Jerzy Panek: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m →‎Linki zewnętrzne: popr nazwy linku
Linia 11: Linia 11:


== Linki zewnętrzne ==
== Linki zewnętrzne ==
* Syn jego który żyje do dziś Bartosz Panek
* [http://jerzypanek.pl/#dziela Strona jerzypanek.pl]
* [http://jerzypanek.pl/#dziela Strona jerzypanek.pl]
* {{culture|pl|os_panek_jerzy}}
* {{culture|pl|os_panek_jerzy}}

Wersja z 13:04, 29 maj 2017

Grób w Alei Zasłużonych Cmentarza Rakowickiego

Jerzy Panek (ur. 11 grudnia 1918 w Tarnowie, zm. 5 stycznia 2001 w Krakowie) – polski grafik i malarz.

Studia odbywał na Wydziale Grafiki Państwowego Instytutu Sztuk Pięknych w Krakowie, który w czasie wojny został przemianowany na Staatliche Kunstgewerbeschule Krakau. Po wojnie studiował w krakowskim Instytucie Sztuk Pięknych, a następnie na ASP pod kierunkiem Eibischa i Pronaszki. Zajmował się malarstwem i grafiką, a od 1952 roku głównie drzeworytem. Na początku wykorzystywał pomocniczo szkic i fotografię, potem na jego twórczość graficzną wpłynęła podróż do Chin w roku 1956 – zaczął rytować bezpośrednio na deskach. Na przełomie lat 1967/1968 był wykładowcą ASP w Krakowie, wiele lat później został jej honorowym profesorem.

Był członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Drzeworytników XYLON i Związku Polskich Artystów Plastyków.
Jego twórczość została wyróżniona nagrodami: złotym medalem na Triennale Współczesnej Sztuki Światowej w Nowym Delhi (1971, za drzeworyt Autoportret w białym kapeluszu), Nagrodą II Stopnia Ministra Kultury i Sztuki (1963), Nagrodą im. Jana Cybisa (1986)[1], Nagrody Prasy IV Międzynarodowego Biennale Grafiki w Krakowie (1972). Za całokształt pracy twórczej otrzymał w roku 1998 Nagrodę Miasta Krakowa i Nagrodę Wojewody Krakowskiego.

Tuż przed śmiercią powstał o nim film dokumentalny "Jerzy Panek. To, co najważniejsze", który zrealizowała Elżbieta Dzikowska.

Linki zewnętrzne