Pierwsza dama: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
polec - to po prostu zginąć nawet wg min. Zalewsk. zostawiono kompromisową wersję
m Wycofano edycje użytkownika 188.146.97.210 (dyskusja). Autor przywróconej wersji to Ptjackyll.
Linia 9: Linia 9:
== Polska ==
== Polska ==
{{Osobny artykuł|Pierwsza dama Polski}}
{{Osobny artykuł|Pierwsza dama Polski}}
Od 6 sierpnia 2015 tytuł pierwszej damy Polski przysługuje [[Agata Kornhauser-Duda|Agacie Kornhauser-Dudzie]], zaś od 6 sierpnia 2010 do 6 sierpnia 2015 tytuł pierwszej damy Polski przysługiwał [[Anna Komorowska|Annie Komorowskiej]]. Jej poprzedniczka [[Maria Kaczyńska]] wraz z [[Lech Kaczyński|mężem]] poległa/zginęła w [[Katastrofa polskiego Tu-154 w Smoleńsku|katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem]].
Od 6 sierpnia 2015 tytuł pierwszej damy Polski przysługuje [[Agata Kornhauser-Duda|Agacie Kornhauser-Dudzie]], zaś od 6 sierpnia 2010 do 6 sierpnia 2015 tytuł pierwszej damy Polski przysługiwał [[Anna Komorowska|Annie Komorowskiej]]. Jej poprzedniczka [[Maria Kaczyńska]] wraz z [[Lech Kaczyński|mężem]] zginęła w [[Katastrofa polskiego Tu-154 w Smoleńsku|katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem]].


Małżonka prezydenta nie ma obowiązku występować publicznie, ale zazwyczaj czyni to. W Polsce funkcja pierwszej damy wiąże się jedynie z obowiązkami reprezentacyjnymi.
Małżonka prezydenta nie ma obowiązku występować publicznie, ale zazwyczaj czyni to. W Polsce funkcja pierwszej damy wiąże się jedynie z obowiązkami reprezentacyjnymi.

Wersja z 22:24, 27 sie 2017

Pierwsza damahonorowy tytuł przysługujący partnerce życiowej głowy danego państwa, terytorium, stanu, czy prowincji (np. prezydenta). Gdy głowa państwa ma partnera życiowego - mężczyznę, przysługuje mu tytuł pierwszy dżentelmen lub pierwszy kawaler. Tytulaturę taką stosuje się jedynie w ustroju republikańskim.

W przypadku gdy głowa państwa nie jest w stałym związku, niektóre funkcje pierwszej damy lub kawalera (ale nie tytuł) przejąć może inna bliska głowie państwa osoba, np. córka, bratowa itp.

W monarchiach odpowiednikiem jest królowa małżonka, książę małżonek.

Funkcja pierwszej damy/pierwszego dżentelmena jest w różnych państwach w różny sposób sformalizowana. Pełni obowiązki głównie reprezentacyjne i ceremonialne. W przypadku przyjmowania oficjalnych gości pierwsza dama pełni honory pani domu, razem z głową państwa występują jako para gospodarzy. Natomiast przy składaniu wizyt oficjalnych są oni parą głównych gości. Często pierwsze damy wykorzystują swoją pozycję do promocji działań o charakterze społecznym, charytatywnym, kulturalnym, itp. Przykładowo poprzez obejmowanie honorowych patronatów nad wymienionymi powyżej inicjatywami.

Polska

 Osobny artykuł: Pierwsza dama Polski.

Od 6 sierpnia 2015 tytuł pierwszej damy Polski przysługuje Agacie Kornhauser-Dudzie, zaś od 6 sierpnia 2010 do 6 sierpnia 2015 tytuł pierwszej damy Polski przysługiwał Annie Komorowskiej. Jej poprzedniczka Maria Kaczyńska wraz z mężem zginęła w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Małżonka prezydenta nie ma obowiązku występować publicznie, ale zazwyczaj czyni to. W Polsce funkcja pierwszej damy wiąże się jedynie z obowiązkami reprezentacyjnymi.

Pojęcie „pierwsza dama” funkcjonuje w polszczyźnie od niedawna. Dopiero w III Rzeczypospolitej zaczęto tak określać żonę prezydenta. W II Rzeczypospolitej określenie nie funkcjonowało, a w Polsce Ludowej głowa państwa była organem kolegialnym (Rada Państwa).

Niemcy

W latach 2012 - 2017 miała miejsce nietypowa sytuacja w Niemczech, gdzie były prezydent federalny Joachim Gauck jest żonaty, lecz w separacji z żoną, a rolę pierwszej damy pełniła konkubina prezydenta, Daniela Schadt[1][2].

Zobacz też

  1. Hansi Gauck will von Scheidung nichts wissen. Welt Online, 22 lutego 2012. [dostęp 27 lutego 2012]. (niem.).
  2. Ankunft von Bundespräsident Joachim Gauck und Frau Daniela Schadt in Schloss Bellevue. www.bundespraesident.de. [dostęp 2012-03-19]. (niem.).