Wyszukiwarka Google: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m poprawa linków
Pitazboras (dyskusja | edycje)
Linia 31: Linia 31:


===Blogger===
===Blogger===
[[Blogger]] jest usługą wykupioną przez Google oferującą swoim użytkownikiem [[Weblog|blogi]], czyli internetowe dzienniki. Pomimo własności Pyra Labs, firmy oferującej blogi, Blogger zachował swoją niezależność i nie jest obecnie zintegrowany z Google - wykorzystuje jedynie jego technologie oraz skrypty napisane przez ich programistów.
[[Blogger]] jest usługą wykupioną przez Google oferującą swoim użytkownikom [[Weblog|blogi]], czyli internetowe dzienniki. Pomimo własności Pyra Labs, firmy oferującej blogi, Blogger zachował swoją niezależność i nie jest obecnie zintegrowany z Google - wykorzystuje jedynie jego technologie oraz skrypty napisane przez ich programistów.


===Froogle===
===Froogle===

Wersja z 18:59, 9 wrz 2006

Google - wyszukiwarka internetowa, stworzona przez amerykańską firmę Google Inc.. Jej celem jest skatalogowanie wszystkich możliwych informacji i udostępnienie ich za pomocą Internetu.

Nazwa wyszukiwarki jest grą słów i pochodzi od matematycznego terminu googol, oznaczającego . Nazwa miała też odzwierciedlać zamierzenia firmy do objęcia indeksacją jak największej liczby stron ze światowych zasobów Internetu. Ponoć nazwa powstała poprzez przekręcenie przez inwestora nazwy Googol, jak miała się nazywać początkowo firma. Aby uniknąć komplikacji bankowych, założyciele zdecydowali pozostać przy tej nazwie.

W chwili obecnej, Google ma możliwość przeszukiwania stron internetowych, grup dyskusyjnych Usenet, zdjęć i grafik, nowości z serwisów informacyjnych oraz kilku innych, wymienionych dalej w tym artykule. Wedle danych z lutego 2005 roku, Google indeksuje ponad 8,05 miliarda stron WWW, około 1,2 miliarda zdjęć i grafik oraz 1 miliard wiadomości Usenet. Większość przeszukiwanych informacji gromadzona jest w uproszczonym formacie na serwerach Google (za pomocą buforowania ich zawartości), dzięki czemu są one dostępne nawet po ich usunięciu z oryginalnego źródła.

Plik:8182590 98f030bc01 o.jpg
Logo Google na firmowym ciastku
Sieć stron WWW związanych z Google

Historia

Jako wyszukiwarka internetowa, Google zostało założone przez Larry Page'a oraz Sergey Brina w 1996 roku, w ramach ich projektu studenckiego na Uniwersytecie Stanforda. Wedle ich sposobu rozumowania, wyszukiwarka oparta na matematycznej analizie zależności pomiędzy stronami internetowymi działałaby lepiej, niż metody zwykłego segregowania wyników na podstawie częstotliwości występowania wyszukiwanej frazy. Na początku, nazwą roboczą powstałej wyszukiwarki było słowo BackRub, pochodzące od angielskiego słowa backlink, oznaczającego ilość stron linkujących do danego wyniku.

7 września, 1998 roku, Page i Brin założyli firmę Google Inc., która na początku miała swoją siedzibę w Menlo Park, w Kalifornii. Niedługo potem, została uruchomiona strona google.com, a w lutym 1999 roku, siedziba firmy została przeniesiona do Palo Alto w Kalifornii. Mając na uwadze coraz większe zainteresowanie swoją wyszukiwarką i rosnące zyski z tekstowych reklam znajdujących się na stronach wynikowych, dwójka założycieli serwisu postanowiła wynająć zespół budynków znajdujących się w Mountain View, w Kalifornii. Nowa siedziba firmy została nazwana Googleplex, co z jednej strony jest grą słów Google oraz Complex, jednak z drugiej oznacza to googolplex, czyli 10 podniesione do potęgi googola - .

Na początku 2004 roku, Google kontrolowało 80% rynku wyszukiwarek za pomocą swoich technologii wydzierżawionych Yahoo!, AOL oraz CNNowi. Gdy Yahoo! odstąpiło od umowy z Google i założyło własną wyszukiwarkę, udział Google na tym rynku nieco zmalał.

Technologie Google

Najważniejszą technologią Google, która została opatentowana jest PageRank, czyli system segregowania wyników na stronach wynikowych.

PageRank

 Osobny artykuł: PageRank.

