Computer to plate: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m drob.
m nowy link
Linia 11: Linia 11:
Technologię <nowiki>CtP</nowiki> zaprezentowano po raz pierwszy już na targach Drupa w 1990 roku, wtedy była traktowana jako ciekawostka. Pierwsze instalacje <nowiki>CtP</nowiki> w Polsce to rok <nowiki>1999</nowiki>.
Technologię <nowiki>CtP</nowiki> zaprezentowano po raz pierwszy już na targach Drupa w 1990 roku, wtedy była traktowana jako ciekawostka. Pierwsze instalacje <nowiki>CtP</nowiki> w Polsce to rok <nowiki>1999</nowiki>.


Technologia <nowiki>CtP</nowiki> jest metodą uzyskania formy drukowej poza maszyną drukarską i nie zalicza się do tego terminu metod wykonywania formy drukowej bezpośrednio na maszynie drukarskiej.
Technologia <nowiki>CtP</nowiki> jest metodą uzyskania formy drukowej poza maszyną drukarską i nie zalicza się do tego terminu metody wykonywania formy drukowej bezpośrednio na maszynie drukarskiej, która to technologia nosi ogólną nazwę [[CtPress]].


Zobacz też: [[druk]], [[DTP]], [[poligrafia]].
Zobacz też: [[druk]], [[DTP]], [[poligrafia]].

Wersja z 10:10, 31 maj 2003

CtP (ang. Computer to Plate) - jedna z dwu podstawowych metod tworzenia formy drukowej w druku offsetowym. Drugą jest CtF (ang. Computer to Film). W obu przypadkach efektem końcowym jest taka sama forma drukowa, tzw. "blacha". Różnica polega na technologii wykonania, a co za tym idzie - na czasie pracy i jakości efektu końcowego. W praktycznych zastosowaniach CtP jest następcą CtF.

W przypadku CtP odpada dotychczasowy etap pośredni polegający na naświetlaniu najpierw klisz, a dopiero potem wykorzystaniu tych klisz (po ich uprzednim montażu) do naświetlania blach. CtP polega na bezpośrednim naświetlaniu form drukowych (właśnie owych blach) z plików postscriptowych. Zaletą tej technologii jest maksymalna dokładność wszystkich parametrów - zarówno związanych z jakością plamki rastra (brak "podświetlenia" plamki, które towarzyszy naświetlaniu z formy kopiowej w CtF), jak i montażu całości. Niewątpliwą zaletą jest również skrócenie całego cyklu przygotowania formy drukowej, jak i jej narządu (montażu na maszynę i regulacji maszyny).

Koszty pozyskania formy drukowej w obu technologiach są porównywalne (uwzględniając inwestycje), a koszty bezpośrednie wyraźnie niższe dla CtP.

Naświetlanie w procesie CtP odbywa się na specjalistycznych naświetlarkach właśnie do owych "blach", ale istnieje również technologia alternatywna polegająca na wykorzystaniu dotychczasowych naświetlarek z technologii CtF i naświetlaniu na nich specjalnych płyt z tworzyw sztucznych. Otrzymane formy drukowe nadają się jednak do niższych nakładów.

Jednakże jedynie technologia CtF jest dostępna dla ciągle jeszcze wielkiej liczby małych drukarni, jak i większości drukarni średniej wielkości. Jest to spowodowane wciąż jeszcze dużymi kosztami uruchomienia technologii konkurencyjnej CtP. Koszty te są związane nie tylko z samymi urządzeniami, ale i pozyskaniem odpowiednio wykształconego personelu do ich obsługi. Ponadto drukarnie dysponujące już technologią CtP z reguły nie świadczą usługowego wykonywania form drukowych na zewnątrz.

Technologię CtP zaprezentowano po raz pierwszy już na targach Drupa w 1990 roku, wtedy była traktowana jako ciekawostka. Pierwsze instalacje CtP w Polsce to rok 1999.

Technologia CtP jest metodą uzyskania formy drukowej poza maszyną drukarską i nie zalicza się do tego terminu metody wykonywania formy drukowej bezpośrednio na maszynie drukarskiej, która to technologia nosi ogólną nazwę CtPress.

Zobacz też: druk, DTP, poligrafia.