Jan Papadopulos: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m usunięcie powiadomienia o propozycji CzyWiesza (Wikiprojekt:Czy wiesz/ekspozycje/2017-08-26)
Mix321 (dyskusja | edycje)
drobne redakcyjne
Linia 27: Linia 27:
|wikicytaty =
|wikicytaty =
}}
}}
'''Jan Papadopulos''' (in. ''Ioannis Papadopoulos Koukouzelis'', ''Kukuzeles'', ''Koukuzeles''; ur. ok. [[1280]] w [[Durrës|Dirachionie]], [[Bułgaria]], zm. [[1375]] na [[Athos|Górze Athos]], [[Grecja]]) – bułgarski [[śpiew]]ak na dworze cesarskim w [[Konstantynopol]]u, [[kompozytor]], teoretyk muzyki, twórca notacji neobizantyjskiej.
'''Jan Papadopulos''' (in. ''Ioannis Papadopoulos Koukouzelis'', ''Kukuzeles'', ''Koukuzeles''; ur. ok. [[1280]] w [[Durrës|Dirachionie]], [[Bułgaria]], zm. [[1375]] na [[Athos|Górze Athos]], [[Grecja]]) – bułgarski [[śpiew]]ak na dworze cesarskim w [[Konstantynopol]]u, [[kompozytor]], teoretyk muzyki, twórca notacji neobizantyńskiej.


== Życiorys ==
== Życiorys ==
Linia 35: Linia 35:


== Działalność kompozytorska ==
== Działalność kompozytorska ==
Jako kompozytor wprowadził muzykę bizantyjską w nowy okres, który trwał aż do końca XVIII wieku i jest określany mianem „drugiego źródła muzyki greckiej” (po [[Jan z Damaszku|św. Janie z Damaszku]]){{r|Koco}}. Stworzył między innymi tak zwany wielki ison śpiewu papadiczewskiego (zbiór 60 formuł śpiewów bizantyjskich o charakterze dydaktycznym), układał księgi śpiewów (''akoluthia'') oraz pisał utwory ze wszystkich gatunków muzyki bizantyjskiej{{r|PWM}}. Jako teoretyk muzyki napisał ''Hermenēja tēs parallagēs tou trochou'', usystematyzował [[neumy]] i zwiększył ich liczbę, tworząc notację neobizantyjską{{r|PWM}}.
Jako kompozytor wprowadził muzykę bizantyńską w nowy okres, który trwał aż do końca XVIII wieku i jest określany mianem „drugiego źródła muzyki greckiej” (po [[Jan z Damaszku|św. Janie z Damaszku]]){{r|Koco}}. Stworzył między innymi tak zwany wielki ison śpiewu papadiczewskiego (zbiór 60 formuł śpiewów bizantyńskich o charakterze dydaktycznym), układał księgi śpiewów (''akoluthia'') oraz pisał utwory ze wszystkich gatunków muzyki bizantyńskiej{{r|PWM}}. Jako teoretyk muzyki napisał ''Hermenēja tēs parallagēs tou trochou'', usystematyzował [[neumy]] i zwiększył ich liczbę, tworząc notację neobizantyjską{{r|PWM}}.


== Kult ==
== Kult ==

Wersja z 15:17, 26 sie 2017

Święty
Jan Kukuzeles
Jan Papadopulos
Ilustracja
Św. Jan Papadopulos przedstawiony w XV-wiecznym kodeksie muzycznym w klasztorze Wielkiej Ławry
Data i miejsce urodzenia

ok. 1280
Dirachion

Data i miejsce śmierci

1375
Athos

Czczony przez

Cerkiew prawosławna

Wspomnienie

1 października?/14 października

Patron

śpiewaków kościelnych[1]

Jan Papadopulos (in. Ioannis Papadopoulos Koukouzelis, Kukuzeles, Koukuzeles; ur. ok. 1280 w Dirachionie, Bułgaria, zm. 1375 na Górze Athos, Grecja) – bułgarski śpiewak na dworze cesarskim w Konstantynopolu, kompozytor, teoretyk muzyki, twórca notacji neobizantyńskiej.

Życiorys

O jego życiu nie mamy żadnych informacji źródłowych, a jedynie dwie wersje życiorysu oraz liczne wzmianki w późniejszych rękopisach[2].

Jan Papadopulos urodził się w Dirachionie, na terenach ówczesnej Bułgarii (obecnie Durrës, Albania), i jako dziecko przeniósł się do Konstantynopola. Tam był śpiewakiem na dworze cesarskim i ze względu na swój głos uzyskał miano Angelophōnos („anielski głos”)[3]. Przezwisko Koukouzelis („fasola i groch”), zostało mu nadane po tym, jak na pytanie, co jadł na obiad na pełnych przepychu ucztach na dworze cesarskim, odparł „fasolę i groch”[1]. Podczas pobytu na dworze pobierał nauki w zakresie muzyki u Jana XIII Glykysa[2]. Następnie wstąpił do monastyru Wielka Ławra, w którym zarówno wykonywał, jak i komponował utwory muzyczne[2]. Po śmierci w 1375 roku został pochowany w kaplicy archanioła w monastyrze Wielka Ławra[2].

Działalność kompozytorska

Jako kompozytor wprowadził muzykę bizantyńską w nowy okres, który trwał aż do końca XVIII wieku i jest określany mianem „drugiego źródła muzyki greckiej” (po św. Janie z Damaszku)[3]. Stworzył między innymi tak zwany wielki ison śpiewu papadiczewskiego (zbiór 60 formuł śpiewów bizantyńskich o charakterze dydaktycznym), układał księgi śpiewów (akoluthia) oraz pisał utwory ze wszystkich gatunków muzyki bizantyńskiej[2]. Jako teoretyk muzyki napisał Hermenēja tēs parallagēs tou trochou, usystematyzował neumy i zwiększył ich liczbę, tworząc notację neobizantyjską[2].

Kult

W późniejszym okresie Jan Papadopulos został uznany za świętego Kościoła prawosławnego, jego wspomnienie przypada 1?/14 października[1][4].

Imię Jana Papadopulosa nosi szkoła muzyczna w Durrës[5] oraz zatoka Kukuzela na wyspie Livingstona (Szetlandy Południowe)[6].

Przypisy

Szablon:Przypisy-lista

Linki zewnętrzne

  1. a b c Błąd w przypisach: Błąd w składni elementu <ref>. Brak tekstu w przypisie o nazwie OCA
    BŁĄD PRZYPISÓW
  2. a b c d e f Błąd w przypisach: Błąd w składni elementu <ref>. Brak tekstu w przypisie o nazwie PWM
    BŁĄD PRZYPISÓW
  3. a b Błąd w przypisach: Błąd w składni elementu <ref>. Brak tekstu w przypisie o nazwie Koco
    BŁĄD PRZYPISÓW
  4. Błąd w przypisach: Błąd w składni elementu <ref>. Brak tekstu w przypisie o nazwie OA
    BŁĄD PRZYPISÓW
  5. Błąd w przypisach: Błąd w składni elementu <ref>. Brak tekstu w przypisie o nazwie Times
    BŁĄD PRZYPISÓW
  6. Błąd w przypisach: Błąd w składni elementu <ref>. Brak tekstu w przypisie o nazwie SCAR
    BŁĄD PRZYPISÓW