PageRank to matematyczny algorytm stworzony przez twórców oprogramowania Google, na podstawie którego obliczana jest ważność znalezionych stron dla każdego zapytania. Poprzez prześledzenie wartości PageRank wszystkich stron, które linkują do strony wynikowej, wyliczany jest PageRank dla znalezionej strony.

Googlebot

Googlebot jest robotem internetowym indeksującym strony internetowe. Codziennie przeszukuje on internet w poszukiwaniu nowych linków i sprawdzaniu aktualizacji obecnych stron. Wysyła on także zawartości HTML stron do głównego serwera, gdzie są one cache'owane w pamięci serwera. W zależności od częstotliwości aktualizacji danej strony, Googlebot indeksuje ją ponownie w odpowiednim przedziale czasowym.

Usługi Google

Blogger

Blogger jest usługą wykupioną przez Google oferującą swoim użytkownikom blogi, czyli internetowe dzienniki. Pomimo własności Pyra Labs, firmy oferującej blogi, Blogger zachował swoją niezależność i nie jest obecnie zintegrowany z Google - wykorzystuje jedynie jego technologie oraz skrypty napisane przez ich programistów.

Froogle

 Osobny artykuł: Froogle.

Integrując przeszukiwanie stron internetowych wraz z indeksem sklepów internetowych, powstało Froogle, usługa oferująca przeszukiwanie sklepów znajdujących się w internecie. Plusem tej usługi jest możliwość znalezienia jak najtańszej ceny spośród kilku tysięcy sklepów, bez wykorzystywania specjalnych zapytań do głównego wyszukiwania Google.

Strona Froogle

Gmail (BETA)

 Osobny artykuł: Gmail.

Gmail jest usługą webmail oferowaną przez Google. Oferuje ponad 2,5 GB (rozmiar skrzynki jest ciągle zwiększany) miejsca na emaile swoich użytkowników. Ponadto, wiele osób docenia tą skrzynkę pocztową za brak nachalnych reklam (jedynie tekstowe linki AdWords) oraz uważany za jeden z najlepszych, filtr antyspamowy. Sposobami na otrzymanie konta są: otrzymanie zaproszenia od jednego z obecnych użytkowników lub otrzymanie kodu na telefon komórkowy. Od niedawna posiadacze kont pocztowych Google mogą rozmawiać z użytkownikami Google Talk za pomocą przeglądarki.

Google AdWords/AdSense

Google AdWords oraz Google AdSense to usługi reklamowe Google i główne źródło dochodu firmy. AdWords jest przeznaczony dla reklamodawców, którzy mogą publikować tekstowe reklamy w serwisach Google, jak też serwisach stowarzyszonych. Te ostatnie partycypują w programie AdSense, przeznaczonym głównie dla webmasterów. Właściciel strony, na której publikowane są reklamy otrzymuje część opłaty jaką płaci reklamodawca za każde kliknięcie w reklamę.

Google Alerts

Połączone z serwisem Google News, Alerts oferują użytkownikom przysyłanie informacji o wydarzeniach mających miejsce na świecie oraz nowych stron znajdujących się w indeksie wyszukiwarki. Mogą być one przysyłane poprzez email raz tygodniowo, raz dziennie, albo w chwili odnotowania danego wydarzenia i/lub zmiany.

Google Analytics (BETA)

Google Analytics to usługa Google umożliwiająca dowiedzenie się, kto odwiedza naszą stronę czy z jakiego kraju odwiedzają ją najczęściej. Technicznie przypomina statystyki stat.pl.

Google Answers

Google Answers oferuje internautom zadanie pytania ekspertom od przeszukiwania internetu, którzy odpowiedzą na nie za odpowiednią kwotę pieniężną (2$-200$). Przykładowe pytania mogą dotyczyć zaginionych osób (np. pomoc w znalezieniu weterana wojennego), przeróżnych statystyk (ile osób w Ameryce jada w fast-foodach), czy pomocy w odrobieniu pracy domowej.

Google Base (BETA)

Google Base oferuje użytkownikom możliwość umieszczania w globalnej bazie danych dowolnych obiektów i treści (poczynając od ofert pracy, poprzez informacje o blogach na przepisach kulinarnych kończąc.

Dostęp do Google Base jest utrudniony poprzez fakt braku jakiegokolwiek linku do usługi na stronach Google.

Strona Google Base

Google Book Search (BETA)

Oferując technologię OCR wykorzystaną przy Google Catalogs, Google Book Search daje możliwość przeszukiwania książek znajdujących się w największych księgarniach i bibliotekach na świecie. Niektóre książki są wydane pod szyldem public domain, dzięki czemu można je w całości przeczytać za pomocą tego serwisu. Do 17 listopada 2005 usługa była znana pod nazwą Google Print.

