Brama Narwska: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Nowa strona: '''Narewski Łuk Triumfalny''' - brama triumfalna w Petersburgu, na Placu Strajków (ros. ''Площадь Стачек - Płoszczad' Staczek''), dawnym Pla...
 
m Dodano kategorię "Pomniki w Petersburgu" za pomocą HotCat
Linia 1: Linia 1:
{{wEdycji|Loraine}}
'''Narewski Łuk Triumfalny''' - brama triumfalna w Petersburgu, na Placu Strajków (ros. ''Площадь Стачек - Płoszczad' Staczek''), dawnym Placu Narewskim
'''Narewski Łuk Triumfalny''' - brama triumfalna w Petersburgu, na Placu Strajków (ros. ''Площадь Стачек - Płoszczad' Staczek''), dawnym Placu Narewskim, wzniesiona ku czci rosyjskich pułków gwardii i ich udziału w wojnie z napoleońską Francją.


== Historia ==
== Historia ==
Linia 15: Linia 16:


<br />
<br />

[[Kategoria:Pomniki w Petersburgu]]

Wersja z 22:36, 15 cze 2019

Narewski Łuk Triumfalny - brama triumfalna w Petersburgu, na Placu Strajków (ros. Площадь Стачек - Płoszczad' Staczek), dawnym Placu Narewskim, wzniesiona ku czci rosyjskich pułków gwardii i ich udziału w wojnie z napoleońską Francją.

Historia

W 1814 r. na Placu Narewskim w Petersburgu wzniesiono drewniany łuk triumfalny na cześć rosyjskich pułków gwardii uczestniczących w zwycięskich kampaniach przeciwko Napoleonowi Bonapartemu. Autor jego projektu, Giacomo Quarenghi, częściowo wzorował się na rzymskim Łuku Tytusa. Jako że brama została wzniesiona z nietrwałych materiałów (drewno i gips, z którego wykonano dekorację rzeźbiarską), jej stan techniczny szybko zaczął się pogarszać. Na wniosek petersburskiej szlachty car Aleksander I zdecydował o wzniesieniu nowego łuku triumfalnego, który pozostałby u południowo-zachodniego wjazdu do miasta na stałe. Zdecydował także, by przeznaczyć na ten cel 40 tys. rubli podarowanych przez gen. F. Uwarowa na budowę pomnika Korpusu Gwardii[1].

Narewski Łuk Triumfalny wzniesiono według projektu Wasilija Stasowa, który znacząco różnił się od starszego planu Quarenghiego. Nowy łuk wspiera się na dwunastu kolumnach i zwieńczony jest wyobrażeniem zwycięskiego rydwanu ciągniętego przez sześć koni (rzeźbę wykonali P. Klodt i S. Pimienow). W attyce łuku przedstawiono osiem postaci Geniuszy Chwały i Zwycięstwa (postacie wyrzeźbione przez N. Tokariewa i M. Kryłowa), natomiast u podnóża pylonów łuku - czterech wojowników ruskich (rzeźby S. Pimienowa i W. Demuta-Malinowskiego)[1].

Przypisy

  1. a b Нарвские Триумфальные ворота, памятник [online], encspb.ru [dostęp 2019-06-15].