001 bitew, s.149 .