Google Catalogs

Google Catalogs pomagają użytkownikom na przeszukiwanie komercyjnych folderów reklamowych za pomocą wyszukiwarki. W 2005 roku serwis indeksował 6600 katalogów.

Google Calendar (BETA)

Google Calendar, znany wcześniej pod nazwą kodową CL2, to aplikacja Webowa, oparta na technologii Ajax, która pozwala użytkownikom na prowadzenie kalendarza. Usługa w fazie beta stała się publicznie dostępna 13 kwietnia 2006 roku. Google Calendar może być zsynchronizowany z kontem Gmail, lecz do jego użycia nie jest wymagane posiadanie konta na Gmail.

Właściwości

Google Calendar pozwala na zarządzanie czasem, tworzenie spotkań, dostęp do publicznych kalendarzy i upublicznianie własnych. Google Calendar cechują:

  • Prosty interfejs bazujący na technologii Ajax
  • Prosty import danych z istniejących kalendarzy takich jak Outlook lub Yahoo! Calendar
  • Przypomnienia o spotkaniach (remindery) dostarczane poprzez okienka pop-up, mail lub SMS (usługa dostępna tylko dla użytkowników niektórych operatorów komórkowych w USA)
  • Możliwość upublicznienia zdarzeń z kalendarza na stronach WWW
  • Publicznie dostępne API pozwalające na tworzenie aplikacji, które będą miały dostęp do kalendarza
  • Brak możliwości synchronizacji z urządzeniami mobilnymi
  • Anglojęzyczny interfejs językowy
  • Wydruk kalendarzy do plików PDF

Strona Google Calendar

Google Desktop

 Osobny artykuł: Google Desktop.

Google Desktop umożliwia przeszukiwanie zawartości własnego komputera. Podstawą działania jest system indeksowania oparty na bazie danych podobnej do MySQL. Potrafi przeglądać:

Po zainstalowaniu dodatkowych wtyczek Google Desktop może uwzględnić przy indeksacji inne pliki, np pliki pakietu OpenOffice.org.

Google Directory

Google Directory jest oparty na bazie danych Open Directory Project, wzbogacony m.in. o PageRank. Od 2004 roku link do katalogu został usunięty ze stron przeszukiwania sieci.

Google Earth

Google Earth to program do podglądu zdjęć satelitarnych na trójwymiarowym modelu Ziemi, oparty na technologii Keyhole (wykupionej przez Google w październiku 2004 roku). W ramach wersji podstawowej program jest bezpłatny. Wykorzystywane przez niego zdjęcia satelitarne dostępne są również w ramach innej bezpłatnej usługi Google Local.

Google Finance

21 marca 2006 roku otworzony został nowy serwis Google - Google Finance. Jest to wortal finansowy zawierający wykresy akcji różnych firm i newsy dotyczące zmian wartości akcji. Google nie dodaje sam nowych informacji - jest tylko agregatorem tych wiadomości.

Google Groups (BETA)

Google Groups to połączenie przeszukiwarki grup Usenetu oraz możliwość zakładania własnych grup, które znajdują się na serwerze Google. Aby mieć możliwość pisania wiadomości w takich grupach, musimy się zarejestrować w serwisie i subskrybować daną grupę. Wtedy, wysyłając email na adres nazwa_grupy@googlegroups.com lub korzystając z formularza Google, możemy zamieścić na niej nowy temat lub odpowiedź.

Google News

Usługa wyszukująca najnowsze informacje z serwisów informacyjnych, a następnie katalogująca je w działy (świat, kraj itd.). Działy możemy na stronie głównej ustawić w dowolnym miejscu oraz je dodawać.

Google Image Search

W 2003 roku, Google uruchomiło usługę Google Image Search, za pomocą której użytkownicy mogą przeszukiwać zdjęcia i grafiki znajdujące się na stronach internetowych. Specjalna wersja robota Googlebot odnajduje zdjęcia, kategoryzuje je pod specyficzne słowa i wysyła miniaturki zdjęć na serwery Google. Stamtąd są one wyświetlane jako wyniki wyszukiwania, razem z linkami do pełnych wersji znalezionych zdjęć i stron internetowych, na których zostały znalezione.

Google Labs

Google Labs jest sercem wszystkich nowych technologii Google. Tam prezentowane są wszystkie nowe usługi serwisu - można stamtąd też przesłać swój komentarz oraz sugestie do ekipy pracującej nad danym projektem.

Google Linux

Google Linux przeszukuje strony o tematyce związanej tylko z systemem GNU/Linux.

