Oscylator harmoniczny: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Nie podano opisu zmian
Znacznik: Edytor kodu źródłowego 2017
Nie podano opisu zmian
Znacznik: Edytor kodu źródłowego 2017
Linia 1: Linia 1:
{{W edycji}}
{{W edycji}}
'''Oscylator harmoniczny''' – układ drgający wykonujący [[ruch harmoniczny]]. Ruch taki może występować w różnych układach fizycznych.
'''Oscylator harmoniczny''' – układ drgający wykonujący [[ruch harmoniczny]]. Ruch taki może występować w rozmaitych układach fizycznych. Jego badanie można sprowadzić do modelu mechanicznego o jednym [[stopień swobody|stopniu swobody]]. W układzie takim występuje siła sprężysta <math>F(r)</math> proporcjonalna do przemieszczenia <math>r</math> tego układu od jego położenia [[Równowaga (mechanika)|równowagi]]:

o jednym [[stopień swobody|stopniu swobody]]. W układzie tym występuje siła sprężysta <math>F(r)</math> proporcjonalna do przemieszczenia <math>r</math> tego układu od jego położenia [[Równowaga (mechanika)|równowagi]]:
: <math>F(r)=-k r,</math>
: <math>F(r)=-k r,</math>
gdzie <math>k</math> – tzw. stała sprężystości.
gdzie <math>k</math> – tzw. stała sprężystości.

Wersja z 18:35, 21 sty 2020

Oscylator harmoniczny – układ drgający wykonujący ruch harmoniczny. Ruch taki może występować w rozmaitych układach fizycznych. Jego badanie można sprowadzić do modelu mechanicznego o jednym stopniu swobody. W układzie takim występuje siła sprężysta proporcjonalna do przemieszczenia tego układu od jego położenia równowagi:

gdzie – tzw. stała sprężystości.

W ogólności oznacza położenie układu w przestrzeni konfiguracyjnej. Model oscylatora harmonicznego pojawia się w różnych działach fizyki, przy czym przez oscylator harmoniczny rozumie się często bardzo odmienne układy fizyczne, np. drgające wahadło, drgającą cząsteczkę czy drgający układ elektryczny. Wyróżnia się klasyczny oscylator harmoniczny oraz kwantowy oscylator harmoniczny. Ten ostatni stosuje się do układów mikroskopowych, dla których prawa fizyki klasycznej przestają być słuszne.

Energia potencjalna oscylatora zależy od kwadratu przemieszczenia od położenia równowagi:

Energia potencjalna w tej postaci jest najprostszą postacią potencjału, która pojawia się w przypadku drgań układów. Inne potencjały to:

  • potencjał stały dotyczy ruchu układu swobodnego, tj. nie poddanego działaniu żadnych sił zewnętrznych (np. cząstka swobodna; cząstka ta porusza się ze stałą prędkością w przestrzeni);
  • potencjał liniowy gdzie – stała liczba:

Wiele układów fizycznych można opisać za pomocą modelu oscylatora w sposób przybliżony, jeżeli układy te wykonują małe drgania (tj. o małej amplitudzie) w pobliżu położenia równowagi. Rozwijając potencjał w szereg Taylora w pobliżu minimum wystarczająco dokładne jest wtedy przybliżenie do wyrazów kwadratowych (przy założeniu, że wyrazy te są niezerowe). W praktyce oznacza to, że wiele zagadnień świata realnego daje się sprowadzić do zagadnienia oscylatora harmonicznego. Przykładami takich zagadnień są:

1) w mechanice klasycznej:

2) w mechanice kwantowej:

Zagadnienie oscylatora harmonicznego jest ściśle rozwiązywalne zarówno w mechanice klasycznej, jak i kwantowej.

Drgania inne niż harmoniczne (tzn. dla potencjałów opisywanych innymi zależnościami niż kwadratowe, bądź niedające się do nich przybliżyć) nazywa się drganiami anharmonicznymi. Poprawki do ruchu harmonicznego wynikające z innych zależności potencjału niż kwadratowa nazywa się poprawkami anharmonicznymi.

Zobacz też