Strefowa liczba falowa: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
poprawki - ten przypis nic nie wskazuje
dokładne odnośniki angielskie w "Glossary of meterology"
Linia 1: Linia 1:
'''Strefowa liczba falowa''' (zonalna liczba falowa, liczba fal) – w meteorologii bezwymiarowa liczba opisująca liczbę długości fal mieszczących się wzdłuż równoleżnika na danej szerokości geograficznej wokół Ziemi<!--{{r|glossary}}-->.
'''Strefowa liczba falowa''' (zonalna liczba falowa, liczba fal) – w meteorologii bezwymiarowa liczba opisująca liczbę długości fal mieszczących się wzdłuż równoleżnika na danej szerokości geograficznej wokół Ziemi{{r|glossaryangular}}.


:<math>k \;=\; \frac{2\pi r\cos\varphi}{\lambda}</math>
:<math>k \;=\; \frac{2\pi r\cos\varphi}{\lambda}</math>
Linia 12: Linia 12:
Fala o strefowej liczbie falowej 1 ("fala numer 1") ma jeden klin i jedną zatokę dookoła Ziemi. Fala "numer 2" ma 2 kliny i dwie zatoki wokół Ziemi.
Fala o strefowej liczbie falowej 1 ("fala numer 1") ma jeden klin i jedną zatokę dookoła Ziemi. Fala "numer 2" ma 2 kliny i dwie zatoki wokół Ziemi.


Strefowa liczba falowa 0 odpowiada przepływowi strefowemu (wiatry wiejące z zachodu na wschód lub ze wschodu na zachód). Taki przepływ jest z definicji symetryczny wokół osi Ziemi. Fale 1 - 6 klasyfikuje się jako długie fale planetarne (długość powyżej ok. 4000 km) i są utożsamiane w literaturze meteorologicznej z planetarnymi [[fale Rossby'ego|falami Rossby'ego]]. Fale z liczbami strefowymi większymi niż 6 są falami krótkimi i mają długość od 1000-4000 km. Krótkie fale poruszają się często wokół zatok i klinów długich fal.
Strefowa liczba falowa 0 odpowiada przepływowi strefowemu (wiatry wiejące z zachodu na wschód lub ze wschodu na zachód). Taki przepływ jest z definicji symetryczny wokół osi Ziemi. Fale 1 - 5 klasyfikuje się jako długie fale planetarne (długość powyżej ok. 4000 km) i są utożsamiane w literaturze meteorologicznej z planetarnymi [[fale Rossby'ego|falami Rossby'ego]]. Fale z liczbami strefowymi większymi niż 5 są falami krótkimi i mają długość od 1000-4000 km{{r|glossarylong}}. Krótkie fale poruszają się często wokół zatok i klinów długich fal{{r|glossaryshort}}.


==Patrz także==
==Patrz także==
*[[Liczba falowa]]
*[[Liczba falowa]]


== Przypisy ==
== Przypisy==
{{Przypisy-lista|<!--l. kolumn = 2|-->
{{Przypisy-lista|l. kolumn = 2|
<!--<ref name=glossary> Glossary of meteorology [http://glossary.ametsoc.org/wiki/Main_Page]</ref>.-->
<ref name=glossaryangular> Glossary of meteorology [http://glossary.ametsoc.org/wiki/Angular_wavenumber] (hasło angular wavenumber)</ref>
<ref name=glossarylong> Glossary of meteorology [http://glossary.ametsoc.org/wiki/Long_wave] (hasło long wave)</ref>
<ref name=glossaryshort> Glossary of meteorology [http://glossary.ametsoc.org/wiki/Short_wave] (hasło short wave)</ref>

}}
}}



Wersja z 08:13, 22 sie 2016

Strefowa liczba falowa (zonalna liczba falowa, liczba fal) – w meteorologii bezwymiarowa liczba opisująca liczbę długości fal mieszczących się wzdłuż równoleżnika na danej szerokości geograficznej wokół Ziemi[1].

gdzie

  • λ – długość fali,
  • r – promień Ziemi,
  • – szerokość geograficzna.

Strefową liczbę fal określa się zazwyczaj na mapach geopotencjału górnych poziomów atmosfery (np. 500mb) poprzez identyfikację liczby zatok niskiego ciśnienia oraz klinów wysokiego ciśnienia.

Fala o strefowej liczbie falowej 1 ("fala numer 1") ma jeden klin i jedną zatokę dookoła Ziemi. Fala "numer 2" ma 2 kliny i dwie zatoki wokół Ziemi.

Strefowa liczba falowa 0 odpowiada przepływowi strefowemu (wiatry wiejące z zachodu na wschód lub ze wschodu na zachód). Taki przepływ jest z definicji symetryczny wokół osi Ziemi. Fale 1 - 5 klasyfikuje się jako długie fale planetarne (długość powyżej ok. 4000 km) i są utożsamiane w literaturze meteorologicznej z planetarnymi falami Rossby'ego. Fale z liczbami strefowymi większymi niż 5 są falami krótkimi i mają długość od 1000-4000 km[2]. Krótkie fale poruszają się często wokół zatok i klinów długich fal[3].

Patrz także

Przypisy

Szablon:Przypisy-lista

  1. Błąd w przypisach: Błąd w składni elementu <ref>. Brak tekstu w przypisie o nazwie glossaryangular
    BŁĄD PRZYPISÓW
  2. Błąd w przypisach: Błąd w składni elementu <ref>. Brak tekstu w przypisie o nazwie glossarylong
    BŁĄD PRZYPISÓW
  3. Błąd w przypisach: Błąd w składni elementu <ref>. Brak tekstu w przypisie o nazwie glossaryshort
    BŁĄD PRZYPISÓW