Google Local

Za pomocą Google Local można odnaleźć różne instytucje, sklepy oraz inne miejsca publiczne znajdujące się w obsługiwanych krajach (obecnie: Stany Zjednoczone, Kanada, Wielka Brytania) z dokładnością do jednej, pięciu, piętnastu lub czterdziestu pięciu mil. Serwis jest zintegrowany z wcześniejszymi usługami Google Maps i Keyhole, które wyświetlają mapy wyszukiwanych miast wraz z zaznaczeniem znalezionych miejsc. Istnieje również możliwość podejrzenia obrazu z satelity.

Google Notebook

Google Notebook jest narzędziem służącym do łatwego i szybkiego zarządzania notatkami. Swoją funkcjonalność opiera na wtyczkach do przeglądarek (dzięki nim możliwe jest np. zaznaczenie tekstu na dowolnej stronie w Internecie i po kliknięciu prawym przyciskiem automatyczne zapisanie notatki w Google Notebook).

Google Pack

Google Pack to strona, z której możemy ściągnąć pożyteczne programy całkowicie za darmo. Najciekawsze programy to Picasa, Google Earth, Google Talk, Norton AntiVirus 2005 czy AdAware.

Google Page Creator(BETA)

Google Page Creator to usługa dzięki której stworzymy własną stronę www bez znajomości języka HTML. Narzędzie posiada wiele szablonów oraz 100 MB pamięci. Aby móc skorzystać z usługi musimy być posiadaczami poczty GMail.

Google Phonebook

Jeśli wpiszemy w Google numer telefonu ze Stanów Zjednoczonych, zobaczymy wszystkie informacje o nim, które posiada Google. Może to być imię i nazwisko posiadacza tego numeru, nazwa firmy oraz adres. Obok znajdują się także linki do serwisów Yahoo! Maps i MapQuest.

Google Reader

Czytnik kanałów RSS na stronie www.

Google Scholar (BETA)

Google Scholar daje swoim użytkownikom możliwość przeszukiwania abstraktów publikacji naukowych, książek, opracowań, itp. W wynikach podawane są również informacje o cytowaniach.

Google Search

Google Search to główna usługa serwisu. Pozwala swoim użytkownikom na przeszukiwanie zasobów ponad 8 miliardów stron internetowych

Google SketchUp

 Osobny artykuł: SketchUp.

Darmowy program do tworzenia i edycji trójwymiarowych projektów.

Google Space (BETA)

Google Space to swego rodzaju kawiarenka umieszczona na lotnisku Heathrow (Londyn), w której osoby oczekujące na samolot mogą skorzystać za pomocą komputerów przenośnych (laptop) z Internetu lub sprawdzić informacje związane z lotem. [1]

Google Spreadsheet (BETA)

Google Spreadsheet jest internetowym arkuszem kalkulacyjnym podobnym do Microsoft Excel. Arkusz narazie jest w fazie wczesnych testów - zalogować się mogą tylko te osoby, które się zgłosiły i dostały zaproszenie od Google.

Google Talk (BETA)

Google Talk jest to umożliwiający łączność tekstową oraz głosową komunikator internetowy działający w oparciu o otwartą technologię Jabber oraz protokół XMPP. Google udostępniło własnego klienta Google Talk, jednak z usługi można skorzystać także przy użyciu innego klienta sieci Jabber, na przykład Psi. W najnowszej wersji Google Talk została udostępniona opcja rozmowy ze znajomymi innych komunikatorów sieci Jabber.

Google Translate

Google Translate jest to serwis umożliwiający automatyczne tłumaczenie pomiędzy językiem angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, koreańskim, portugalskim, arabskim, japońskim, chińskim. Tłumaczy mowę zgodnie z zasadami gramatycznymi danych języków oraz znaczenia słów, tj. może zostać wybrany właściwy przypadek w tłumaczeniu na język niemiecki.

Google Translation

Google Translation zostało stworzone z myślą o ludziach chcących tłumaczyć serwisy Google'a z angielskiego na inne języki świata. Każda osoba może zalogować się tam jako wolontariusz i za darmo tłumaczyć nowe usługi nie dostępne jeszcze w rodzimym języku.

Google Trends

Usługa Google, która pozwala na śledzenie ilości zapytań, a więc i zainteresowania internautów danym tematem w czasie. Wynikiem działania Google Trends są wykresy pokazujące wolumen zapytań do wyszukiwarki, oraz wolumen odnośników w Google News.

Google University

Google University Search pozwala użytkownikom serwisu przeszukać strony internetowe szkół w Stanach Zjednoczonych. Wyszukiwarka ta nie różni się niczym od zapytania site:.domena.com, jednak robot Googlebot odpowiedzialny za indeksowanie stron stara się indeksować całą zawartość danej domeny.

