Adres MAC: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m Popups: Ujednoznacznienie linku z Kolizja na kolizja pakietów w sieci
XDDDDDDDDD
Linia 1: Linia 1:
'''Adres MAC''' ({{Ang.|Media Access Control address}}) – termin o dwóch znaczeniach:
'''Adres MAC''' XDDDDDDDDDDDDD ({{Ang.|Media Access Control address}}) – termin o dwóch znaczeniach:


* nazwa [[warstwa sterowania dostępem do medium transmisyjnego|warstwy sterowania dostępem do medium transmisyjnego]] w [[Model OSI|modelu OSI]],
* nazwa [[warstwa sterowania dostępem do medium transmisyjnego|warstwy sterowania dostępem do medium transmisyjnego]] w [[Model OSI|modelu OSI]],

Wersja z 12:48, 17 gru 2019

Adres MAC XDDDDDDDDDDDDD (ang. Media Access Control address) – termin o dwóch znaczeniach:

W drugim przypadku adres MAC (ang. MAC address) jest 48-bitową liczbą zapisywaną heksadecymalnie (szesnastkowo). Czasami można się spotkać z określeniem, że adres MAC jest 6-bajtowy, ponieważ 1 bajt to 8 bitów, więc 6 bajtów odpowiada 48 bitom. Pierwsze 24 bity liczby oznaczają producenta karty sieciowej (ang. vendor code), pozostałe 24 bity są unikatowym identyfikatorem danego egzemplarza karty. Na przykład adres 00:0A:E6:3E:FD:E1 oznacza, że karta została wyprodukowana przez Elitegroup Computer System Co. (ECS) i producent nadał jej numer 3E:FD:E1.

Prócz zakresów adresów przydzielonych dla poszczególnych producentów urządzeń sieciowych, istnieją również zarezerwowane adresy MAC służące chociażby sterowaniu przepływem, testom czy dla przyszłych zastosowań[1].

Nowsze karty ethernetowe pozwalają na zmianę z poziomu systemu operacyjnego adresu MAC używanego przez kartę, z nadanego im przez producenta na dowolny prawidłowy. Opcja ta pozwala np. na przeprowadzanie testów w sieci lokalnej, a także na używanie interfejsów wirtualnych, korzystających z jednej fizycznej karty sieciowej. Używanie innych niż fabrycznie nadane adresów MAC może jednak powodować ich kolizje, gdyż adres ustawiony ręcznie może być już nadany innemu urządzeniu w sieci przez jego producenta. Zaleca się więc używanie do tego celu odpowiednich pul testowych.

Zobacz też

Przypisy

  1. Public listning. [w:] Standard Group MAC Address [on-line]. standards.ieee.org. [dostęp 2012-08-25]. (ang.).

Linki zewnętrzne