Google Video

Google Video, usługa portalu pozwalająca użytkownikom na umieszczanie w nim filmów podobnie jak w przypadku YouTube, obecnie w fazie beta. Zawiera także płatnie udostępniane produkcje.

Google Wireless

Google Wireless oferuje szeroką gamę usług dla posiadaczy telefonów komórkowych. Większość z nich jest dostępna jak na razie tylko w Ameryce. Oprócz przeszukiwania zwykłego internetu, użytkownicy mogą także przeszukiwać mobilny internet, czyli 5 milionów stron napisanych dla systemów WAP.

Orkut

Orkut jest najmniej rozpoznawanym tworem Google. Jego nazwa pochodzi od imienia inżyniera pracującego w Google - Orkuta Büyükköktena. Stworzony i zarządzany przez kilku pracowników firmy, Orkut oferuje swoim użytkownikom nowy sposób na poznanie osób o podobnych nam zainteresowaniach, tworząc grupy socjalne. Aby dołączyć do Orkut, należy otrzymać zaproszenie, tak samo jak w usłudze Gmail.

Picasa

 Osobny artykuł: Picasa.

Picasa to menedżer plików graficznych na komputerze użytkownika. Za jego pomocą można wykonywać proste operacje na grafikach, tj. zmieniać kolorystykę lub jasność zdjęć, a także organizować je w specjalnych katalogach i tworzyć do nich podpisy. Od niedawna program jest dostępny w polskiej wersji językowej.

Kalkulator

Niewiele osób wie że w Google dostępny jest... kalkulator. Na dodatek jest umieszczony na głównej stronie google (bądź jej edycji językowej) wystarczy tylko wpisać działanie (np. 1+3*15/5 + (123-8)/(120-5)= lub 60km/h * 30s in cm=) i wcisnąć SZUKAJ.

Kalkulator zna wiele różnych jednostek miar i wag, m.in.:

Zna również wiele stałych fizycznych:

Korzystanie z Google

  • Opcją bardzo ułatwiającą korzystanie z Google jest, o czym wiele osób nie wie, opcja "Kopia" (ang. "Cached") pojawiająca się przy każdym znalezionym linku. Nieraz bywa tak, że znaleziona strona przestała istnieć lub zmieniła swoją zawartość. Aby zobaczyć starą zawartość, właśnie wyszukaną przez Google, należy kliknąć na link Kopia/Cached.

Serwery

Do przeszukiwania i indeksowania zasobów Internetu Google wykorzystuje rozmieszczone w różnych miejscach na kuli ziemskiej serwerownie, działające w oparciu o system operacyjny GNU/Linux. Dokładna liczba serwerowni, jak też samych komputerów jest trzymana przez Google w tajemnicy.

Ciekawostki i żarty

Google Gulp! (BETA)

Google Gulp to żart prima aprilisowy przygotowany przez Google 1 kwietnia 2005. Zgodnie z jego treścią Google miało rozpocząć produkcję inteligentnego napoju automatycznie dopasowującego się do kodu DNA konsumenta.

Google Moon

Z okazji 36. rocznicy lądowania na Księżycu Google uruchomiło serwis oparty o mechanizm podobny do Google Local, ale prezentujący mapę Księżyca pobraną z NASA. W ramach żartu, przy maksymalnym powiększeniu okazuje się, że Księżyc jest zrobiony z sera.

Google H4x0r

Ciekawa wersja językowa wyszukiwarki - Google H4x0r. Dostępna jest pod adresem http://www.google.com/intl/xx-hacker/.

Kontrowersje

Firma Google w pod koniec stycznia 2006 roku na terenie Chin wprowadziła ocenzurowaną wersję wyszukiwarki blokującej dostęp do haseł: Tajwan, Tybet, Dalajlama, prawa człowieka. Chińska wersja www.google.cn udostępnia tylko strony internetowe zaakceptowane przez chińskie Biuro Bezpieczeństwa Publicznego. Protesty wobec polityki firmy Google zorganizowała organizacja Students for Free Tybet pod hasłem „No luv 4 Google”. Organizacja zachęca do zaprzestania korzystania z usług tej firmy. Należy jednak zauważyć, że wszystkie wyszukiwarki działające wcześniej w Chinach (Baidu, Yahoo!, MSN) również musiały zastosować się do lokalnego prawa.

Zdaniem Daniela Brandta Google narusza prywatność użytkowników sieci na różne sposoby.

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Szablon:Google Inc.